Radio Białystok | Wiadomości | Zagłosuj na wydarzenie 2024 roku w Podlaskiem

Zagłosuj na wydarzenie 2024 roku w Podlaskiem

31.12.2024, 06:35, akt. 08:16

Jakie były najważniejsze wydarzenia 2024 roku w Podlaskiem? O czym mówiliśmy najczęściej i co najbardziej zapamiętaliśmy? Na facebookowym profilu Polskiego Radia Białystok można zagłosować na najważniejsze wydarzenia.

Wydarzenie roku 2024 w Podlaskiem, źródło: PRB
Wydarzenie roku 2024 w Podlaskiem, źródło: PRB


0:00
0:00
Podsumowanie roku 2024 - Białystok | Pobierz plik.


0:00
0:00
Podsumowanie roku 2024 - Suwałki | Pobierz plik.


0:00
0:00
Podsumowanie roku 2024 - Łomża | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do internetowego głosowania wybraliśmy 11 wydarzeń, m.in. ze sportu, polityki i kultury. Są też ważne inwestycje drogowe i kolejowe powstałe w 2024 roku.

Poniższe wydarzenia publikujemy losowo. Głosować na profilu na Facebooku Polskiego Radia Białystok można do niedzieli, 5 stycznia do 12:00. Jeden użytkownik może zagłosować tylko raz - https://poll.app.do/wydarzenie-2024-roku-w-podlaskiem.



Wybrane wydarzenia 2024 roku (kolejność losowa):

Jagiellonia Białystok mistrzem Polski 

To największy sukces Jagiellonii Białystok w 104-letniej historii klubu. Żółto-czerwoni prowadzeni przez Adriana Siemieńca w maju 2024 roku po raz pierwszy zdobyli mistrzostwo Polski. Mecz decydujący o wygranej całej ligi obejrzał komplet ponad 22 tys. widzów.

Jagiellonia Białystok dzięki mistrzostwu Polski mogła zagrać w eliminacjach Ligi Mistrzów, później w eliminacjach Ligi Europy, by ostatecznie trafić do fazy ligowej Ligi Konferencji. 


Wybory w Korycinie

W kwietniowych wyborach samorządowych doszło do niespotykanej sytuacji. Wójt gminy Korycin Mirosław Lech (rządzący gminą od 1991 roku) wygrał w drugiej turze wyborów samorządowych ze swoją kontrkandydatką Beatą Matyskiel zaledwie jednym głosem.

Po protestach wyborczych trzeba było zorganizować powtórne wybory, które ostatecznie ponownie wygrał Mirosław Lech.


Zmiana władzy w sejmiku

W maju 2024 roku Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę w samorządzie województwa podlaskiego. Ugrupowania obecnej koalicji rządowej, wsparte przez dwoje radnych wybranych z list PiS (Marka Malinowskiego i Wiesławę Burnos), doprowadziły do wyboru nowego przewodniczącego sejmiku, a później zarządu regionu. Marszałkiem nowej kadencji został Łukasz Prokorym (KO).

W nowym sejmiku województwa podlaskiego PiS zdobyło 15 mandatów, 8 Koalicja Obywatelska, 6 Trzecia Droga, jeden KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Większość utworzyli samorządowcy z ugrupowań rządowych, których wsparli Wiesława Burnos i Marek Malinowski wybrani z list PiS-u. W poprzedniej kadencji byli członkami zarządu województwa. W nowej kadencji są również wybrani do zarządu województwa.


Rolnicze protesty przeciwko Zielonemu Ładowi

W pierwszym kwartale 2024 roku przez województwo podlaskie i całą Polskę przetoczyła się fala rolniczych protestów. Rolnicy blokowali przede wszystkim główne drogi krajowe w regionie, ale także i mniejsze trasy. W niektórych miejscach protesty trwały nawet kilka dni. Postulaty polskich rolników to m.in. odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.


Społeczne zaangażowanie po pożarze Teatru Latarnia

W sierpniu 2024 roku spłonął dom i magazyn założycieli Fundacji Teatr Latarnia w Borkach w gminie Gródek. Mieszkali w nim młodzi twórcy związani z naszym regionem - reżyser Mateusz Tymura i aktorka Teatru Wierszalin Monika Kwiatkowska.

Po pożarze mnóstwo osób starało się pomóc rodzinie aktorów. W internecie prowadzone były liczne licytacje i zbiórki pieniędzy na odbudowę spalonego domu i Teatru Latarnia. Kilka miesięcy po pożarze gwiazdor disco polo Zenon Martyniuk zagrał koncert charytatywny na rzecz poszkodowanej przez pożar rodziny.


Tarcza Wschód i wzmocnienie zapory

W maju premier Polski Donald Tusk ogłosił narodowy plan Tarcza Wschód. Jak mówił szef rządu, będzie to tarcza, która zabezpieczy Polskę przed potencjalnymi atakami ze wschodu i odstraszy wroga. Program, na który rząd zapowiedział przeznaczenie 10 mld zł, zakłada m.in. budowę umocnień i zapór wzdłuż wschodniej granicy. Chodzi m.in. o budowę systemu fortyfikacji. Granica ma być nie do przejścia przez potencjalnego wroga. Tarcza ma powstawać m.in. w województwie podlaskim.

Niezależnie od programu Tarcza Wschód w 2024 roku wzmocniona została zapora na polsko-białoruskiej granicy. 


Obwodnica Łomży otwarta

Od końca września możemy jeździć obwodnicą Łomży. Ostatni fragment drogi ekspresowej S61 został oficjalnie otwarty. Na razie drogowcy udostępnili kierowcom jedną nitkę obwodnicy miasta. Jest tam ruch dwukierunkowy, po jednym pasie w każdą stronę. 

Odcinek, po którym mogą jeździć kierowcy, ma 13 km długości. Drogowcy zbudowali także jeden z najdłuższych mostów w Polsce. Nad doliną Narwi powstała przeprawa o długości ponad 1200 m.

Druga nitka obwodnicy ma być gotowa w przyszłym roku. Otwarcie obwodnicy pozwoliło wyprowadzić ruch ciężkich pojazdów z centrum Łomży.


Zatrzymani samorządowcy 

W maju 2024 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 16 osób, wśród których znajdowała się burmistrz Sokółki - Ewa Kulikowska (zgadza się na publikację danych). Zasłaniając się dobrem trwającego śledztwa, prokuratura nie informuje o żadnych szczegółach postępowania. Wiadomo jedynie, że chodzi o udzielanie korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne oraz zajmującym stanowiska kierownicze w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą. Burmistrz Sokółki trafiła po zatrzymaniu do tymczasowego aresztu, z którego wyszła po wpłaceniu kaucji.

Natomiast w sierpniu poszukiwany listem gończym wójt gminy Suwałki Zbigniew M. został zatrzymany w Białymstoku. W areszcie spędził prawie trzy miesiące. 

Zbigniew M. na początku września usłyszał zarzut przyjęcia dużej korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji wójta. Pieniądze miał otrzymywać w zamian za podejmowanie decyzji korzystnych dla konkretnego przedsiębiorcy. Chodzi o przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem, produkcją i transportem kruszyw i materiałów drogowych oraz budowlanych z siedzibą na terenie województwa podlaskiego.

Zarzuty w tej sprawie wójt miał usłyszeć już w maju, ale wyjechał z kraju. W połowie sierpnia wydano za nim list gończy, a pod koniec miesiąca został zatrzymany.


Medal na Igrzyskach w Paryżu

Natalia Bukowiecka (Kaczmarek) z Podlasia Białystok czasem 48,98 zdobyła brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w biegu na 400 m. 26-letnia zawodniczka zdobyła swój trzeci medal olimpijski. To był pierwszy medal polskich lekkoatletów w Paryżu. 


Powstanie gminy Grabówka

Rada Ministrów zatwierdziła podział gminy Supraśl. To oznacza, że od stycznia 2025 roku w sąsiedztwie Białegostoku rozpocznie funkcjonowanie nowa gmina Grabówka. Poinformowało o tym we wtorek, 1 października Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zgodnie z projektem rozporządzenia wydzielona z gminy Supraśl gmina Grabówka ma obejmować pięć wsi - poza Grabówką także Henrykowo, Sowlany, Sobolewo i Zaścianki.


Przebudowana stacja PKP Białystok i trasa Rail Baltica

W grudniu 2024 roku wykonawca zakończył główne prace na linii kolejowej z Czyżewa do Białegostoku. Wyremontowano ponad 70-kilometrowy odcinek międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica za kwotę ponad 3,4 mld zł, głównie unijnych pieniędzy.

Przebudowano m.in. stację Białystok. Dostępne są wszystkie perony, przejścia podziemne, schody ruchome i windy. Przebudowa trasy kolejowej Rail Baltica pozwoliła na szybsze podróże. Najszybszy pociąg z Białegostoku do Warszawy jedzie 1,5 godziny.


| red: wsz, zmj, sk, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS












W Białymstoku przywitano rok 2025, 1.01.2025, fot. Renata Reda
REGION
1.01.2025, 07:43, akt. 07:44

Spokojna sylwestrowa noc w Podlaskiem








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok