Radio Białystok | Wiadomości | Rola kobiet w życiu publicznym - dyskusja Instytutu Studiów Kobiecych
Artystki, dziennikarki, prawniczki, żołnierki, nauczycielki - te znane i mniej znane - o znaczeniu kobiet w życiu publicznym dyskutują w Białymstoku naukowcy z całej Polski. To już 15. spotkanie Instytutu Studiów Kobiecych.
Upowszechnianie wiedzy w tym zakresie jest bardzo ważne - mówi dr Dorota Gajda-Szczegielniak z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.
Nie chodzi tutaj o taką feministyczną walkę, tylko popularyzację, przypominanie. Na przykład Kazimiera Iłłakiewiczówna, o której ja mówię, jest mniej więcej znana. No właśnie, mniej więcej. Ktoś powie poetka, ktoś powie sekretarz marszałka. Ale to trzeba w szerszej perspektywie rozpatrywać, tego jej tragicznego życia, bo tylko wówczas będziemy wiedzieli tak naprawdę, dlaczego jej wiersze były takie smutne - mówi dr Dorota Gajda-Szczegielniak.
Prezes Instytutu Studiów Kobiecych, prof. Małgorzata Dajnowicz zwraca uwagę, że w zespole są również mężczyźni, którzy przedstawiają czasem inną perspektywę, niekiedy w kontrze do badań prowadzonych przez kobiety. To, zdaniem prof. Dajnowicz, czyni dyskusję ciekawszą.
Prof. Marek Białokur z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego podkreśla, że XX i XXI w. przyniosły zasadniczą zmianę jeśli chodzi o pozycję kobiet, biorąc pod uwagę znaczenie polityczne, gospodarcze i społeczne, jakie funkcjonowało przez tysiąclecia.
A to przekłada się na to, że mamy ogromne zaległości do nadrobienia, w celu pokazania roli kobiet od starożytności aż po współczesność, bo ich rola była znacząca a zupełnie niedoceniana - mówi prof. Białokur.
Uczestnicy tegorocznego spotkania opowiadają o kobietach w oparciu o materiały z filmów, prasy i archiwaliów.
Konferencja potrwa także w sobotę. Parterem wydarzenia jest Województwo Podlaskie.