Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 600-lecia Tykocina - uroczysta sesja, uchwała jubileuszowa i szturm na zamek [zdjęcia, wideo]

Obchody 600-lecia Tykocina - uroczysta sesja, uchwała jubileuszowa i szturm na zamek [zdjęcia, wideo]

8.02.2025, 07:59, akt. 9.02.2025, 10:30

Uroczystą sesją Rady Miejskiej na Rynku Czarnieckiego uczczono w sobotę (8.02) w Tykocinie 600-lecie nadania praw miejskich temu miastu. Jego historyczna część jest od 2021 r. Pomnikiem Historii. Zainscenizowano także szturm na zamek z czasów potopu szwedzkiego.

Szturm na zamek w Tykocinie, 8.02.2025, fot. Sylwia Krassowska
Szturm na zamek w Tykocinie, 8.02.2025, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Obchody 600-lecia Tykocina - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Szturm na zamek w Tykocinie - przyjechali rekonstruktorzy i widzowie z całego kraju - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Radni i burmistrz byli ubrani w dawne stroje

Sobotnia sesja miała historyczną oprawę. Radni i burmistrz byli ubrani w dawne stroje, zabrzmiały fanfary, wiwatowano. Ustanowiono rok 2025 rokiem jubileuszowych obchodów, a specjalnym medalem za zasługi dla Tykocina okazji 600-lecia miasta uhonorowano Ewę Wroczyńską, honorową obywatelkę Tykocina, wieloletnią kierownik tykocińskiego oddziału Muzeum Podlaskiego. Nagrodzono ją za "30-letnią pracę na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego Tykocina, przywrócenie pamięci o społeczności żydowskiej miasta, dialog międzykulturowy".

W jubileuszowej uchwale radni oddali hołd założycielom, dawnym właścicielom miasta, przeszłym pokoleniom za ich pracę, dzięki której Tykocin "zyskał trwałe miejsce w historii i na mapie Rzeczpospolitej Polskiej". Zobowiązali się zachować ten dorobek i dalej rozwijać miasto.

"Niech pamięć o 600 latach trwania Tykocina wypełnia serca dumą, niech nasz gród trwa dalej jako strażnik historii, ostoja tradycji i symbol polskiego ducha" - napisał w jubileuszowym dekrecie burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński.


Szturm na zamek w Tykocinie

W ramach obchodów 600-lecia odbywa się także rekonstrukcja historyczna "Szturm Zamku w Tykocinie". Inscenizacja jest organizowana rokrocznie w Tykocinie od lat. Wzięły w niej licznie udział grupy rekonstrukcyjne z Komputową Chorągwią Stefana Czarnieckiego, husaria, artyleria. Szturm nawiązuje do czasów potopu szwedzkiego.



Inscenizowane są wydarzenia ze stycznia 1657 r., gdy zamek w Tykocinie, który wówczas znajdował się w rękach sprzyjającym Szwedom Radziwiłłów został po oblężeniu zdobyty przez siły hetmana Pawła Sapiehy. Po zwycięstwie w potopie szwedzkim (1655-1660) Sejm nadał dziedziczne starostwo tykocińskie hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu.

Obecny zamek w Tykocinie nie jest oryginalnym obiektem historycznym, został zbudowany - po badaniach historycznych, archeologicznych - przez prywatnego przedsiębiorcę i pełni funkcje komercyjne.


Szturm na zamek 2023:


Szturm na zamek 2019:


Część Tykocina jest Pomnikiem Historii

Część Tykocina pod nazwą "Tykocin - historyczny zespół miasta" jest decyzją prezydenta RP z 2021 r. Pomnikiem Historii. Miastu nadano ten tytuł za wartości historyczne, zachowany dawny układ przestrzenny miasta, walory kulturowe, zabytki sakralne i zabudowę mieszkalną. Szczególną ochroną objęto teren ograniczony od północy rzeką Narew a od południa ulicami: Zagumienną, Choroszczańską, terenem dawnego klasztoru bernardynów, ulicą Kaczorowską i Holendry. Od wschodu natomiast granicę wyznacza cmentarz rzymskokatolicki, a od zachodu cmentarz żydowski. Tykocin słynie z XVII w. synagogi (działa tam Muzeum Podlaskie) czy barokowego Kościoła Trójcy Przenajświętszej.

W opracowaniu "Tykocin w nurcie historii" Muzeum Podlaskiego można przeczytać, że w 1425 r. Tykocin otrzymał prawa miejskie z rąk księcia mazowieckiego Janusza I. Pierwszym wójtem był Piotr z Gumowa. W tym samym roku miasto przeszło we władanie litewskiego rodu Gasztołdów, którego przedstawiciele zarządzali nim przez kolejne stulecie. To Gasztołdowie w 1522 r. sprowadzili do Tykocina pierwsze rodziny żydowskie. Społeczność żydowska Tykocina, która wniosła swój wkład w rozwój miasta, została niemalże cała wymordowana przez Niemców podczas II wojny światowej. 

źródło: PAP | red: at, mag, wsz, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia

9.01.2025, 17:15

To wyjątkowa rocznica jednej z najpiękniejszych miejscowości w województwie podlaskim. Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia.


To jedyna taka zimowa inscenizacja w Polsce. Szturm Zamku w Tykocinie [zdjęcia, wideo]

10.02.2024, 07:24

To wydarzenie zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem, bo jest jedyną w kraju zimową inscenizacją historyczno-batalistyczną odtwarzającą wydarzenia z okresu potopu szwedzkiego. Po raz dziesiąty w Tykocinie odbył się w sobotę (10.02) "Szturm Zamku".


Szturm Zamku w Tykocinie - inscenizacja wydarzeń z 1657 roku [zdjęcia, wideo]

11.02.2023, 16:06

Tykocin przeniósł się w sobotę (11.02) do XVII wieku. Mieszkańcy i turyści mogli zobaczyć szturm tamtejszego zamku.





ZNAJDŹ NAS













Akcja strażaków pozwoliła uratować uwięzioną w rzece łanię, 17.02.2025, fot. KM PSP Łomża
REGION
17.02.2025, 18:21, akt. 18:27

Łania uratowana przez strażaków







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok