Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

W Białymstoku odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

16.01.2011, 16:17, akt. 16:17

Foto: Michał Czarnecki
Foto: Michał Czarnecki

Przy kościele św. Rocha stanęła tablica w formie pękniętej skały opartej na krzyżu z nazwiskami ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Skromny, ale wymowny - tak o odsłoniętym w niedzielę (16.01) pomniku mówią białostoczanie. Przy kościele Świętego Rocha jest tablica w formie pękniętej skały opartej na krzyżu z nazwiskami 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

"Przy tym pomniku nie można przejść obojętnie" - mówią białostoczanie. W niedzielę zatrzymywał się niemal każdy przechodzący. Pomnik powstał z dobrowolnych datków mieszkańców z inicjatywy Społecznego Komitetu Erygowania Pomnika. "Zaprojektował go architekt Andrzej Chwalibóg" - poinformowała pomysłodawczyni przedsięwzięcia, Ewa Cywińska.

Podkreśliła, że pomnik jest znakiem upamiętniającym ofiary, ale też symbolem, który każe pamiętać. I ten apel o pamięć najczęściej można było usłyszeć podczas mszy świętej poprzedzającej poświęcenie i odsłonięcie pomnika. "Tego zapomnieć się nie da, o tym zapomnieć nie można" - mówił biskup drohiczyński Antoni Dydycz.

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Jacek Sasin - zaznaczył, że oprócz pamięci o ofiarach nie powinniśmy zapomnieć o dążeniu do prawdy, o zadawaniu pytań w celu wyjaśnienia przyczyny tej katastrofy. Tego chcą też rodziny ofiar.

Żona Przemysława Gosiewskiego - Beata Gosiewska - dziękowała za słowa biskupa drohiczyńskiego, który w kazaniu mówił: "Panie Prezydencie, drodzy rodacy, współmęczennicy - przepraszamy Was, żeśmy nie zabezpieczyli Wam tej podróży". Jak podkreślała wdowa, te słowa były bardzo wymowne.

Po uroczystości część uczestników uniosła w górę tablice z napisem "Smoleńsk - chcemy prawdy" w językach: polskim, rosyjskim i angielskim.

10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich prezydent RP - Lech Kaczyński z małżonką. Wśród ofiar były też osoby związane z naszym regionem: ostatni prezydent RP na uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu - Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego- arcybiskup Miron i stewardesa - Justyna Moniuszko. (zmj)

Galeria zdjęć:
Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS











Ślubowanie policjantów w Białymstoku, 18.09.2024, fot. Podlaska Policja
POLICJA
24.04.2025, 07:08, akt. 07:17

Więcej chętnych niż wolnych miejsc









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok