Radio Białystok | Wiadomości | "Udzielam się, żeby zrobić coś dobrego". Dzień Wolontariusza
Oficjalnie jest ich w Białymstoku około 400. Wiele organizacji skupia wokół siebie wolontariuszy. Dzięki nim mogą prowadzić nie tylko wielkie akcje, ale i działać na co dzień. 5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Zaskoczenie, zdziwienie, podziw - o takich reakcjach ze strony otoczenia mówi Gabriel Rogowski - informatyk, członek Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi, laureat konkursu Prezydenta Miasta Białegostoku "Społeczna Dusza" w roku 2011. Rogowski stworzył i prowadzi stronę internetową Stowarzyszenia. "Mógłbym wystawić fakturę, natomiast honor mi nie pozwala, żeby brać za to pieniądze. Udzielam się po to, żeby zrobić coś dobrego" - tłumaczy.
"Wśród nas istnieją ludzie wykluczeni, i podstawowym obowiązkiem każdego z nas jest ich do tego społeczeństwa przywrócić" - mówi Krzysztof Maliszewski - student prawa i resocjalizacji UwB, wolontariusz Stowarzyszenia Droga, laureat ogólnopolskiego konkursu "8 Wspaniałych". Pan Krzysztof pracuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Zajmuje się tam dziećmi - pomaga im w nauce, bawi się z nimi, uczy gotować. "Jak w normalnym, rodzinnym domu, którego nie mają" - podkreśla.
Posłuchaj całej rozmowy z Gabrielem Rogowskim, Anną Pawłowską i Krzysztofem Maliszewskim.
"Ustawa z 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie umożliwiła podpisywanie umów z wolontariuszami, ubezpieczanie ich i szkolenia" - wyjaśnia Anna Pawłowska - pełnomocnik prezydenta Białegostoku do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. "Chodzi o to, aby wolontariusz był jak najdłużej związany z placówką. Ustawa pozwoliła na to, żeby szkolić wolontariuszy i pokrywać koszty szkoleń z budżetu danej instytucji. Wolontariusze nie wykonują tylko i wyłącznie zadań pomocniczych, ale też te bardzo specjalistyczne. Często chcą po prostu znaleźć odskocznię od swoich zajęć zawodowych" - dodaje.
Decyzją Komisji Europejskiej rok 2011 jest poświęcony wolontariatowi. Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia. (akk)
Więcej:
Co 7. Polak działa w wolontariacie