Radio Białystok | Wiadomości | Od nowego roku zmiany w segregacji odpadów. Chodzi m.in. o ubrania
Od nowego roku zmieniają się zasady wyrzucania zniszczonych ubrań i butów. Do tej pory można je było wrzucać do pojemników na odpady zmieszane, natomiast od 1 stycznia tekstylia muszą trafiać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów.
Co zrobić ze zniszczonymi tekstyliami?
Do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych można oddawać zniszczone ubrania, które nie nadają się już do naprawy, a także tekstylne elementy wyposażenia wnętrz takie jak: zasłony, koce, kołdry, poduszki, pościele, ręczniki oraz uszkodzone dywany i wykładziny.
Ważne, by takie odpady nie trafiały już do pojemników na odpady zmieszane, bo wtedy znacznie trudniej będzie je odzyskać do ponownego przetworzenia.
Drugie życie ubrań
Niektóre ubrania w ogóle nie muszą trafiać do śmietników - bo na przykład nie są zniszczone, a po prostu stały się niemodne lub przestały nam pasować. Takie tekstylia, które nadal są w dobrym stanie, można na przykład przekazać potrzebującym w ramach akcji charytatywnych. Można też je wymienić podczas coraz popularniejszych akcji społecznych czy na próbować je ponownie sprzedać.
Jak przekonuje białostocka spółka Lech zajmująca się zagospodarowaniem odpadów, każdy sposób na ograniczenie wyrzucania ubrań jest dobry.
Zmiana zasad segregowania odpadów to konsekwencja unijnej dyrektywy, której celem jest zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają na składowiska, oraz ich ponowne wykorzystanie.
Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) można oddawać:
Tekstylia, które nadal są w dobrym stanie (nadają się do użytku), można przekazać potrzebującym lub wymienić w ramach lokalnych akcji charytatywnych czy punktów zbiórki odzieży.