Radio Białystok | Wiadomości | 162. rocznica Bitwy Siemiatyckiej
Było to największe zbrojne starcie powstania styczniowego. W czwartek (6.02) mija 162. rocznica Bitwy Siemiatyckiej stoczonej między rosyjskimi żołnierzami, którymi dowodził generał Maniukin a polskimi oddziałami powstańców.
Jak mówi były nauczyciel historii w Siemiatyczach Zdzisław Warpechowski - w dwudniowej bitwie uczestniczyło kilka oddziałów powstańczych, łącznie około 4 tys. mężczyzn. Po stronie rosyjskiej było około 2,5 tys. żołnierzy.
W tej bitwie połączyło się, co było rzadkim przypadkiem, kilka oddziałów powstańczych. Do Siemiatycz przybył i wyparł wojska rosyjskie oddział płk. Władysława Cichorskiego-Zameczka, ale później nadciągnęły tu inne oddziały. Przybył tu wyznaczony na komendanta powstania przez rząd narodowy płk Walenty Lewandowski, ale Maniukin, który wycofał się do Czartajewa następnego dnia przypuścił atak po to, żeby zdobyć Siemiatycze, bo podpadłby carowi - mówi Zdzisław Warpechowski.
Powstańcom - wobec przewagi ogniowej przeciwnika - nie udało się utrzymać Siemiatycz i w mieście doszło do wielu zniszczeń.
Bitwa toczyła się w mieście, więc zniszczenia w architekturze były duże. Zniszczony był pałac Anny Jabłonowskiej, rynek, wiele domów. W wyniku bitwy o Siemiatycze zginęło 200 powstańców, wielu trafiło do niewoli. Poległo kilkudziesięciu Rosjan. Oczywiście na starym cmentarzu są często mogiły jednych i drugich obok siebie często - dodaje Zdzisław Warpechowski.
Po przegranej bitwie niektórzy powstańcy musieli m.in., uciec na Białoruś. Od wielu lat 6 lutego hołd powstańcom pod Obeliskiem Niepodległości obok siemiatyckiego starostwa oddają lokalni samorządowcy i władze województwa.