Radio Białystok | Wiadomości | Od ponad 55 lat ukazuje się w Białymstoku "Niwa" - tygodnik Białorusinów w Polsce
Podczas odwilży 1956 roku powstały w naszym kraju towarzystwa mniejszości narodowych oraz ich organy prasowe, które opisywały życie poszczególnych społeczności: "Nasze Słowo" - Ukraińców, "Auszra" - Litwinów, "Fołks Sztyme" - społeczności żydowskiej i "Niwa" mniejszości białoruskiej.
Pierwszy numer "Niwy" ukazał się 4 marca 1956 roku. Nakład tygodnika oscylował od 10 tys. w latach sześćdziesiątych do 2-3 tys. obecnie.
W tym czasie zmienił się również czytelnik, na początku przeważnie byli to mieszkańcy wsi, później miast i miasteczek na Białostocczyźnie. " Niwę" czytali również nauczyciele i uczniowie szkół, w których uczono języka białoruskiego. Gazeta była czytana w urzędach i licznych wówczas bibliotekach i domach kultury.
Obecnie "Niwa" czytana jest przez młodzież szkolną i studencką, chociaż znaczny odsetek nakładu rozprowadzany jest nadal na wsi. Gazeta wysyłana jest do kilkunastu krajów świata, do skupisk białoruskiej emigracji.
Pierwszym, długoletnim redaktorem naczelnym Niwy był Jerzy Wołkowycki. W pierwszych latach z tygodnikiem związani byli m.in.: prof. Włodzimierz Pawluczuk - socjolog, znany pisarz białoruski Sokrat Janowicz, poeci i białoruteniści - Aleksander Barszczewski i Jan Czykwin, historycy - prof. Oleg Łatyszonek i Eugeniusz Mironowicz. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych swoje rysunki i karykatury zamieszczał również Leon Tarasewicz.
W ciągu 55 lat ukazało się ponad 2800 numerów tygodnika. Obecnie Redaktorem Naczelnym "Niwy" jest Eugeniusz Wappa, a w gazecie pracuje ok. 10 osób. (mCzar)