Radio Białystok | Wiadomości | Dariusz Piontkowski skierował interpelację do ministra zdrowia ws. nierównego traktowania szpitala w Sokółce
Podlaskie szpitale, ale też inne w Polsce, czekają na kolejną transzą pieniędzy za leczenie pacjentów w ubiegłym roku. Niektóre z nich, między innymi z powodu wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowie, z roku na rok ma coraz większe długi. W trudnej sytuacji finansowej jest na przykład szpital w Sokółce.
Władze powiatu sokólskiego poprosiły o interwencję posła PiS Dariusza Piontkowskiego. Parlamentarzysta skierował interpelację do ministra zdrowia w sprawie nierównego traktowania sokólskiego szpitala.
W interpelacji poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Piontkowski pyta m.in. o kryteria zawierania kontraktów ze szpitali, czy są one takie same dla wszystkich. Zwraca uwagę, że z budżetu powiatu coraz więcej pieniędzy jest przeznaczanych na utrzymanie placówki. W ocenie starostwa NFZ daje za mało pieniędzy zwłaszcza na rehabilitację. W czasie pandemii szpital był placówką covidową, potem NFZ dawał mu jeszcze mniej pieniędzy na tę działalność.
Władze powiatu sokólskiego uważają, że szpital ma też za niski kontrakt i ryczałt na świadczenia.
Rzeczniczka podlaskiego NFZ-etu Izabella Przewłocka tłumaczy, że na 15 szpitali powiatowych w województwie wartość ryczałtu sokólskiej placówki jest na szóstym miejscu. Podkreśla, że kontrakty i ryczałty nie są uznaniowe a wyliczane na podstawie konkretnych wzorów.
Izabella Przewłocka przyznaje, że szpital w Sokółce ma mniej pieniędzy na rehabilitację, niż przed pandemią, ale kwota na tę działalność systematycznie rośnie.
Na kolejną transzę pieniędzy za leczenie pacjentów w ubiegłym roku czekają wszystkie szpitale w Polsce. Minister zdrowia Izabela Leszczyna mówi, że jeszcze muszą uzbroić się w cierpliwość. Najpierw zapłacone będą wszystkie nadwykonania za świadczenia nielimitowane, a potem w części nadwykonania w świadczeniach limitowanych.
Na razie więc nie wiadomo ile pieniędzy i kiedy dostaną szpitale za nadwykonania limitowane.