Radio Białystok | Wiadomości | Biebrzański Park Narodowy - panuje susza hydrologiczna
Na dużej części terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego obserwujemy suszę hydrologiczną - alarmują przyrodnicy, czyli niski stan wody w rzekach, który prowadzi do niskiego stanu wód gruntowych. To może powodować zagrożenie pożarowe latem.
To skutek bardzo niskiego poziomu opadów. Już nie na przestrzeni miesięcy, ale lat - mówi Joanna Zawadzka z Parku.
2024 - bardzo suchy rok, niewielkie opady. Teraz mamy bezśnieżną zimę i to właśnie powoduje, że mamy bardzo niskie stany wód. Takie, które obserwujemy latem, a teraz czy na wiosnę taka sytuacja jest niespotykana, żebyśmy mieli tak niskie stany wód. I oczywiście to wpływa na naszą przyrodę. To jest typowe dla okresów ciepłych, dla lata, kiedy mamy wysoką temperaturę i większe parowanie - mówi Joanna Zawadzka.
W dużej części Parku można już zaobserwować suszę hydrologiczną - dodaje Joanna Zawadzka.
Susza hydrologiczna objawia się tym, że obserwujemy niskie stany wód powierzchniowych w rzekach. W praktyce oznacza to, że tej wody nam brakuje, że jest bardzo sucho, a te niskie wody w rzece powodują też to, że obniża nam się poziom wód gruntowych - dodaje.
Pokazują to też dane pokazujące przepływ wody w Biebrzy. Rok temu w lutym było to 110 metrów sześciennych na sekundę. W tym - tylko 20 metrów.
Susza o tej porze roku - jeżeli nic się nie zmieni - może też oznaczać bardzo duże zagrożenie pożarowe latem.
Jak chronić przyrodę i jednocześnie umożliwić pracę rolnikom, którzy mają pola i łąki na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego - o tym w piątek (7.02) w Osowcu rozmawiali przedstawiciele Parku, Wód Polskich i sami rolnicy. Którzy - dodatkowo - mają sprzeczne oczekiwania zależące od tego, w której części Parku mają swoje tereny.
100 lat rezerwatu Czerwone Bagno - to hasło roku 2025 w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Aktualne pomiary temperatury i tlenu w wodach kilku rzek województwa podlaskiego - to oferuje strona internetowa woda.uwb.edu.pl, która została uruchomiona w ramach projektu „Akademia wody i utworzenie Laboratorium edukacyjnego „AQUA”. Prowadzi go Katedra Ekologii Wód na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, która jako pierwsza w regionie udostępnia „wodne dane” online.