Radio Białystok | Wiadomości | Nowe inwestycje w Wigierskim Parku Narodowym
Budowa nowego mostu dla pieszych i rowerów w Magdalenowie, stworzenie miejsca wodowania i cumowania łodzi i kajaków na szlaku Czarnej Hańczy w Czerwonym Folwarku czy instalowanie nowych liczników ruchu. To tylko część z wielu inwestycji, które rozpoczną się w tym roku w Wigierskim Parku Narodowym.
Przez dwa lata w kilku ważnych turystycznie miejscach pojawią się nowe obiekty, w większości dostosowane do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami - podkreśla Aleksandra Siemaszko-Skiendziul z Wigierskiego Parku Narodowego.
Wszystko dla nich dostosowujemy. Chcemy przygotować w ten sposób naszą sztandarową ścieżkę przy dyrekcji parku w Krzywem, przy jeziorach Sucharach. Tu powstanie pełna, 2-kilometrowa pętla dostosowana dla osób, które mają problemy z poruszaniem się - podkreśla Aleksandra Siemaszko-Skiendziul.
Ułatwienia i dostosowanie obiektów obejmie 9 z 10 zaplanowanych inwestycji. Na głównym szlaku turystycznym parku wokół jeziora Wigry pojawi się m.in. nowy most także dostosowany dla osób na wózkach.
W Magdalenowie, niedaleko klasztoru Wigierskiego, postawimy zupełnie nowy most, już nie drewniany ale hanitowy, bo będzie trwalszy i dłużej nam posłuży. Inne popularne miejsce w naszym parku to Zatoka Słupiańska. Tam wzdłuż brzegu jeziora Wigry mamy wydeptaną ścieżkę, a chcemy wyjść naprzeciw turystom i przygotować ją już oficjalnie, ale odsunąć ja od skarpy jeziornej, żeby nie niszczyć tego terenu - dodaje Aleksandra Siemaszko-Skiendziul.
Zaplanowano także m.in. wymianę drewnianych kładek w okolicy punktu widokowego Piaski czy budowę slipu do wodowania łódek w Zakątach nad jeziorem Wigry.
Koszt całego projektu to 4,5 mln złotych, z czego większość to pieniądze unijne.
Tomasz Huszcza odwołany ze stanowiska dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego przez minister klimatu i środowiska.
Na dawnej drodze leśnej znaleziono ozdobę prawdopodobnie z IV wieku. Na ten „skarb” natrafiło Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Penetrator i przekazało je Podlaskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
Maria Andrejczyk i Natalia Bukowiecka - lekkoatletki reprezentujące województwo podlaskie wystąpiły w specjalnym klipie Polskiej Organizacji Turystycznej.
Tym razem specjalista odnowił krzyż w uroczysku Wierchstaw nieopodal Sarnetek. To w tym miejscu w 1863 roku modlili się powstańcy styczniowi.