Radio Białystok | Wiadomości | Zespół naukowców m.in. z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zbada terapeutyczny potencjał lasów
Naukowcy z Białegostoku wraz z badaczami z kilku europejskich państw zbadają terapeutyczny potencjał lasów. Grupa badaczy z Tajwanu, Austrii, Litwy, Portugalii, Polski i Słowenii otrzymała właśnie prawie 2 miliony złotych grantu na sprawdzenie hipotezy, zgodnie z którą otoczenie lasu może stanowić skuteczną terapię wspierającą zdrowie, szczególnie psychiczne.
Szefem polskiego zespołu badaczy został dr Paweł Sowa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jak mówi, w projekcie nie chodzi tylko o jednowymiarową funkcję lasów jako „uzdrawiających miejsc”, ale o złożony wpływ świadomego przebywania na terenach zielonych. Naukowcy chcą zbadać, jak takie interwencje mogą wspierać zdrowie psychiczne i ogólny dobrostan.
Między innymi naukowcy przeanalizują wybrane obszary leśne pod kątem ich potencjału terapeutycznego. Szczególnie interesuje ich wpływ kilkutygodniowych, zorganizowanych interwencji na zdrowie psychiczne i dobrostan uczestników.
Będzie to znaczące wsparcie polskich mniejszości na Litwie. Rektorzy Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz przedstawiciele polskich organizacji na Litwie podpisali w Wilnie list intencyjny dotyczący współpracy. Ma ona objąć wspólne kształcenie i promocję nauki na Litwie.
To pieniądze m.in. na wyjazdy naukowców za granicę, ale też zapraszanie na wykłady zagranicznych profesorów z renomowanych ośrodków naukowych.
To docenienie dobrej opieki nad pacjentami i sprawnego zarządzania placówką. Białostockie Centrum Onkologii - jako jedna z pierwszych takich placówek w kraju - otrzymało wyróżnienie w projekcie "Wymagaj jakości".