Radio Białystok | Wiadomości | Instytut Pileckiego nadal apeluje o przekazywanie cennych pamiątek związanych z Obławą Augustowską
Nowo powstały w Augustowie Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej szuka pamiątek związanych z tą największą po II wojnie światowej - niewyjaśnioną do końca - sowiecką zbrodnią dokonaną na Polakach.
Choć muzeum jest już gotowe, Instytut Pileckiego nadal apeluje do świadków historii oraz rodzin ofiar o przekazywanie cennych pamiątek.
To mogą być dokumenty, zdjęcia, przedmioty osobiste, czy zarchiwizowane relacje świadków tragicznych wydarzeń z 1945 roku. Świadectwa historii sprzed lat uzupełnią wystawę multimedialną w zabytkowym Domu Turka, nad którą trwają obecnie ostatnie prace.
W pobliżu przy ul. 3 Maja 49 w Augustowie powstał także nowy biurowiec, gdzie siedzibę ma oddział Instytutu Pileckiego. Do jego pracowników mogą zgłaszać się również rodziny ofiar, które chcą podzielić się swoją historią. Każda informacja, która pomoże zidentyfikować kolejnych pomordowanych i ukazać tragiczny przebieg obławy wpłynie na rzetelne ukazanie oraz upamiętnienie tamtych wydarzeń.
Do dziś nie wiadomo jaka jest dokładna liczba ofiar obławy augustowskiej i gdzie są ich groby. Według historyków może to być nawet 2 tys. mogił, które znajdują się na terenie Polski wschodniej, Litwy i Białorusi.
W lipcu 2023 r. przy Domu Turka powstał Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Widnieją na nim znane i ustalone dotąd 592 nazwiska i imiona osób zaginionych w obławie. Uroczyste otwarcie wystawy planowane jest w 12 lipca w 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.
Dużymi krokami zbliża się otwarcie Muzeum Obławy Augustowskiej w zabytkowym Domu Turka w Augustowie. Obecnie trwają ostatnie przygotowania nad historyczną wystawą, a w pobliżu powstał także nowy biurowiec, w którym siedzibę ma oddział Instytutu Pileckiego.