Radio Białystok | Wiadomości | Kolno: Rozstrzygnięto konkurs na logo z okazji 600-lecia nadania praw miejskich
W Kolnie trwają obchody 600-lecia nadania praw miejskich miastu. Uroczystości, spotkania i koncerty zaplanowane są na cały rok.
Będzie im towarzyszyło specjalne logo rocznicy. Wybrano je w ramach konkursu, a wygrał projekt Piotra Gołębiewskiego z Warszawy.
Jak mówi dyrektorka Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Alicja Szymańska - logo zawiera ważne dla Kolna elementy.
Zgodnie z opisem autora tego logo, są tam najważniejsze rzeczy związane z historią miasta, czyli Dom Wolności, brama starego cmentarza, pomnik w parku, również Parafia Świętej Anny, która ma też w tym roku obchody 600-lecia. Jest także żeglarz Jan z Kolna w małej postaci, który można powiedzieć, że w świadomości ludzi jest bardzo ważną legendą - tłumaczy Alicja Szymańska.
Logo będzie wykorzystywane przy wszystkich publikacjach i elementach promocyjnych 600-lecia.
Autor grafiki dostał nagrodę w wysokości 4 tysięcy złotych.
Opis pomysłu autora zwycięskiego projektu
Patrząc na logo, widzimy panoramę istniejących do dzisiaj miejsc, a zarazem historii miasta. Zaczynając od lewej strony, pierwszy ukazuje nam się Pomnik Niepodległości (1) wzniesiony w 1965 roku na Placu Wolności. Doskonale znany mieszkańcom, poprzez obchody świąt narodowych lub miejskich tego regionu. Następnym punktem na naszym horyzoncie jest kopiec (2) na cmentarzu komunalnym. Upamiętniający poległych żołnierzy z I wojny światowej. Poprzez swoją wielkość, położenie oraz wzniesienie jest punktem w okolicy, który trudno przeoczyć. Następnym charakterystycznym miejscem jest zabytkowa brama (3) tzw. “starego” cmentarza, przypominająca wejście przez mury miasta. Oddziela ona miasto od najstarszego cmentarza, pamiętającego mieszkańców na wiele pokoleń wstecz. Dochodzimy do centralnego miejsca, czyli Dębu Wolności (4). Mieszkańcy w 1919 roku posadzili dwa drzewa, aby upamiętnić wielką manifestację niepodległościową. Jedno z nich przetrwało do dziś, ma ponad 100 lat. Jeżeli przypatrzymy się, pod Dębem Wolności z lewej strony stoi człowiek, odkrywca z XV wieku. Odziany jest w powiewające szaty, wpatrujący się w horyzont swoją lunetą. Symbolizuje on znaną postać dla całej Polski, Jana z Kolna (5), żeglarza, podróżnika, odkrywcę. Wracając do naszego Dęba Wolności, po prawej stronie znajdziemy chorągiew koloru czerwonego oraz wiadro. Nawiązuje ono do herbu miasta i jego patrona, świętego Floriana (6). Samego świętego nie uświadczymy na grafice, jest on w spoczynku, obserwuje rozwój miasta, lecz jest przygotowany, by pojawić się w potrzebie mieszkańcom w momencie zagrożenia. Ostatnie dwa punkty na naszym horyzoncie to dzwonnica i kościół świętej Anny (7). Zabytkowe budowle zostały zaprojektowane i wybudowane w XIX wieku, do dziś stanowią ważne miejsce dla mieszkańców obchodzących najważniejsze święta katolickie. Na tle wszystkich wymienionych miejsc, widzimy pomarańczową łunę przypominającą wschodzące słońce (8), jako symbol rozwijającego się miasta. Jej kolor nawiązuje do herbu miasta.