Radio Białystok | Wiadomości | Jak wyglądają prawosławne święta?
Najpierw zasiądą do wigilijnych stołów, później całą noc spędzą w cerkwi. Prawosławni - świętujący zgodnie z kalendarzem juliańskim - w sobotę (07.01) obchodzić będą Boże Narodzenie. W piątek (06.01) wypada Wigilia tego święta.
Zgodnie z tradycją - na stole pojawia się 12 postnych potraw, dodatkowe nakrycie, a pod obrusem - siano. W domu nie może też zabraknąć udekorowanej choinki.
Dzień ten jest nazywany soczelnikiem, od potrawy, którą spożywa się podczas kolacji wigilijnej nazywanej socziwo. Przygotowuje się ją z gotowanych ziaren pszenicy lub ryżu z dodatkiem maku, miodu i bakalii. Nosi ona także nazwę "kutia" i "kolada".
Na wigilijnym stole goszczą potrawy nie tylko bezmięsne, ale także bez nabiału. Dla wielu wieczerza wigilijna będzie pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Kolację prawosławni rozpoczynają od wspólnej modlitwy i zjedzenia prosfory - chleba używanego do Eucharystii. Później można już próbować wigilijnych potraw.
W dzień wigilijny, po południu, w cerkwiach odbywają się nabożeństwa całonocnego czuwania, a już w nocy, wierni udadzą się do świątyń na pierwszą bożonarodzeniową liturgię.
Na świątecznych stołach królować będą potrawy mięsne. Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas odwiedzania rodziny i przyjaciół, a także kolędowania.
W soborze św. Mikołaja bożonarodzeniowe wieczorne nabożeństwo rozpocznie się w piątek (06.01) o 17:00. Będziemy je transmitować na naszej antenie oraz online. (brb)
Zobacz też:
Katolicy obchodzą święto Trzech Króli, prawosławni Wigilię Bożego Narodzenia
Prawosławni w Podlaskiem Święta Bożego Narodzenia obchodzą w "starym stylu"
Prawosławna Wigilia dla bezdomnych i samotnych