Radio Białystok | Wiadomości | Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w regionie

Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w regionie

autor: Dorota Sokołowska

8.02.2025, 08:57, akt. 09:34

Zwiedzanie wystawy w Muzeum Pamięci Sybiru, szturm zamku w Tykocinie, koncert Lor w kinie Forum, czy barokowe odcienie lutni i organów w Galerii Slendzinskich to tylko niektóre z propozycji, jakie wybraliśmy na spotkanie w kulturą i sztuka w ten weekend.

Szturm Zamku w Tykocinie, fot. Sylwia Krassowska
Szturm Zamku w Tykocinie, fot. Sylwia Krassowska



Koncert Lor w kinie Forum

sobota (8.02), godz. 19:00



„Żony Hollywood” to nazwa nowej płyty i kolejny rozdział opowieści zespołu Lor. Panny młode stały się żonami. „Żony Hollywood” stały się bowiem dojrzalsze, poruszają inne tematy i komentują inne obszary życia, inne emocje, inne wrażenia. Album, jak to zwykle z zespołem Lor bywa, jest pełen uczuć, wszelkich odmian wrażeń, kolorów i dźwięków. Tym razem jednak podzielony na dwa rodzaje doświadczeń: Żony - część bardziej osobista, prywatna, a Hollywood - to komentarz do otaczającego świata.



„To była lutowa noc, nad ranem” - zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem w Muzeum Pamięci Sybiru

sobota (8.02), godz. 11:00 i 13:00



Zwiedzanie okolicznościowe, związane z rocznicą pierwszej deportacji 10 lutego 1940 r. Przewodnik opowie o losach ludzi, rzuconych przez los w odległe i nieznane terytoria Rosji, a później Związku Sowieckiego. Przybliży dramatyczne historie osób deportowanych, ich codzienne życie i walkę o przetrwanie. Zwiedzający będą mogli wysłuchać opowieści o pozornie zwyczajnych przedmiotach, które skrywają niezwykłe historie ich właścicieli.

Wstęp wolny (bilety do odebrania w kasie muzeum od 28.01 za okazaniem numeru startowego).



Oprowadzanie w języku ukraińskim z Yulią Kosterevą w Galerii Arsenał, Elektrownia

sobota (8.02), godz. 12:00



Litewski artysta Augustas Serapinas zainteresowany jest wernakularną architekturą regionu. Jego praktyka artystyczna często wiąże się z nabywaniem i demontażem niechcianych budynków oraz ich przenoszeniem i rekonstrukcją w przestrzeniach przeznaczonych do prezentacji sztuki współczesnej. Podczas oprowadzania poruszane będą tematy związane ze współczesnymi losami drewnianej spuścizny architektonicznej Podlasia. Yulia Kostereva opowie o osobach troszczących się o nią, a także o procesach destrukcji i przemijania, którym podlegają stare drewniane domy w regionie.



Broadway Dance Club,  widowisko taneczno-wokalne w Operze i Filharmonia Podlaska 

sobota (8.02), godz. 19:00



Magia Broadwayu przy Odeskiej! 

Wyjątkowa podróż z ikonami amerykańskiej muzyki rozrywkowej. Elvis Presley, Frank Sinatra, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, James Brown i inni. 

Znakomici soliści, oryginalna choreografia i widowiskowe kostiumy! Widowisko Broadway Dance Club w styczniu i lutym na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.



PRAWDA  w NieTeatrze 

sobota (8.02), godz. 19:00



Miłość, przyjaźń, zdrada i… kłamstwo! „Prawda” Floriana Zellera to pikantna komedia małżeńska pełna intryg, inteligentnego humoru i zaskakujących zwrotów akcji. 

Czy na końcu wszystko się wyjaśni? Zapraszamy na kolejną historię w wykonaniu uwielbianego Teatru TeTaTet z Kielc.



Szturm Zamku w Tykocinie

sobota, godz. 10-18.00



Szturm Zamku jest rekonstrukcją historyczną o wysokim znaczeniu kulturowym i edukacyjnym, która co roku przyciąga rzesze miłośników historii, zarówno z regionu, jak i z całego kraju. 

Wydarzenie zainauguruje obchody jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Tykocinowi, co uczyni je szczególnie ważnym elementem uroczystości. 

Celem  inicjatywy jest nie tylko uczczenie bogatej historii miasta, ale także promocja regionu jako miejsca pełnego dziedzictwa i tradycji.



Barokowe odcienie lutni i organów  „Bach & Weiss Reflections” w Galerii Slendzinskich 

niedziela (9.02), godz. 12:00



Program poświęcony jest tradycji transkrypcji muzycznej, która była wielce powszechna w okresie baroku. Ówcześni kompozytorzy częstokroć aranżowali swoją muzykę na różne instrumenty, w zależności od charakteru wydarzenia i pozostających do ich dyspozycji wykonawców. 

Jan Sebastian Bach postępował tak zarówno ze swoimi kompozycjami, jak również transkrybował na instrumenty klawiszowe muzykę kameralną innych kompozytorów, takich jak Vivaldi i Marcello.

W czasie koncertu usłyszymy muzykę lutniową Silviusa Leopolda Weissa w adaptacji na organy solo, a także utwory Weissa i Bacha transkrybowane na duet lutniowy. Weiss był pod silnym wpływem muzyki organowej swoich czasów, a Bach, który niemalże na pewno spotkał się i grał z Weissem, pisywał utwory specjalnie na lutnię.



„Czas na Bolesława!” w Centrum Edukacji Muzeum Wojska 

niedziela (9.02), godz. 11:00



Zajęcia z serii Rodzinna Niedziela to wyjątkowa okazja, by wspólnie z dziećmi odkryć historię i przenieść się do czasów pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego. 

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, kim był ten władca i jak wyglądało życie w średniowiecznej Polsce. 

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat (z opiekunami).  



„Menora, lew, lewiatan… Symbole żydowskie: ich rodowód i znaczenie” w Centrum Zamenhofa

niedziela (9.02), godz. 13:00



Zwiedzając synagogi i cmentarze, podziwiając obrzędowe srebra i tkaniny, wycinane i malowane tablice zaznaczające wschodnią ścianę w domu lub synagodze, stykamy się z wyobrażeniami, które są czymś więcej niż dekoracją. Menora, korona, lew, jeleń, lewiatan czy dłonie w geście błogosławieństwa - te i inne obrazy mają swe korzenie w tekście Tory, komentarzach rabinów, dziejach starożytnego Izraela i ludowej tradycji krajów diaspory. Są wizualizacją duchowości żydowskiej. Odczytanie języka tych symboli będzie treścią bogato ilustrowanej opowieści.

Po wykładzie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Obraz i słowo/Pomiędzy światami” Moniki Krajewskiej.

Eksperci/Ekspertki u Zamenhofa to cykl wykładów, spotkań, dyskusji z autorytetami w swoich dziedzinach, dotyczących m.in. Ludwika Zamenhofa i jego idei, szeroko pojętego pogranicza z jego specyfiką, wielokulturowej i nierzadko trudnej historii miasta i regionu, a także odzwierciedlenia tych i innych zagadnień w archiwistyce społecznej.



Artur Barciś Show w NieTeatrze

niedziela (9.02), godz. 18:00



Solowy występ uwielbianego aktora. Artysta, w sobie właściwy sposób, nawiązuje niezwykły kontakt z publicznością, opowiadając anegdoty o swojej zabawnej drodze do aktorstwa. 

Zaprasza za kulisy teatru i planu filmowego, opowiadając o tremie, dykcji, różnego rodzaju "sypkach", czyli aktorskich wpadkach oraz dowcipach, jakie aktorzy robią sobie na scenie. 

Wszystko to jest opatrzone w mistrzowski sposób wykonywanymi piosenkami.



Wielka wyprzedaż garażowa w Zmianie Klimatu

niedziela (9.02),  godz.11:00-18:00



Wiosna tuż-tuż, więc pora na wiosenne wietrzenie półek, szaf, strychów, kartonów i pudełek z nadmiaru rzeczy! 

A przy okazji świetna okazja na podarowanie drugiego życia tym wszystkim nadprogramowym drobiazgom!

Więc, jeśli nie mieszczą Ci się książki w biblioteczce, ubrania w szafie, płyty i kasety na półkach, gierki w szufladach, biżuteria w pudełkach, albo wszystkie inne duperele w skrytkach na duperele…

Zapraszamy do Zmiany Klimatu na WIELKĄ WYPRZEDAŻ GARAŻOWĄ!

Bezpłatny wstęp dla kupujących.



| red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obchody 600-lecia Tykocina - uroczysta sesja, uchwała jubileuszowa i szturm na zamek

8.02.2025, 07:59

Tykocin w tym roku obchodzi 600-lecie powstania. Z tej okazji w miasteczku zaplanowano wiele różnych wydarzeń. Jednym z ważniejszych, które odbędzie się już w ten weekend, będzie rekonstrukcja bitwy o zamek w Tykocinie.


Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w Podlaskiem

1.02.2025, 10:22

Koncert VBS na żywo w Polskim Radiu Białystok, koncerty w Klubie Sześcian czy spektakle m.in. w Białostockim Teatrze Lalek to tylko niektóre z licznych propozycji na spędzenie czasu z kulturą i sztuką w ten weekend.


Ferie zimowe 2025 - atrakcje kulturalne, sportowe i edukacyjne

3.02.2025, 06:29

W województwie podlaskim ferie rozpoczynają się 27 stycznia i potrwają do 7 lutego. Jakie atrakcje przygotowały regionalne instytucje kultury i inne placówki?





ZNAJDŹ NAS




MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY Z POLSKIM RADIEM BIAŁYSTOK
8.02.2025, 09:11, akt. 09:18

Uwaga konkurs! Wygraj zaproszenie na pizzę
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok