Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski NFZ będzie kontrolował placówki, które dostały kontrakty na leczenie
Szpitale ratują się wprowadzaniem odpłatności za niektóre porady, pacjenci są zdezorientowani, a Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że podpisane kontrakty w większości zabezpieczają potrzeby pacjentów. Podsumowując tegoroczne kontraktowanie, szef podlaskiego oddziału NFZ Jacek Roleder zapowiedział kontrole w placówkach, które wygrały konkursy na świadczenie usług medycznych w naszym regionie.
"Niektórym udało się stworzyć oferty, które nie do końca odzwierciedlają rzeczywistość. To będzie sprawdzane. Nieuczciwe placówki, które na papierze naciągały fakty mogą spodziewać się rozwiązania umów" - mówił dyrektor podlaskiego oddziału NFZ.
Jacek Roleder nie zdradził, o które placówki chodzi. Wyjaśniał jednak, że problem głównie widoczny jest w zakładach niepublicznych, które na przykład deklarowały zatrudnienie specjalistów a ostatecznie ich nie mają.
Po zakończonym kontraktowaniu wiele wskazuje na to, że raczej nie zmieni się budząca spore emocje sytuacja w rehabilitacji. Chociaż w konkursach odpadły dotychczasowi giganci, a ogólna liczba placówek świadczących takie usługi w ramach kontraktów z Funduszem zmniejszyła się o dwie trzecie, to jednak NFZ nie przewiduje nowych konkursów w tym zakresie.
Dlatego szpitale ratują się wprowadzaniem odpłatności za takie usługi. Na przykład od stycznia za porady i zabiegi rehabilitacyjne trzeba płacić w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Dyrektor szpitala Janusz Pomaski zastrzega, że opłaty nie są wysokie i pokrywają jedynie niezbędne koszty, ale zdaje sobie sprawę, że mogą one stanowić kłopot dla wielu uboższych rodzin.
Sytuacja w zakontraktowaniu rehabilitacji od kilku tygodni budzi spore emocje. Umowy otrzymało zaledwie 7 z 22 placówek świadczących porady oraz 10 z 19 oferujących zabiegi. W tej sprawie interweniowali przedstawiciele władz samorządowych, podlascy posłowie oraz związkowcy. Sprawę bada Ministerstwo Zdrowia, które zdecydowało o przeprowadzeniu kontroli w podlaskim oddziale NFZ.
Mimo to, dyrekcja Funduszu zapowiedziała, że nie przewiduje rozpisywania dodatkowych konkursów na usługi rehabilitacyjne, bo te pacjenci mają zabezpieczone. Będą jednak konkursy uzupełniające, między innymi w zakresie stomatologii, ginekologii dziewczęcej czy onkologii. W sumie na świadczenia medyczne w 2012 r. podlaski NFZ ma prawie 2 miliardy złotych. (zmj)
Zobacz też:
Sejmik chce od NFZ wyjaśnień ws. kontraktów
Ministerstwo Zdrowia kontroluje podlaski odział NFZ-u
Kilkadziesiąt osób pikietowało przed białostocką siedzibą NFZ