Radio Białystok | Wiadomości | W Puszczy Białowieskiej przybywa bobrów
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku w Puszczy Białowieskiej bobrów praktycznie nie było. Od tamtego czasu populacja zaczęła się rozrastać i dziś tworzy ją około 40 rodzin - powiedział ich badacz, dr Tom Diserens z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
W poniedziałek 7 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Bobra. Według danych GUS, w 2022 r. w Polsce żyło niemal 150 tys. bobrów.
Bobry są w Polsce pod ochroną
Bóbr europejski to największy gryzoń w całej Eurazji. Dorosły osobnik może ważyć niemal 30 kg i mieć ponad metr długości. W Polsce bóbr podlega częściowej ochronie gatunkowej, w związku z tym obowiązują zakazy m.in. niszczenia żeremi, tam bobrowych oraz zabijania tych zwierząt.
Populacja bobrów rośnie w całym kraju - również w Puszczy Białowieskiej.
Jeszcze w latach 80. bobrów tutaj praktycznie nie było (praktycznie, bo pojedyncze, migrujące osobniki obserwowano od połowy ubiegłego wieku). Zaszły jednak jakieś sprzyjające dla nich zmiany i bobry zaczęły szybko kolonizować okolicę. Dzisiaj jest ich około 40 rodzin, z czego każda rodzina składa się z rodziców oraz kilkorga dzieci: ubiegłorocznych i tegorocznych - mówi dr Tom Diserens z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Jednocześnie - dodał - z powodu tegorocznej suszy już widać, że bobry wycofały się z tych najmniejszych cieków i bagien.
Bobry żerują w pobliżu wody
Bobry mieszkają przy wodzie - rzekach, stawach, na bagnach. Na ciekach budują konstrukcje w postaci tam, aby na czas suszy czy lata zatrzymać wodę przy swoich żeremiach.
Żerują w pobliżu wody. Na lądzie są narażone na różne zagrożenia, szczególnie ze strony wilków, które polują na nie - przypomniał Tom Diserens.
I właśnie badaniem tego, jak obecność wilka wpływa na zachowania bobra, zajmuje się badacz w ramach projektu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Badamy, gdzie i jak wilki najchętniej polują na bobry, jak bobry się starają temu zapobiec, i jak się adaptują do tych zagrożeń. Projekt trwa od kilku miesięcy, zbieramy dane - wskazał naukowiec.
Bóbr sprzymierzeńcem człowieka
Biolog pytany o funkcję ekologiczną bobrów odpowiedział, że przede wszystkim zwierzęta te sprzyjają retencji wody. Dodał, że mogą też być naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w renaturalizacji torfowisk, a także sprzyjają zachowaniu bioróżnorodności.
Tom Diserens przyznał też, że faktycznie bobry kopią nory w wałach przeciwpowodziowych, szczególnie przy wysokich poziomach wód, co zmniejsza stabilność tych wałów, a nawet naraża je na uszkodzenie. Jak mówił, w Holandii proponuje się zabezpieczanie tych wałów poprzez montowanie siatek pod wodą, aby bobry nie mogły tam wykopać nory. Dodał też, że w holenderskich mediach niedawno pojawiło się doniesienie o eksperymencie z drewnianymi "hotelami dla bobrów", w których te zwierzęta miałyby mieszkać - zamiast w norach w wałach.
Oczywiście, że człowiek w wielu sytuacjach i miejscach walczy z bobrami i negatywnymi skutkami ich działań, ale wydaje mi się, że dochodzimy do takiego punktu, że zaczynamy rozumieć, że w związku z następującymi zmianami klimatycznymi musimy szczególnie zacząć dbać o zatrzymywanie wody w rzekach i dolinach rzecznych. Bobry są częścią naturalnych europejskich krajobrazów, mieszkają tutaj od setek tysięcy lat. Bez nich nasze rzeki byłyby dużo bardziej ubogie i nie byłoby tylu torfowisk - podsumował Tom Diserens.