Radio Białystok | Wiadomości | Sześcioro naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na "Liście STU" Pulsu Medycyny
Sześcioro naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest na "Liście STU" najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w 2024 roku. Ranking przygotował Puls Medycyny.
Naukowców oceniano w dwóch kategoriach: medycyna i ochrona zdrowia. W tej drugiej jako jedyny z naszego regionu znalazł się profesor Marcin Moniuszko. Na liście pojawił się po raz pierwszy i od razu na miejscu 48. Naukowiec jest specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii, kieruje Kliniką Alergologii i Chorób Wewnętrznych, był wiceprezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, jest rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
W kategorii "medycyna" po raz kolejny na liście znalazł się profesor Robert Flisiak, który utrzymał ubiegłoroczną 18. pozycję. Kieruje on Kliniką Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku; jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Robert Flisiak sprawuje też wiele innych funkcji: jest prezesem Central European Hepatologic Collaboration, przewodniczącym: Polskiej Grupy Ekspertów HBV, Zespołu ds. monitorowania i oceny sytuacji dotyczącej zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi przy Ministerstwie Zdrowia, członkiem ZG Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego; koordynatorem wieloośrodkowego (22 ośrodki) programu EpiTer-2, monitorującego terapie zakażeń HCV w Polsce od 2015 r., koordynatorem wieloośrodkowego (30 ośrodków) programu SARSTer, monitorującego diagnostykę i leczenie w hospitalizowanych zakażeniach SARS-CoV-2 w Polsce od 2020 r. i redaktorem naczelnym kwartalnika „Clinical and Experimental Hepatology”.
Czterech pozostałych białostockich naukowców na Liście Stu w kategorii "Medycyna" znalazło się po raz pierwszy. Miejsce 32. zajął profesor Adam Krętowski. To specjalista chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii; były rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) a obecnie prorektor UMB ds. medycyny cyfrowej i badań klinicznych. Kieruje Kliniką Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych UMB (od 2016 r.). Jest prezesem Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Rozwoju Technologii UMB Sp. z o.o. (od 2024 r.), p.o. dyrektora: Centrum Badań Klinicznych UMB (od 2016 r.), Centrum Medycyny Cyfrowej UMB (od 2024 r.), Ośrodka Wspierania Badań Klinicznych UMB (od 2021 r.).
72. w rankingu jest profesor Irina Kowalska - specjalista chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii. Jest prorektorem ds. nauki i ewaluacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dziekanem Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim UMB (2012-2024), przewodniczącą Rady Programowej Wydziału Lekarskiego (2012-2024) oraz Wydziałowej Komisji ds. Nostryfikacji UMB (2012-2024), członkiem Rady Uczelni UMB (od 2019 r.). Profesor kieruje Kliniką Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych UMB. Jest też prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (2023-2027) i członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Nauk.
Na 86. miejscu Listy Stu jest profesor Lucyna Ostrowska - specjalista chorób wewnętrznych i dietetyki klinicznej. Kieruje Zakładem Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. To także właścicielka i kierownik Ośrodka Leczenia Otyłości i Chorób Dietozależnych w Białymstoku; prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, członek: Zespołu roboczego ds. przeciwdziałania otyłości przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego (od listopada 2024 r.), Komisji ds. Weryfikacji Efektów Uczenia się Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB; koordynator kierunku Dietetyka w Wydziałowej Komisji ds. Programów Studiów UMB, członek Wydziałowej Komisji ds. Prac Dyplomowych, Komisji ds.Oceny Kadry UMB (kadencja 2024-2028), Komisji Rekrutacyjnej Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB; ekspertka Parlamentarnego Zespołu ds. zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałania nadwadze i otyłości, ekspertka Partnerstwa na Rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości.
Na 90. miejscu rankingu znalazł się profesor Karol Adam Kamiński - specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii. To prorektor ds. medycyny prewencyjnej i otwartej nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), prodziekan Kolegium Nauk Medycznych ds. Ewaluacji i Nauki Wydziału Lekarskiego UMB (2020-2024), członek Senatu UMB (do września 2024 r.); dyrektor Ośrodka Badań Populacyjnych oraz kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB, a także kierownik Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych z Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku; przewodniczący Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, członek Komisji Nagród PTK.
“Puls Medycyny” ogłosił wyniki rankingu Lista Stu po raz 22. Za osobę mającą największy wpływ na rozwój polskiej medycyny w 2024 r. jury uznało prof. Mirosława Ząbka. Jest on twórcą pierwszego w Europie centrum terapii genowej, gdzie przeprowadził wiele zabiegów jako jedyny w Europie i na świecie.
Natomiast liderem Listy Stu w kategorii system ochrony zdrowia okazała się minister Izabela Leszczyna - to powrót szefa resortu zdrowia na podium po czterech latach.
Pulsmedycyny.pl to opiniotwórczy portal dla lekarzy i kadry menedżerskiej sektora medycznego. Zawiera artykuły o tematyce medycznej, opracowywane we współpracy z ekspertami i informacje dotyczące systemu ochrony zdrowia.