Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 107. rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę w Puńsku, Sejnach i Suwałkach
Przedstawiciele mniejszości litewskiej w Puńsku, Sejnach i Suwałkach obchodzą w niedzielę (16.02) 107. rocznicę odzyskania niepodległości. Litwini uważają to święto za jedno z dwóch najważniejszych dla swojego narodu.
Litwa 16 lutego obchodzi święto odzyskania niepodległości. W tym roku przypada 107. rocznica tego wydarzenia.
W Puńsku uroczystości rozpoczęły się już w piątek
W Puńsku, gdzie Litwini stanowią blisko 80 proc. lokalnej społeczności, uroczystości rozpoczęły się w piątek (14.02) w południe.
Władze gminy i przedstawiciele środowisk mniejszościowych zgromadzili się obok Domu Kultury Litewskiej. W setną rocznicę tych wydarzeń stanął tam drewniany Pomnik Odzyskania Niepodległości - wielki, stuletni, dębowy pień z drewnianymi skrzydłami w kształcie litewskiego instrumentu strunowego o nazwie kankle. Na szczycie rzeźby wisi duży dzwon i kilkanaście mniejszych dzwoneczków.
Jak poinformował wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski, zgromadzeni odśpiewali hymn Litwy i złożyli kwiaty. W sobotę (15.02) wieczorem w Domu Kultury Litewskiej odbył się specjalny koncert z tej okazji.
W niedzielę Litwini zorganizowali obchody tego święta w Suwałkach i Sejnach. Najpierw zaplanowano tam msze święte, a wieczorem - występy artystyczne.
Według szacunków organizacji litewskich, w Polsce mieszka kilka tysięcy osób pochodzenia litewskiego. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny, a od niedawna także w Suwałkach.
Akt ogłaszający niepodległość Litwy podpisano w 1918 roku
16 lutego 1918 roku Rada Litewska (Taryba) pod przewodnictwem Jonasa Basanavicziusa podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Podpisało go 20 sygnatariuszy, m.in. Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta niepodległej Polski Gabriela Narutowicza.
W czasie podpisania aktu Litwa znajdowała się pod okupacją niemiecką; dokument wyrażał wolę narodu do stworzenia niepodległego państwa litewskiego. Realnie powstało kilka miesięcy później wraz z zakończeniem I wojny światowej. W listopadzie 1918 r. Augustinas Voldemaras sformował pierwszy rząd litewski, zaś w kwietniu 1919 r. Antanas Smetona został pierwszym prezydentem Litwy.