Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży i Choroszczy wspominano powstańców styczniowych
Tzw. "mokra łączka" przy Szosie Zambrowskiej i skwer przed II LO przy Placu Kościuszki to dwa miejsca w których w Łomży obchodzona jest rocznica wybuchu powstania styczniowego. Także w tym roku w obu złożono kwiaty, zapalono znicze i zmówiono modlitwy za zmarłych. Podobna uroczystość odbyła się w Choroszczy.
"Mokra łączka" w Łomży to miejsce straceń powstańców
"Mokra łączka" to miejsce straceń powstańców i ich zbiorowa mogiła, na której dopiero po odzyskaniu niepodległości mógł pojawić się głaz - pomnik, ponieważ wcześniej ustawiane w tym miejscu przez mieszkańców krzyże, władze zaborców usuwały.
Pamiątkowa tablica przed dawnym gimnazjum, a obecnie II LO, odsłonięta została dopiero w 2023 r. Przypomina o bohaterach powstania styczniowego z całego terenu, ale przede wszystkim o 50 bezimiennych już łomżyńskich gimnazjalistach, którzy próbowali dołączyć do powstańczych oddziałów, ale schwytani zostali przez Rosjan i bestialsko wymordowani.
W tej części obchodów 162. rocznicy wybuchu powstania styczniowego uczestniczyły także grupy uczniów z I i II LO w Łomży.
Pamięć powstańców uczczono także w Choroszczy
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski i przedstawiciele służb uczcili pamięć powstańców w Choroszczy, przed pomnikiem na Wzgórzu Straceń zwanym "Szubienicą". Monument upamiętnia powstańców schwytanych i powieszonych tam przez Rosjan w maju 1863 roku. Także innych insurekcjonistów z regionu, którzy oddali życie w walce o niepodległość.
Jacek Brzozowski zapalił także znicz na grobie Adolfa Białokoza - naczelnika Białegostoku w czasie powstania styczniowego. Wojewodzie także towarzyszyli przedstawiciele służb mundurowych.
Wieczorem tradycyjnie obchody organizują burmistrz Choroszczy, Centrum Kultury i Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy. O 18:00 będzie rocznicowa msza w kościele, po niej obchody na Wzgórzu Straceń. Można tam dotrzeć bezpłatnym autobusem udostępnionym przez magistrat.