Radio Białystok | Wiadomości | Opieka nad chorym na raka - ma być blisko, szybko i opiekuńczo

Opieka nad chorym na raka - ma być blisko, szybko i opiekuńczo

autor: Renata Reda

17.01.2025, 07:24, akt. 07:32

Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić każdemu pacjentowi kompleksową opiekę jak najbliżej jego miejsca zamieszkania. Do Białegostoku przyjechało około 80 specjalistów na III ogólnopolskie warsztaty koordynatorów Breast Cancer Unit. które przygotowuje lekarzy do wejścia w życie Sieci w kwietniu tego roku.

Szkolenie koordynatorów Krajowej Sieci Onkologicznej, 16.01.2025, fot. Renata Reda
Szkolenie koordynatorów Krajowej Sieci Onkologicznej, 16.01.2025, fot. Renata Reda


0:00
0:00
Badanie na giełdzie przy Andersa - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Spotkanie zorganizowało Białostockie Centrum Onkologii, które ma już sześć "unitów" i duże doświadczenie związane z opieką koordynowaną nad pacjentem. 

Strukturę sieci będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (tzw. SOLO) na trzech poziomach oraz Ośrodki Kooperacyjne, których w Podlaskiem jest ponad sto.

Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą realizowane na najwyższym wysokospecjalistycznym poziomie - w SOLO III. Ten poziom w naszym regionie ma Białostockie Centrum Onkologii. Będzie ono nadzorować placówki z poziomu SOLO I - leczące pacjentów onkologicznych na poziomie podstawowym, czyli szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz powiatowe w Bielsku Podlaskim i Wysokiem Mazowieckiem.

Złożone procedury onkologiczne będą wykonywać: Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz szpital MSWiA w Białymstoku, które określone są w sieci jako Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego poziomu II.

Placówki kooperacyjne będą leczyć ambulatoryjnie, czyli pacjent będzie przychodził na konkretny zabieg do przychodni.

Placówki w Krajowej Sieci Onkologicznej muszą wyznaczyć koordynatora dla każdego pacjenta. Poprowadzi on chorego „za rękę” przez cały proces leczenia. Do jego zadań należy m.in. umawianie terminów niezbędnych badań i wizyt, przygotowanie pacjenta do konsylium lekarskiego. Koordynator jest łącznikiem między lekarzem a pacjentem.

Wraz z uruchomieniem Krajowej Sieci Onkologicznej prowadzona też będzie systematyczna ocena satysfakcji pacjenta, by w razie potrzeba wprowadzać poprawki do systemu.

| red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok: Onkodzienniki pomogą rodzicom dzieci chorych na nowotwory w organizacji pobytu w szpitalu

14.01.2025, 19:17

To innowacyjne narzędzie dla rodziców dzieci chorych na nowotwory. Około 50 "Onkodzienników dla rodziców" trafiło Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii dziecięcego szpitala klinicznego w Białymstoku.


Specjalny zespół ma opracować koncepcję poprawy funkcjonowania pięciu podlaskich placówek ochrony zdrowia

25.12.2024, 11:16

Przez najbliższe miesiące specjalny zespół ma opracować koncepcję poprawy funkcjonowania pięciu podlaskich placówek ochrony zdrowia. Jego doradcą ma być Jolanta Sobierańska-Grenda, która kilka lat temu doprowadziła do konsolidacji czterech szpitali na Pomorzu. Teraz jest prezesem utworzonej w ten sposób spółki samorządowej Szpitale Pomorskie.


Białostockie Centrum Onkologii otrzymało wyróżnienie w projekcie "Wymagaj jakości"

5.12.2024, 19:00

To docenienie dobrej opieki nad pacjentami i sprawnego zarządzania placówką. Białostockie Centrum Onkologii - jako jedna z pierwszych takich placówek w kraju - otrzymało wyróżnienie w projekcie "Wymagaj jakości".





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok