Radio Białystok | Wiadomości | Dziś Wielki Czwartek - w tym roku jednocześnie świętują katolicy i prawosławni
Ostatni raz zdarzyło się to w 2017 roku, a kolejna taka sytuacja będzie miała miejsce za trzy lata - wierni Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej w tym samym czasie obchodzą święta Zmartwychwstania. Dziś Wielki Czwartek, dla obydwu wyznań to wspomnienie ustanowienia sakramentu Eucharystii.
W Kościele katolickim...
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. To dzień upamiętniający ustanowienie sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.
Przed południem w kościołach katedralnych będzie odprawiona msza krzyżma.
W białostockiej katedrze o godz. 9 spotkają się biskupi oraz liczne grono księży, by we wspólnocie odnowić przyrzeczenia kapłańskie. Podczas tej mszy metropolita abp Józef Guzdek poświęci olej używany do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia chorych.
Wielki Czwartek inauguruje obchody Triduum Pańskiego, kiedy Kościół wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Wieczorem we wszystkich parafiach księża odprawią uroczyste msze Wieczerzy Pańskiej.
Najświętsza Eucharystia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, kiedy to Jezus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i swoją Krew. Podczas Mszy świętej będzie obrzęd umycia nóg.
Na zakończenie liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej "ciemnicą". Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Po mszy wierni będą trwać w adoracji. Aż do Wielkiej Soboty w kościołach zamilkną dzwony i organy, a ołtarze pozostają bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.
Triduum Paschalne to najważniejszy czas w całym roku kościelnym.
W Cerkwi prawosławnej...
w Wielki Czwartek rano w świątyniach odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego, podczas której przygotowuje się dary dla chorych.
Najważniejszą cechą tego nabożeństwa jest liturgiczne wspomnienie ustanowienia sakramentu Eucharystii - mówi ks. Marek Wawreniuk z Białegostoku.
Jest to dzień, kiedy Cerkiew wspomina ustanowienie sakramentu Eucharystii, dzień, kiedy Zbawiciel oddaje się całkowicie w ręce wiernych pod postacią ciała i krwi. Wielki czwartek ma w sobie światłość i majestat, ale również zapowiada nadchodzącą noc zdrady - mówi ks. Marek Wawreniuk.
Wieczorem celebruje się jutrznię Wielkiego Piątku. Wierni, stojąc z zapalonymi świecami, wysłuchują 12 fragmentów Ewangelii opowiadających o męce i śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa.
Wieczorem według tradycji naszej Cerkwi sprawowana jest jutrznia Wielkiego Piątku, czytane są 12 fragmentów Ewangelii opowiadających o męce i śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa, wprowadza to nas już w tajemnicę ukrzyżowania i złożenia do grobu, wierni w cerkwi trzymają zapalone świece gromniczne - dodaje ks. Marek Wawreniuk.
Wielki Czwartek w tradycji ludowej jest nazywany "czystym". W tym dniu powinny być ukończone wszystkie porządki i prace domowe.