Radio Białystok | Wiadomości | Nie reagujemy na kryzys psychiczny osób w mediach społecznościowych, tak wynika z badań

Nie reagujemy na kryzys psychiczny osób w mediach społecznościowych, tak wynika z badań

autor: Renata Reda

2.04.2025, 15:26, akt. 16:27

Co drugi Polak nie ma odwagi zareagować w przypadku kryzysu psychicznego obserwowanego u innej osoby w mediach społecznościowych. Im starszy internauta, tym ma większe problemy z zauważeniem, że druga osoba potrzebuje pomocy. Takie są wyniki najnowszego badania "Świadomość Polaków na temat sygnałów kryzysu psychicznego w mediach społecznościowych" Fundacji Zdrowego Postępu.

Eksperci z Fundacji Zdrowego Postępu, 2.04.2025, fot. Renata Reda
Eksperci z Fundacji Zdrowego Postępu, 2.04.2025, fot. Renata Reda


0:00
0:00
Nie reagujemy na kryzys psychiczny osób w mediach społecznościowych, tak wynika z badań - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Eksperci z Fundacji Zdrowego Postępu organizują spotkania edukacyjne dotyczące rozpoznawania i reagowania na kryzysy psychiczne. W środę (2.04) rozmawiali ze studentami Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej i Uniwersytetu Zdrowego Seniora w Białymstoku. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.


Tylko co druga osoba w mediach społecznościowych zauważa kryzys psychiczny innych

Jak wynika z badania społecznego realizowanego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Fundacji Zdrowego Postępu, połowa Polaków zauważa w mediach społecznościowych publikacje sugerujące, że osoba, którą obserwują, przechodzi kryzys psychiczny. Jednak aż 61 proc. osób nie wie jak na niego zareagować. Jedynie co drugi z nas miałaby odwagę to zrobić.

Połowa Polaków dostrzega w mediach społecznościowych publikacje: stories, posty, reelsy, zdjęcia, które sugerować mogą, że ich autor zmaga się z kryzysem psychicznym. Ponad trzy czwarte społeczeństwa (77 proc.) młodej grupy wiekowej (18 - 24) zauważyło takie objawy, w porównaniu do zaledwie ponad jednej trzeciej społeczeństwa (39 proc.) w starszej grupie wiekowej (45 - 65 lat).


Wyniki badania pokazują wyraźne różnice międzypokoleniowe w postrzeganiu kryzysów psychicznych. Dzisiejsza młodzież jest bardziej świadoma zdrowia psychicznego, częściej otwarcie mówi o swoich trudnościach i nie boi się prosić o pomoc. Starsze pokolenia wciąż traktują ten temat jako tabu. To podkreśla wagę interakcji międzypokoleniowych. Niezwykle ważne jest, aby młodsze pokolenie rozmawiało o zdrowiu psychicznym ze swoimi rodzicami czy dziadkami - komentuje prof. dr hab. n. o zdr. Ewa Mojs, psycholog, neuropsycholog i neuropsychoterapeuta, kierownik Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członek Rady Naukowej MindHealth, współautorka "Kodeksu Wrażliwości w mediach społecznościowych".


Młodzi wiedzą więcej o zdrowiu psychicznym

Pomimo, że blisko połowa Polaków deklaruje, że dostrzega kryzys psychiczny w mediach społecznościowych, to aż (61 proc.) nie wie, jak na niego zareagować. Jedynie co trzecia osoba (38 proc.) potrafiłaby zareagować odpowiednio, gdyby spotkała się z takim przypadkiem. Podobnie jak w poprzednim badaniu, wyniki te różnią się jednak w zależności od grupy wiekowej - wśród osób w wieku 18 - 24 aż 67 proc. wie, jak zareagować, podczas gdy w grupie 45 - 65 lat tylko 27 proc.


"Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych" 

W rozpoznawaniu kryzysów psychicznych internautów ma pomagać "Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych". Znaleźć go można na stronie Fundacji Zdrowego Postępu.

"Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych” to projekt, jaki powstał z inicjatywy Fundacji Zdrowego Postępu, który ma na celu nauczenie, jak być wrażliwym i odpowiedzialnym w cyfrowym świecie. Podstawą opracowania tego Kodeksu była współpraca ekspertów z różnych dziedzin zdrowia psychicznego, psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, którzy przeanalizowali objawy kryzysu psychicznego możliwe do zidentyfikowania w przestrzeni wirtualnej oraz stworzyli wskazówki, w jaki sposób prawidłowo na niego reagować.

Fundacja Zdrowego Postępu powstała w odpowiedzi na narastający kryzys w systemach zdrowotnych, wynikający ze skali występowania chorób cywilizacyjnych, do których zalicza się m.in. zaburzenia psychiczne, choroby sercowo-naczyniowe, niektóre nowotwory, chorobę otyłościową, cukrzycę, choroby układu pokarmowego czy oddechowego. Zespół Fundacji postawił sobie za cel prowadzenie działań edukacyjnych, które będą kształtować postawy społeczeństwa sprzyjające profilaktyce chorób cywilizacyjnych, a także zachęcać do regularnych badań diagnostycznych i rozpoczynania holistycznych terapii we właściwym czasie.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


70 nauczycieli skorzysta ze studiów podyplomowych z edukacji zdrowotnej

17.03.2025, 14:39

70 nauczycieli, którzy chcą się przygotować do prowadzania zajęć w szkołach z nowego, nieobowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna, ma szanse na bezpłatne studia podyplomowe na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W szkołach przedmiot ma być nauczany od września.


Białostoccy seniorzy rozpoczęli drugą odsłonę Uniwersytetu Zdrowego Seniora. Zadbają o zdrowie psychiczne

25.02.2025, 16:32

Na naukę nigdy nie jest za późno, zwłaszcza jeżeli dotyczy ona zdrowia. Z takiego założenia wychodzą białostoccy seniorzy - studenci Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej.


Kodeks Wrażliwości w mediach społecznościowych

25.02.2025, 13:33

W dobie cyfrowej wsparcie społeczne nie ogranicza się wyłącznie do kontaktów twarzą w twarz. Wirtualne interakcje także mogą być źródłem otuchy, zrozumienia i pomocy, pod warunkiem, że są pełne empatii i szacunku, nie stygmatyzują, ani nie bagatelizują problemu.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok