Radio Białystok | Wiadomości | Do kina lub do teatru, na spotkanie z pisarzem, a może na jarmark w poszukiwaniu prezentów. Nasze propozycje na weekend

Do kina lub do teatru, na spotkanie z pisarzem, a może na jarmark w poszukiwaniu prezentów. Nasze propozycje na weekend

autor: Olga Gordiejew

14.12.2024, 10:20, akt. 11:56

Świąteczne koncerty i jarmarki, wyjątkowy spektakl w Teatrze Wolność, próba bicia rekordu Polski w graniu bluesa non stop, Białostockie Dni Ludwika Zamenhofa i Podlaskie Spotkania Przyrodnicze to tylko niektóre z propozycji na spotkania z kulturą i sztuką w ten weekend.

VI Podlaski Maraton Bluesa, 13.12.2024, fot. Piotr Pietruczuk
VI Podlaski Maraton Bluesa, 13.12.2024, fot. Piotr Pietruczuk



"Dedal" w Teatrze Wolność

sobota, niedziela



W sobotę (14.12) i niedzielę (15.12)  w białostockim Teatrze Wolność wyjątkowy teatralny projekt, który wykorzystuje najnowsze technologie. „Dedal" to tytuł spektaklu do którego dostęp będą mieli ci, którzy założą specjalne gogle i zdecydują się wkroczyć w świat VR razem z Ekipą Odkrywców Nauki.

To ma być sposób na oswojenie dzieci i młodzieży z teatrem, ale też na to, by nauka była ciekawsza i mniej nużąca. 

Karol Smaczny, aktor, wykładowca Akademii Teatralnej i właściciel Teatru Wolność oraz Damian Karliński, animator, który na co dzień zajmuje się m.in. pokazami iluzji dla dzieci przychodzą z jednym z pierwszych takich pomysłów w Polsce na teatr połączony z wirtualną rzeczywistością. A będzie to „Dedal" opowiadający o tym, co ta mityczna postać - architekt i wynalazca - zrobiła. Będzie m.in. o niefortunnym locie, który odbył wraz z synem, ale i o labiryncie wybudowanym dla Minotaura. Spektakl został już nagrany, biorą w nim udział zarówno aktorzy, jak i realizatorzy, których też da się tam dostrzec. Wszystko nagrane w specjalnej technologii będzie można obejrzeć przy użyciu niezbędnych ku temu sprzętów - gogli VR. Spektakl „Dedal" skierowany jest do dzieci i młodzieży od dwunastego roku życia.

Podczas pokazów spektaklu każdy widz będzie miał swoje własne gogle. Własne okulary dadzą każdemu z widzów to najlepsze miejsce w pierwszym rzędzie.

Spektakl będzie miał krótką, 25-minutową formę. 



Trwa próba bicia rekordu Polski w graniu bluesa non stop

sobota, niedziela do 2:00



Wszystko rozpoczęło się w piątek (13,12) wieczorem i ma potrwać do godz. 2:00 w nocy w niedzielę (15.12).

W programie, oprócz znanych i renomowanych wykonawców z kręgu muzyki bluesowej, pojawią się zespoły m.in. rockowe, jazzowe, soulowe i hiphopowe. 

W sumie 22 wykonawców z Polski i zagranicy.

W TYM ROKU NA SCENIE:

14 XII - SOBOTA

8:00 - LUCKY LOOSER BLUES BAND

9:30 - KŁUSEM Z BLUESEM

11:00 - BLUES FRIENDS

12:30 - BR BLUES BAND

14:00 - COTTON WING

15:30 - THE BUMPERS

17:00 - THE OLD DZIADS

18:30 - LED ZEPPELIN SHOW BY ZEPPELINIANS

20:00 - JOANNA DUDKOWSKA & CHUC FRAZIER (USA) BAND

21:30 - SARAH QUIST (UK) & KATIE BRADLEY (UK) & YESWAY BAND

23:00 - LESZEK CICHOŃSKI GUITAR WORKSHOP & JOSE TORRES

00:30 - BIAŁYSTOK BLUES SESSION

Miejsce imprezy - KLUB SZEŚCIAN ROCK&ROLL PUB



Koncert Świąteczny "Śledź pingwina"

sobota, godz. 17:00



Przed nami też jeszcze jeden charytatywny Koncert Świąteczny w Białymstoku - "Śledź pingwina".

To okazja, by muzycznie poczuć magię Bożego Narodzenia i jednocześnie wesprzeć dzieci zmagające się z problemami zdrowotnymi.

Tegorocznymi bohaterami są trzyletni Jan Poniecki i dwuletni Julian Rybałtowski, którzy wymagają intensywnej opieki oraz rehabilitacji.

Na scenie kina Forum w sobotę (15.12) od 17:00 zaprezentuje się kilkudziesięciu lokalnych artystów: Michał Snarski, Krzysztof Gorczak, Michał Geniusz, Fiłoń&VBS, Michał Kamiński, YUOS Julianna Olańska, Kasia Garłukiewicz, Nikola Wądołowska, Dorota Hermanowicz-Kozłowska i Elwira Kropiewnicka, Julia Borowik, Justyna Rainko, Ela Nadola, Aneta Czech, Sara Al-Shokliya, Kinga Olszańska, Martyna Tober-Jarmoszuk, Oskar Cis, Patryk Kowalewski, Marek Kunda, Michał Kamiński, Dawid Borowski, Andrzej Kisiel, George Sarokin, Jan Rutkowski, Tomasz Zambrzycki.

Ten cykl koncertów trwa od 2013 roku, dzięki niemu zbierane są fundusze na leczenie i rehabilitację dzieci.



Świąteczny koncert Kurpi Zielonych

sobota, godz. 18:00



To będzie koncert świąteczny w wykonaniu Kurpi Zielonych, czyli kolędy i pastorałki oraz tańce i pieśni na ludowo. W sobotę (14.12) o 18:00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej. 

Kurpie Zielone to jedna z najstarszych w Polsce grup prezentujących folklor w formach stylizowanych i scenicznych oraz swoisty kolaż różnorodności, wielokulturowości i wieloetniczności Polski. Zespół tworzą studenci i uczniowie oraz osoby pracujące z Białegostoku i województwa podlaskiego.



Festiwal "Wigrosfera" w Muzeum Wigier

sobota, godz. 19:00



Po raz pierwszy Festiwal "Wigrosfera" będzie mieć swoją edycję zimową, bo jej twórcy chcą pokazać, że Suwalszczyzna to magiczne miejsce, zwłaszcza o tej porze roku. 

W sobotę (14.12) o 19:00 w Muzeum Wigier w Starym Folwarku wystąpią dwa zespoły związane z tym regionem, które prezentują nowoczesną sztuką interpretacji muzyki klasycznej: Roshko Brothers oraz NeoQuartet. 

Gościem festiwalu będzie kompozytorka Marzena Majcher, a w świat opowieści o zwierzętach Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej wprowadzi nas Wojciech Misiukiewicz.



Isaac Goldenberg w Hali Kultury w Łomży 

sobota, godz. 17:00



Wielbiciele alternatywnych brzmień mogą udać się dziś do Hali Kultury w Łomży. Wystąpi tam miejscowy zespoł - Isaac Goldenberg - to zwycięzca tegorocznych Rockowań i Przeglądu Zespołów Rockowych Łomot. 

Jeśli lubimy muzykę takich grup jak: The Cure, Joy Division, Bauhaus czy Depeche Mode, to coś dla nas. Start o 17:00, wstęp wolny.



Spotkanie z pisarzem Sławomirem Leśniewskim

sobota, godz. 12:00



Na spotkanie autorskie z pisarzem Sławomirem Leśniewskim zaprasza w sobotę (14.12.) Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.

Jego wizyta w Łomży związana jest z promocją dwóch ostatnich książek, czyli „Powstanie 1830-1831. Utracone zwycięstwo?” oraz „Na Moskwę. Polacy na Kremlu w XVII wieku”.

Po spotkaniu można będzie zakupić także w cenach promocyjnych wcześniej wydane książki jego autorstwa, między innymi: „Drapieżny ród Piastów”, „Jagiellonowie. Złoto i rdza”, „Krzyżacy. Czarno-biała legenda”, „Kościuszko. Rysa na pomniku?” oraz „Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660”

W rozmowie z pisarzem nie zabraknie również innych wątków z wielowiekowej historii Polski, od czasów Piastów do bardziej współczesnych.

Sławomir Leśniewski to jeden z z najpopularniejszych pisarzy zajmujących się tematyką historyczną. Jego kariera literacka trwa od końca lat 80. Obecnie ma na koncie 30 książek, w których pisze także o sprawach mniej znanych, a równie ważnych i ciekawych.

Spotkanie autorskie w sali edukacyjnej łomżyńskiego muzeum rozpocznie się o godzinie 12:00, wstęp bezpłatny.



"Zapiski oficera Armii Czerwonej"

sobota, niedziela godz. 16:00 i 19:00



Spektakl "Zapiski oficera Armii Czerwonej", w którym Krzysztof Ławniczak w brawurowej roli młodszego lejtnanta Michaiła Zubowa ponownie ożywia postać z książki Sergiusza Piaseckiego. 

To pełne humoru i głębokiej refleksji przedstawienie ukazuje mentalność "człowieka radzieckiego" i oferuje widzowi niezapomniane przeżycia.

Sobota (14.12)

Zapiski oficera Armii Czerwonej, Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N - godz. 16:00

Pomoc Domowa, Aula Wydziału Nauk o Edukacji UWB, ul. Świerkowa 20 - godz. 19:00

Niedziela (15.12) 

Zapiski oficera Armii Czerwonej, Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N - godz. 16:00

Pomoc Domowa, Aula Wydziału Nauk o Edukacji UWB, ul. Świerkowa 20 - godz. 19:00



"AMELKA, BÓBR I KRÓL NA DACHU" w BTL

niedziela, godz. 15:00



W niedzielę (15.12) o 15:00 premiera w BTL. To będzie "AMELKA, BÓBR I KRÓL NA DACHU".

Co może zdarzyć się podczas wyprawy po czarny miód do Szepczącego Lasu? Co kryje w sobie wyjątkowa Dynia? Jakie sekrety odkryje Tajny Radca wraz z Kosem? I kogo wreszcie odnajdzie zagubiony od dawna Król? W te zaskakujące i zabawne przygody poprowadzi nas wraz z nietypowym Bobrem oraz Gruszką urocza i mądra Amelka, która dzięki niezwykłym prezentom otrzymanym od Wróżki Lulejki rozprawi się z nieznośną Mruksą i podstępną Frygą.

W Szepczącym Lesie odnajdzie się też uroczy pies Szino, który wraz z Amelką i całą grupą dziwnych postaci rozwiąże zagadkę Sowy. A nagrodą będzie czarny miód… ale czy tylko?

Pełen barwnych postaci i zwrotów akcji, wyjątkowy tekst Tankreda Dorsta w nowej odsłonie. Baśniowe, klasyczne wątki przemieszane wraz ze współczesnymi odniesieniami i galeria barwnych postaci sprawią, że widzowie od 5 do 105 lat przeżyją prawdziwą teatralną przygodę. To będzie widowisko!



 25. Białostockie Dni Ludwika Zamenhofa

sobota, niedziela



Trwają  25. Białostockie Dni Ludwika Zamenhofa. Odbywają się one co roku przy okazji urodzin twórcy esperanto w Białymstoku - było to 15 grudnia 1859 roku. W programie w Centrum im. Zamenhofa m.in. wykład prof. Waltera Żelaznego: Esperanto i antysemityzm, czy koncerty: Ukulele Senior Group i Orkiestry Form Różnych z GOKu z Michałowa pod kierownictwem Lecha Mazurka oraz Inicialoj D.C. (INICJALOJ De Ce) z Niemiec. Cały program na centrumzamenhofa.pl



Podlaskie Spotkania Przyrodnicze w Zmianie Klimatu

niedziela, godz. 17:00



Dzikość spojrzenia knyszyńskiego wilka, ciepło słońca rozgrzewającego grzbiet białowieskiego żubra, orzeźwiającą rosę rozsypaną po biebrzańskich łąkach – to wszystko będzie można poczuć i zobaczyć nie ruszając się z Białegostoku, i to w chłodny, grudniowy wieczór.

W niedzielę (15.12) o 17:00 w Zmianie Klimatu - pierwsze spotkanie z cyklu Podlaskie Spotkania Przyrodnicze, które organizuje Okręg Podlaski Związku Polskich Fotografów Przyrody. Zobaczymy niezwykłe fotografie podlaskich puszcz, rzek i łąk. Posłuchamy opowieści fotografów - historii, które stoją za każdym zdjęciem i jak starają się żyć w zgodzie z przyrodą. 

Wstęp wolny.



Koncert w Białej Synagodze w Sejnach

niedziela, godz. 19:00



To będzie specjalny koncert w Białej Synagodze w Sejnach, w niedzielę usłyszymy prawykonanie nowej kompozycji, którą Jacek Grudzień napisał specjalnie na instrumenty Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Do tej pory na tę Orkiestrę komponowali już m.in. David Krakauer, Marcin Masecki, czy Paweł Szymański.  Teraz kompozytor, który tworzy również muzykę teatralną, filmową, dla radia i telewizji Jacek Grudzień zaprezentuje swoje dzieło. 

Koncert w niedzielę (15.12) o 19:00, wstęp wolny.



"Spotkania hobbystów w dworskim salonie” w Drozdowie

niedziela, godz. 13:00



O tym, że zbliżają się święta przypomina także tematyka najbliższego spotkania w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Gościem „Spotkań hobbystów w dworskim salonie” w najbliższą niedzielę (15.12.) będzie tam Ryszard Bańkowski, który zaprezentuje swoją kolekcję polskich znaczków pocztowych.

Na ten dzień przygotował specjalnie te z nich, które są poświęcone tematyce tradycji bożonarodzeniowych, zimowym krajobrazom, symbolice oraz życzeniom świątecznym.

Filatelistyczne spotkanie w drozdowskim muzeum rozpocznie się o godz. 13:00.



"Melchior Wańkowicz. Opowieść o Bitwie" w kinie Forum

niedziela, godz. 15:00



"Melchior Wańkowicz. Opowieść o Bitwie"  ( pełna, niecenzurowana wersja filmu) już w niedzielę 15.12 o godz. 15.00 w kinie Forum. To z okazji pięćdziesiątej rocznicy śmierci Melchiora Wańkowicza i 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Film powstał wiosną 1970 roku na podstawie książki Melchiora Wańkowicza "Opowieść o bitwie" i z udziałem pisarza w roli narratora. Wiosną następnego roku cenzura okaleczyła dokument przed jego premierową emisją, która odbyła się w TVP 18 maja. Mimo cenzorskiej ingerencji widzowie w 1972 roku wyróżnili film specjalnym "Złotym Ekranem". Zmiany polityczne, które dokonały się w naszym kraju po 1989, roku umożliwiły wypełnienie testamentu Melchiora Wańkowicza: realizatorzy w 1992 roku podjęli próbę przywrócenia filmowi pierwotnego kształtu i tę właśnie wersję przedstawił widzom program II TVP [TVP]

Dedykacja: "W hołdzie krajowi z dedykacją uczestnikom, z myślą o tych po nas. . . " (Melchior Wańkowicz).



Świąteczne Targi TEGO I OWEGO

sobota, godz. 10:00 - 16:00



Świąteczne Targi TEGO I OWEGO (handmade & rękodzieło) kiermasz wyrobów rzemieślniczych, craftowych, handmade i ręcznie wykonanego rękodzieła będzie (jak data sugeruje) edycją bożonarodzeniową! Chcemy w przyjemnej atmosferze pomóc Wam znaleźć świąteczne drobiazgi, prezenty dla najbliższych, podarunki dla siebie, noworoczne błyskotki, karnawałowe gadżety i całą masę innych miłych oku i duszy rzeczy.

Nie zabraknie zimowych herbat, grzanego wina, klimatycznej muzyki i przede wszystkim wspaniałych wystawców!

14 grudnia 2024 10:00 – 16:00  klub Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, Białystok.



Targi Rzeczy Handmade w Białymstoku

niedziela, w godz. 11:00 - 18:00



W niedzielę (15.12) na Chorten Arena w Białymstoku (Stadion Miejski) odbędzie się wyjątkowa, świąteczna edycja Targów Rzeczy Handmade!

To doskonała okazja, aby znaleźć oryginalne i niepowtarzalne upominki dla najbliższych. Zamiast szukać w sklepach masowych produktów, podaruj coś, co ma duszę i jest niepowtarzalne!

Wśród stoisk znajdziemy: biżuterię, naturalne kosmetyki, świąteczne dekoracje, ceramikę, akcesoria dla dzieci, kulinaria, świece, drewno, i wiele więcej.

Wstęp wolny. Godziny otwarcia: 11:00 -18:00

| red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Smakołyki i ozdoby choinkowe, ale też wspólne kolędowanie. Rusza Supraski Jarmark Świąteczny

14.12.2024, 08:01

To miejsce w którym będzie można zrobić przedświąteczne zakupy i podziwiać bożonarodzeniowe ozdoby uliczne. W ten weekend odbędzie się Supraski Jarmark Świąteczny.


Jarmark Bożonarodzeniowy w Siemiatyczach - odwiedzających czeka dużo atrakcji

13.12.2024, 08:40

Już w ten weekend w Siemiatyczach będzie Jarmark Bożonarodzeniowy. W piątek (13.12) oficjalne otwarcie w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Świętojańskiej.


Prezentów pod choinkę warto szukać nie tylko w galeriach handlowych

8.12.2024, 09:20

Boże Narodzenie to święta pełne ciepła i bliskości, podczas których pragniemy podarować coś wyjątkowego naszym najbliższym. Idealny prezent to sposób na wyrażenie, jak dobrze znamy tych, których kochamy i okazja, aby pokazać, że słuchamy ich pragnień.





ZNAJDŹ NAS










Klub Malucha w Brańsku, 2025.01.14, fot. Marcin Gliński
BRAŃSK
14.01.2025, 13:19, akt. 14:18

W Brańsku utworzono Klub Malucha










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok