Radio Białystok | Wiadomości | Wznowiono nabór w programie Czyste Powietrze. W Podlaskiem duże zainteresowanie, ale mało wniosków
Na razie są tylko dziesiątki pytań dziennie, ale nie ma nowych wniosków. Mija pierwszy tydzień po wznowieniu naboru w popularnym programie Czyste Powietrze.
W województwie podlaskim widać zainteresowanie beneficjentów, ale z powodu zaostrzenia procedur skupiają się głownie na pytaniach bez składania wniosków.
Zgodnie z nowymi zasadami, osoby, które chcą otrzymać 70 i 100 procent dofinasowania do modernizacji ogrzewania lub ocieplenia domu najpierw muszą przedstawić audyt energetyczny budynku. W pierwszym tygodniu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił około 100 porad, natomiast w tym czasie wpłynął tylko jeden wniosek o dotację - mówi prezes WFOŚiGW Marek Sakowicz.
Kolejną nowością jest to, że w gminach tworzone są punkty doradcze programu. Aktualnie na 119 podlaskich gmin takie punkty działają w 45, natomiast do końca kwietnia powinny rozpocząć działalność w 70 gminach. Tam gdzie takie punkty nie powstaną, zainteresowani dotacjami będą musieli przyjechać do Białegostoku - dodaje Marek Sakowicz.
W nowej odsłonie Czystego Powierza nie ma dotacji do zakupu pieców gazowych. Ci, którzy zainwestowali w takie źródło ogrzewania przed ubiegłorocznym zamknięciem naboru i teraz chcą otrzymać dofinasowanie, muszą czekać na specjalny dodatkowy nabór. Ten jeszcze nie został ogłoszony.
Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).
Białystok jest liderem wśród największych miast województwa pod względem wymiany tak zwanych kopciuchów w zasobach komunalnych. Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że w zasobach stolicy województwa znajdują się tylko dwa takie urządzenia, podczas gdy w Łomży i Suwałkach jest ich po kilkaset.
Mieszkańcy Suwałk mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starego pieca na ogrzewanie proekologiczne. W mieście rozpoczyna się kolejna edycja programu ograniczania niskiej emisji. Dotyczy on zarówno domów jednorodzinnych jak i wspólnot mieszkaniowych.