Radio Białystok | Wiadomości | Dopływ Białej tym razem w kolorze szaro-zielonym
Była już niebieska, biała, czerwona, a teraz jest szaro-zielona. Mieszkańców osiedla Białostoczek w Białymstoku niepokoi nietypowy kolor wody w niewielkim cieku na terenach spacerowych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak mówi pan Bartosz, mniej więcej od miesiąca podczas wieczornych spacerów z psem obserwuje, że będąca dopływem Białej rzeczka przybiera intensywne, nienaturalne barwy. Polskie Radio Białystok informowało o tym tydzień temu (29.11), kiedy rzeczka przybrała kolor zbliżony do czerwonego.
Dzięki aktywności mieszkańców problem jest znany w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Białymstoku. Jak mówi naczelnik wydziału inspekcji WIOŚ Mirosław Michalczuk, jest to odpływ z kolektora deszczowego ulokowanego w sąsiedztwie terenów przemysłowych przy ulicy Andersa.
Mimo intensywnych prób, na razie inspektorom nie udało się namierzyć osoby lub firmy odpowiedzialnej za zanieczyszczenia. Za każdym razem, kiedy woda przybierała nietypowy kolor pobierano jej próbki do analiz, jednak na razie nie ma ich pełnych wyników. Natomiast wstępne wyniki dotyczące czerwonej wody nie wykazały w niej przekroczenia substancji niebezpiecznych.
Na tę chwilę nie wiadomo kto i czym zanieczyszcza dopływ rzeki Białej w okolicach Alei 1000-lecia Państwa Polskiego w Białymstoku.
Sprawę monitorują też Wody Polskie. Jak wynika z obserwacji mieszkańców, zanieczyszczenia w wodzie pojawiają się zwykle po zmroku, kiedy nie jest prowadzony monitoring inspektoratów.
Inspektorzy Ochrony Środowiska ustalają, jaka substancja zanieczyściła w piątek po południu rzekę Białą w Białymstoku. Chodzi o odcinek przy Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego. Woda była zabarwiona na czerwono.
Aktualne pomiary temperatury i tlenu w wodach kilku rzek województwa podlaskiego - to oferuje strona internetowa woda.uwb.edu.pl, która została uruchomiona w ramach projektu „Akademia wody i utworzenie Laboratorium edukacyjnego „AQUA”. Prowadzi go Katedra Ekologii Wód na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, która jako pierwsza w regionie udostępnia „wodne dane” online.