Radio Białystok | Wiadomości | Pielęgnują pamięć o przodkach, teraz potrzebują pomocy w remoncie stuletniego budynku
Stuletni budynek w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach potrzebuje remontu. Chodzi o dach budynku, który jest najstarszym i głównym obiektem w muzeum. W domu znajduje się ekspozycja zabytkowych wnętrz, galeria obrazów i miejsce warsztatów twórczych z zakresu różnych rzemiosł.
O wsparcie w remoncie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zwraca się założyciel i dyrektor placówki Doroteusz Fionik.
Od tego domu zaczęło się muzeum. Jest pokryty gontem, który ma blisko trzydzieści lat i wymaga wymiany. Żeby ratować ten dom, planujemy położyć nowy gont. Prosimy o wsparcie tego ważnego celu - mówi Doroteusz Fionik.
W całym Bielsku Podlaskim zostały tylko trzy budynki pokryte gontem, z czego dwa znajdują się właśnie w Muzeum w Studziwodach.
To jest bardzo ważne, żeby zachować takie tradycyjne pokrycie dachowe. Żeby młode pokolenia widziały, nie wyjeżdżając do dużych skansenów, gdzie oczywiście jest dużo budynków krytych gontem - dodaje Doroteusz Fionik.
Remont dachu Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach można wesprzeć wpłatą na portalu zrzutka.pl.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Doroteusz Fionik - etnograf, historyk, redaktor, wydawca, animator kultury, dyrygent chóru cerkiewnego, pedagog, założyciel i kustosz Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, miłośnik i propagator historii regionalnej, redaktor pisma etnograficznego "Bielski gościniec", autor wielu książek o historii regionu.
Udział zespołów „Żemerwa” i „Osoczniki” w II Festiwalu Folkloru „Starożytna Białoruś” w Wilnie zakończył letni sezon działalności Muzeum Malej Ojczyzny w Studziwodach.