Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Od nastęnego roku szkolnego część przedszkoli niepublicznych nie będzie oferowało opieki za złotówkę
Od przyszłego roku szkolnego część białostockich przedszkoli niepublicznych nie będzie oferowało opieki za złotówkę. Z końcem sierpnia wygasają umowy zawarte pomiędzy Miastem Białystok, a przedszkolami niepublicznymi, dzięki którym placówki te otrzymywały dotacje i działały na takich zasadach jak przedszkole samorządowe.
Aktualnie miasto przekazuje powiększone dotacje dla 10 niepublicznych przedszkoli, do których uczęszcza około 750 dzieci, które z braku miejsc nie dostały się do publicznych placówek. Sytuacja jednak uległa zmianie, bo z szacunków urzędników wynika, że od września z powodu niżu demograficznego przedszkola publiczne dysponować będą wystarczająca liczbą miejsc dla wszystkich dzieci zameldowanych w Białymstoku. W konsekwencji obecna 100 procentowa dotacja dla wybranych w konkursie 10 przedszkoli niepublicznych zostanie zmniejszona o jedną czwarta, przez co wzrosną opłaty dla rodziców.
Decyzja władz miasta wywołuje obawy niektórych rodziców, których dzieci uczęszczają do prywatnych przedszkoli.
Dowiezienie dzieci do innej placówki, którą miasto może wyznaczyć, która będzie gdzieś na drugim końcu Białegostoku, a mama musi dotrzeć do pracy - my nie jesteśmy w stanie tego zrobić - mówiła jedna z matek obecna na ostatnim posiedzeniu komisji Edukacji i Wychowania Rady Miasta Białystok.
Zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim uspokaja rodziców i nie wyklucza przeprowadzenia konkursu.
Jako Departament Edukacji będziemy starać się, żeby te dzieci były przypisane do przedszkola najbliższego, nieopodal miejsca zamieszkania. Jeżeli okaże się, że brakuje nam miejsc w przedszkolach, to oczywiście wtedy taki konkurs zostanie zrealizowany - mówi Tomasz Klim.
Obecnie trwa rekrutacja do przedszkoli. Rodzice maluchów, które uczęszczają do przedszkoli konkursowych mogą złożyć deklarację chęci kontynuowania opieki w przedszkolach samorządowych i nadal korzystać z niższych opłat. W tym przypadku rodzicom zostanie zaproponowane miejsce w możliwie najbliższym przedszkolu samorządowym w stosunku do tego, do którego obecnie chodzi dziecko.
Rodzice mogą zdecydować się też na dalsze uczęszczanie do przedszkola niepublicznego, które działać będzie z mniejszą dotacją lub na własną rękę wziąć udział w zbliżającej się rekrutacji do dowolnego przedszkola publicznego. W każdym z przypadków rodzice mają czas do 3 marca na podjęcie decyzji. Niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie oznacza przepadek gwarantowanego miejsca w przedszkolu samorządowym.