Radio Białystok | Wiadomości | Nowa szansa dla dzieci w walce z rakiem. Darmowe badania w pracowni Bioskaner
100 dzieci, które wymagają szczegółowej diagnostyki w walce m.in z rakiem, będzie mogła skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych PET/MR w pracowni Bioskaner w Białymstoku.
Bioskaner działa w Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Rozwoju Technologii (LOMiRT), które jest spółką celową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). LOMiRT działa w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.
Badanie PET/MR bezpieczniejsze niż tomografia komputerowa
Urządzenie PET/MR do tej pracowni kupiło w 2015 r. za ok. 20 mln zł miasto Białystok. Było to wówczas drugie takie urządzenie w Polsce. PET/MR łączy nowoczesne technologie obrazowania - pozytonową tomografię komputerową (PET) i rezonans magnetyczny (MR). Specjaliści podkreślają, że PET/MR był innowacyjny 10 lat temu i jest innowacyjny teraz, jest szansą na nowoczesną diagnostykę, ale i nowoczesną naukę.
Badanie PET/MR nie jest refundowane przez NFZ. Bezpłatnie pacjenci korzystają z tych badań zazwyczaj w ramach różnych badań naukowych. Z okazji jubileuszu pracownia Bioskaner chce wesprzeć diagnostykę małych pacjentów. Do współpracy zaproszono 20 specjalistycznych ośrodków z całego kraju i to z nich lekarze będą kierować dzieci na badania.
Główna lekarz Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Rozwoju Technologii dr Małgorzata Mojsak wyjaśniła, że PET/MR jest badaniem mniej obciążającym dawką promieniowania jonizującego niż rutynowo stosowany PET CT (tomografia komputerowa) i przez to ma docelowo trafiać do dzieci, zwłaszcza chorych na nowotwory złośliwe, stąd propozycja wykonania tych badań u dzieci.
Jest szansa na refundację PET/MR
Prezes spółki LOMiRT prof. Adam Krętowski poinformował, że jest przygotowane rozporządzenie, które ma wprowadzić refundację PET/MR.
Powstało rozporządzenie, jesteśmy już bardzo blisko. Mamy obiecane, że od nowego roku również badanie PET/MR będzie refundowane właśnie u dzieci, w niektórych wskazaniach u dorosłych, chociażby raka gruczołu krokowego - powiedział prof. Adam Krętowski.
Profesor Krętowski dodał, że UMB nie czeka, inwestuje własne pieniądze, aby pomóc ośrodkom leczącym dzieci.
Nowotwory mogą być wykryte we wcześniejszej fazie choroby
PET/MR pozwala "zeskanować" całe ciało pacjenta, precyzyjnie, na wczesnym etapie choroby zlokalizować np. komórki nowotworowe, zmiany metaboliczne, dokładną budowę tkanek, narządów. Wykorzystywano te badania do diagnostyki raka płuc, piersi, prostaty. W Białymstoku są też np. prowadzone badania, które pomagają lekarzom i pacjentom w ocenie nowotworów mózgu (glejaka).
Te badania, które są tutaj wykonywane, nowoczesne badania, one są unikalne często w skali Europy, na pewno w skali Polski - powiedział prof. Adam Krętowski.
Dodał, że z prowadzonych badań ukazało się dotąd ponad 30 publikacji naukowych w światowych czasopismach, jest wiele cytowań tych badań, co świadczy o zainteresowaniu naukowców tymi wynikami.
Naukowcy na te badania pozyskali ok. 130 mln zł grantów z różnych źródeł na 20 różnych projektów. Krętowski dodał, że wszystko służyło rozwojowi naukowemu specjalistów, nabyciu przez zespół nowych kompetencji.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku tworzy radiofarmaceutyki
Od 2022 r. UMB produkuje również na miejscu radiofarmaceutyki (powstało Centrum Radiofarmacji), które są potrzebne do przeprowadzania badania.
To wszystko jest etapem do rozwoju terapii radioizotopowej, terapii radiofarmaceutykami. Wierzymy, że już za niedługo będziemy mogli tutaj utworzyć Centrum Onkologii Spersonalizowanej. Będziemy mogli nie tylko diagnozować, ale także leczyć radiopierwiastkami - powiedział prof. Adam Krętowski.
- Warto było, bo i park naukowo-technologiczny i Bioskaner to ogromny sukces naszego miasta - ocenił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Dotychczas w pracowni Bioskaner wykonano ok. 2,3 tys. badań PET/MR. Są także wykonywane badania PET CT oraz badania na trzech urządzeniach do rezonansu magnetycznego. Badań PET CT wykonano ok. 3 tysięcy, rezonansów ok. 57 tys.