Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży bardziej otwarta dla osób z niepełnosprawnościami.
Przebudowa wejścia głównego dla potrzeb osób na wózkach inwalidzkich, poprawienie innych elementów infrastruktury i większy zakres cyfryzacji, to tylko niektóre z zadań, którymi Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży chce zachęcić do podjęcia studiów osoby z niepełnosprawnościami.
Dawna Wyższa Szkoła Agrobiznesu rozpoczęła takie działania kilka lat temu w ramach programu "Uczelnia dostępna", teraz chce je kontynuować na o wiele większą skalę w programie "Uczelnia OTWARTA".
Chcemy niwelować wszelkie problemy, które mogą utrudniać studiowanie osobom z wszelakimi niepełnosprawnościami, nie tylko narządu ruchu, ale także ze spektrum autyzmu czy niewidomym i słabowidzącym. Chcielibyśmy, żeby studia u nas mógł rozpocząć każdy, kto ma chęć tego spróbować, niezależnie od własnych ograniczeń - zapewnia rektor MANS dr inż. Ireneusz Żuchowski.
Na "Uczelnię OTWARTĄ - kompleksowy program wsparcia" łomżyńska MANS otrzymała grant w wysokości prawie 5 mln. zł., znajdując się tym samym w grupie 48 dofinansowanych uczelni, spośród 110 które złożyły wnioski
Jak przypuszcza rektor, na pozytywną ocenę wniosku MANS mogło mieć wpływ także to, że będzie ona realizowała swój program we współpracy z partnerami - spółką KLS Partners i Fundacją Działań Lokalnych LOGOS, która specjalizuje się od kilku lat we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami.
W województwie podlaskim dofinansowanie na większe otwarcie na osoby z niepełnosprawnościami otrzymały także Uniwersytet Medyczny i Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.
Chodzi o promocję europejskich programów edukacyjnych i możliwości pozyskiwania funduszy na realizację różnych projektów - pięć podlaskich uczelni podpisało umowę o współpracy z działającym na Politechnice Białostockiej Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB.
Ponad 7,7 mln złotych na zwiększenie dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami trafi do Politechniki Białostockiej. Dzięki temu powstaną m.in. Centrum Wsparcia i strefy wyciszenia dla studentów. Znikną także kolejne bariery architektoniczne na kampusach.
Politechnika Białostocka otrzyma 20 mln zł unijnej dotacji na projekt wspierający kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki. Dofinansowanie przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Przedstawiciele Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu Medycznego opowiedzieli podczas konferencji prasowej we wtorek (25.08) o projekcie „Inkubator Innowacyjności 4.0”