Radio Białystok | Wiadomości | 33. Finał WOŚP w Podlaskiem: koncerty, sportowe emocje i licytacje [zdjęcia]
autor: Adam Dąbrowski, Anna Auron-Wasilewska, Joanna Szubzda, Marcin Gliński, Ryszard Minko
Tym razem pieniądze przeznaczone są na diagnostykę i leczenie dzieci chorych na nowotwory. W niedzielę (26.01) odbył się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W Podlaskiem orkiestra grała w kilkudziesięciu miejscach - m.in. Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Augustowie, Gródku czy Michałowie.
Białystok
W Białymstoku Finał WOŚP odbył się na Rynku Kościuszki, gdzie do północy zaplanowano koncerty i inne atrakcje. Na ulicach od rana można było spotkać 300 wolontariuszy. Niektórych z nich wspierały psy z białostockiego schroniska. Finałowi towarzyszył bieg "Policz się z cukrzycą" - rozpoczął się o 9:00 w centrum miasta. Uczestnicy pobiegli na trzech dystansach - 300 m, 1 km i 5 km.
Po 15:00 na Rynku Kościuszki rozpoczęły się koncerty - 4Ever, Rastet teeth, Zorka, Oversleep Academy, Orkiestra Dorosłych Dzieci, Tribbs, Wiśniosz, Extazy i Maestro Chivas. Pomiędzy występami zaplanowano licytacje prosto ze sceny. Jednym z wystawionych przedmiotów był przekazany przez prezydenta Białegostoku Złoty Medal Mistrzostw Polski, który zdobyła Jagiellonia.
Na Rynku Kościuszki były stoiska z gorącymi napojami i jedzeniem, stanowiska służb mundurowych oraz schroniska dla zwierząt. Ponadto miała miejsce premiera piosenki dedykowanej WOŚP i Jurkowi Owsiakowi pt. "Czerwone okulary"'. Powstała dzięki współpracy białostockiego sztabu WOŚP z Operą i Filharmonią Podlaską, rodzicami, pacjentami i personelem Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.
Aukcja Polskiego Radia Białystok dla WOŚP. Poprowadź Moto Radia z Pawłem Wądołowskim!
W Pałacu Branickich miała miejsce akcja łączenia koralikowych łańcuchów przesłanych do Białegostoku z klinik onkologicznych w kraju. Akcja ma pokazać, jakim problemem są choroby nowotworowe wśród dzieci. Każdy koralik to jedno zachorowanie w skali roku. W niedzielę wieczorem cały łańcuch zaprezentowany został na scenie na Rynku Kościuszki.
O 20:00 - tradycyjne Światełko do Nieba.
Z kolei Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa "Kolejowe Podlasie" zapraszało do swojej siedziby przy Kolejowej, gdzie można było oglądać ekspozycję stałą, ale też sprawdzić się w roli maszynisty na symulatorze.
W związku finałem WOŚP kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Od 7:00 do 0:30 w nocy całkowicie zamknięty dla ruchu będzie fragment ulicy Sienkiewicza na odcinku od Legionowej do Białówny. Dodatkowo od 7:00 do 14:00 z ruchu będą wyłączone ulice Kościelna i Kilińskiego, a także parkingi przy tych drogach.
Inaczej będą też kursować niektóre autobusy - zmiany w rozkładzie jazdy autobusów.
Łomża
Ponad setka wolontariuszy WOŚP kwestowała od rana na ulicach Łomży i okolicznych miast.
Wyposażeni w odblaskowe kamizeli, identyfikatory i oznakowane puszki, młodzi najczęściej ludzie zapewniali, że to wystarcza, żeby akcję zbiórki na hematologie i onkologię dziecięcą poparli ci, którzy tego naprawdę chcą.
A ofiarodawcy zwracali przede wszystkim uwagę że to - po raz kolejny - przede wszystkim święto solidarności i zauważenie potrzeb innych.
- Moi bliscy korzystali już z WOŚP-owego sprzętu w szpitalu, a poza tym uważam, że to szczytny cel jednoczący ludzi, dlatego po raz czwarty biorę czynny udział w takiej zbiórce - mówiła pani Izabela przed wyruszeniem na ulice Łomży.
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwać będzie w galerii handlowej Veneda do 20:00, a podczas niego przewidziano m.in. atrakcje dla najmłodszych oraz koncerty lokalnych muzyków i około setki licytacji ofiarowanych na aukcję przedmiotów.
Całość zakończy "światełko do nieba", czyli dziesięciominutowy pokaz bezhukowych fajerwerków z koncertem na żywo.
Suwałki
Hala Suwałki Arena zapełniła się ludźmi dobrej woli. To tu w niedzielę (26.01) biło serce suwalskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Do pomagania włączyli się wolontariusze, harcerze, seniorzy, sportowcy, a także lokalni artyści.
Mieszkańcy mogli wrzucić przysłowiowy grosz do puszki w zamian za naukę pierwszej pomocy czy usługi fryzjerskie, a także pobuszować po pchlim targu, spróbować regionalnych dań i obejrzeć występy tancerzy i wokalistów z Suwałk. Oprócz tego chętni mogą wesprzeć akcję biorąc udział w licytacjach.
Mamy fantomy, na których uczymy pierwszej pomocy. Pokazujemy dzieciom nasze mundury i hełmy - mówił prezes OSP w Suwałkach Jacek Konaszewski.
Oprócz tego na dzieci czekały atrakcje przygotowane przez druhów Związku Harcerstwa Polskiego, a także animacje.
Malujemy buźki dzieciom, kręcimy balony i robimy tatuaże. Pomagamy co roku i oby tak dalej - mówili harcerze.
O część artystyczną dbał m.in. Suwalski Ośrodek Kultury, a także kluby seniora.
Grupa taneczna Szase seniorów jak zawsze była obecna.
Póki jeszcze mamy siły i zdrowie, będziemy grac z Orkiestrą. Na dziś przygotowaliśmy tance liniowe, a także taki żarcik taneczny, żeby obecnych tutaj rozbawić - mówiła opiekunka grupy Szase Mieczysława Gajewska.
Ten finał dedykowany jest onkologii i hematologii dziecięcej. Temat jest wymowny. Każda pomoc jest nieodzowna. Licytujemy wiele gadżetów i wiele historii i zachęcamy do udziału w aukcjach - mówi szef suwalskiego sztabu Zbigniew Szyperek.
Do Hali Suwałki Arena można zaglądać do godziny 21.
Augustów
W Augustowie orkiestra grała na Rynku Zygmunta Augusta, gdzie chętni mogli wziąć udział w VI Charytatywnym Biegu "Gorące serca". Z kolei w Miejskim Dom Kultury można było wrzucić pieniądze do puszki w zamian za ciasto, książkę lub płytę czy tez zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.
Sejny
Sejneński sztab otworzył się w Ośrodku Kultury o 14:00. W programie prezentacje policji i wojska. Straż pożarna uczyła pierwszej pomocy. Nie zabrakło też występów Orkiestry Dętej OSP Sejny i Sejneńskiej Kapeli Kresowej.
Gródek
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie zabrzmiała też w Gródku. Finał rozpoczął się wcześnie rano - już o 8:00 w Gminnym Centrum Kultury w Gródku, odprawa wolontariuszy, którzy przez cały dzień kwestowali na terenie gminy.
W budynku GCK otwarty został również "wośpowy sklepik", w którym można było kupić różne fanty oraz domowe smakołyki, wspierając tym samym zbiórkę.
Jedną z najbardziej emocjonujących atrakcji tegorocznego finału były przejazdy autami terenowymi. W godzinach 10:00-13:00, na placu za GCK (Gdybalnia), można było spróbować swoich sił w terenie, wsiadając do samochodów z grupy PODLASIE 4x4. Należało wrzucić do puszki minimum 30 zł, aby wziąć udział w tej wyjątkowej przygodzie.
Nie zabrakło także czegoś dla miłośników zimowych wyzwań. O 12:00 nad zalewem w Zarzeczanach odbyło się Wielkie Morsowanie z grupą MORSY GRÓDEK.
Całe wydarzenie relacjonowane na żywo na facebookowej stronie GCK. Widzowie mogli obejrzeć relację z odprawy wolontariuszy, a około 17:00 - transmisję z liczenia zebranych funduszy.
Michałowo
Lokalny sztab przygotował szereg atrakcji. W niedzielę od 9:00 w MOSiR Michałowo odbył się Halowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącej Rady Miejskiej, a o 17:00 rozegrano Turniej Wodnej Piłki Siatkowej.
Równolegle, w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie tętniło życie finałowe. Już o 9:00 wolontariusze z puszkami wyruszyli na ulice. O 14:00 w dolnym holu GOK rozpoczął się kiermasz, na którym można było kupić rozmaite przedmioty, wspierając tym samym wośpową zbiórkę. Natomiast o 15:00 w sali widowiskowej wystartowały licytacje oraz koncerty.
Podczas Finału na scenie: Prymaki, Jobery, Casanova, Krzysztof Gryniewicz, Didżej Mietek. Nie zabrakło także występów przedszkolaków, popisów klasy estradowej oraz prezentacji zespołów działających przy GOK-u.
Siemiatycze
Finałowe wydarzenia zaplanowano w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Świętojańskiej 25. Początek o 14:00. Na uczestników czekały koncerty, licytacje i różne pokazy.
Tegoroczny finał rozpoczął się aktywnie - o 11:00 wystartował II Siemiatycki Bieg WOŚP. Koszt pakietu startowego wynosił 50 zł, a cały dochód zasilił cel tegorocznej edycji WOŚP.
W hali widowiskowo-sportowej zaplanowano m.in. pokaz pierwszej pomocy, występy lokalnych zespołów, licytacje. O 20:00 - Światełko do Nieba, a po nim koncert gwiazdy wieczoru - zespołu Loka.
Oprócz muzycznych i sportowych atrakcji przygotowano: malowanie twarzy i tatuaże brokatowe, strefę gastronomiczną czy kiermasz zabawek.