Radio Białystok | Wiadomości | Dominika Dębska laureatką w konkursie Grand Press!

Dominika Dębska laureatką w konkursie Grand Press!

10.12.2024, 21:22, akt. 11.12.2024, 12:55

Dziennikarka Polskiego Radia Białystok Dominika Dębska otrzymała prestiżową nagrodę Grand Press 2024 w kategorii "Reportaż i dokument audio". Nagrodzono jej cykl dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości".

Na pograniczu wytrzymałości. Serial dokumentalny o granicy polsko-białoruskiej.
Na pograniczu wytrzymałości. Serial dokumentalny o granicy polsko-białoruskiej.


0:00
0:00
Grand Press dla Dominiki Dębskiej - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Serial prezentuje różne oblicza kryzysu na polsko-białoruskiej granicy

Cykl dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" prezentuje różne oblicza kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Dominika Dębska w kolejnych częściach opowiada o sytuacji na granicy z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron - mieszkańców, aktywistów, służb mundurowych czy migrantów.



"Na pograniczu wytrzymałości" - serial dokumentalny Dominiki Dębskiej



"Da się zrobić świetny materiał i pokazać temat z wielu stron"

Często bardzo szybko mówimy, że coś jest dobre, złe, mądre, głupie, czarne lub białe - szybko i bezrefleksyjnie. Nagrodzony reportaż jest nie tylko znakomity warsztatowo, nie tylko pokazuje, że dobre rzemiosło dziennikarstwa, w szczególności radiowego, ma sens i jest zauważone, ale przede wszystkim, że da się zrobić świetny materiał i pokazać temat z wielu stron, nie narzucając nachalnie swojej opinii i perspektywy, że da się zrobić materiał najbliżej prawdy, takiej, jaka ona jest - mówił juror Mateusz Sosnowski podczas ogłoszenia werdyktu.


"Chcę pokazać perspektywę ludzi, którzy na własnej skórze doświadczają tego kryzysu"

Kiedy przystępowałam do pracy nad serialem na temat kryzysu granicznego, obiecałam sobie, że zamiast oceniać, chcę pokazać perspektywę ludzi, którzy na własnej skórze doświadczają tego kryzysu. Dziękuję jury, że doceniło moją pracę, dziękuję wszystkim osobom, które zechciały w tych reportażach opowiedzieć o tym, co widzą na co dzień. Dziękuję Polskiemu Radiu Białystok - szefowej Studia Reportażu Agnieszce Czarkowskiej i redaktorowi naczelnemu Marcinowi Tomkielowi za to, że mogłam zrealizować ten cykl - mówiła Dominika Dębska po odebraniu nagrody.


To przykład rzetelnego dziennikarstwa


To temat bardzo ważny nie tylko dla Podlasian, dla Polski, ale także dla bezpieczeństwa całej Europy i świata. Kryzys graniczny naprawdę oddziałuje na naszą codzienną rzeczywistość i myślę, że jest to piękny przykład dziennikarstwa mediów publicznych, rzetelnego, pełnego obiektywizmu, który pokazuje wszystkie strony, które ten konflikt dotknął. Wielkie gratulacje dla Dominiki, to wielki sukces Radia Białystok - mówi redaktor naczelny PRB Marcin Tomkiel.


"Cieszy fakt, że wciąż doceniane jest dobre dziennikarstwo ubrane w formę reportażu"

Jak podkreśla kierownik studia reportażu i dokumentu Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czarkowska, nagroda Dominiki Dębskiej to kolejny wielki sukces białostockiej szkoły reportażu.


To kontynuacja bardzo dobrej passy białostockiej szkoły reportażu, od wielu zresztą lat. To, co mnie cieszy, to fakt, że jury nagrodziło Dominikę za to, co sobie założyła, przystępując do realizacji tego niezwykle trudnego serialu, dużego wyzwania dziennikarskiego, ogromnej dokumentacji. Cieszy to, że wciąż rzetelne, dobre dziennikarstwo ubrane w piękną formę reportażu jest doceniane - mówi Agnieszka Czarkowska. 


Na ogólnopolski konkurs Grand Press wpłynęły 942 prace dziennikarskie, jury oceniało je w dziewięciu kategoriach, między innymi: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Wywiad, Reportaż prasowy/internetowy, Reportaż i dokument audio oraz Reportaż telewizyjny/wideo.

W kategorii "Książka reporterska roku" Nagrodę Czytelników otrzymała publikacja "Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia" Anety Prymaki-Oniszk. 


W ramach nagrodzonego serialu dokumentalnego Dominiki Dębskiej "Na pograniczu wytrzymałości" do tej pory ukazało się sześć odcinków. Premiera kolejnego w następnym tygodniu.


Część 1. "Aktywiści"

W pierwszym odcinku serialu dokumentalnego towarzyszymy aktywistom w ich codziennej pracy w lesie - pytamy kim są, jakie mają motywacje, kto finansuje ich pracę.



Część 2. "Fundacja Dialog"

W drugim odcinku pokazujemy, jak funkcjonuje ośrodek dla migrantów prowadzony przez białostocką Fundację Dialog. Poznajemy historię ludzi z granicy, którzy trafiają do noclegowni przy ul. Kolejowej w Białymstoku i pokazujemy ich drogę na zachód Europy.



Część 3. "Mieszkańcy"

W trzecim odcinku pytamy mieszkańców przygranicznych gmin, jak zmieniło się ich życie w ciągu trzech lat kryzysu na polsko-białoruskiej granicy; co sadzą o migrantach, aktywistach, czy czują się bezpiecznie?



Część 4. "Szpital w Hajnówce"

W czwartym odcinku przyglądamy się powiatowemu szpitalowi w Hajnówce - to tam trafiają migranci i ranni funkcjonariusze. Jak personel szpitala radzi sobie w kryzysowej sytuacji?



Część 5. "Służby mundurowe"

W piątym odcinku słuchamy żołnierzy i funkcjonariuszy pilnujących polskiej granicy. Czy śmierć sierż. Mateusza Sitka nie była daremna? Czy władze dostrzegły problemy prawne i trudy codziennej służby?



Część 6. "Strefa odstraszania"

Zdjęcia wojskowych maszyn kopiących rowy przy granicy z Rosją rozpaliły ludzką wyobraźnię. Niepokój mieszkańców pogłębiał fakt, że projekt jest tajny i nikt nie konsultował go z lokalną społecznością. Wreszcie w połowie listopada po raz pierwszy z miejscowymi do rozmów usiedli przedstawiciele MON i generałowie. Przekonywali, że wysiedleń i wywłaszczeń nie będzie, a Tarcza tylko wspomoże rozwój regionu. 




Nad serialem pracują:



Dominika Dębska - autorka serialu

Agnieszka Czarkowska - redakcja

Paweł Antosiewicz - realizacja dźwiękowa

Sebastian Artemiuk i Sylwia Krassowska - promocja antenowa i internetowa


| red: sk, zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok