Radio Białystok | Wiadomości | Według badań coraz więcej młodych białostoczan wychowuje się w rodzinach niepełnych
Coraz więcej młodych białostoczan wychowuje się w rodzinach niepełnych. Rośnie też odsetek tych, którzy sygnalizują problem przemocy w domach. Tak wynika z najnowszego raportu na temat stylu życia białostockiej młodzieży i doświadczania przemocy w rodzinie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Problem przemocy w rodzinie nasilił się po pandemii
Niepokojący jest zwłaszcza zgłaszany przez młodych ludzi problem przemocy w rodzinie, który nasilił się po pandemii. Badacze mieli nadzieję, że będzie coraz lepiej - jako, że w 2019 roku ten wskaźnik spadł do ponad 2 procent z notowanych w 2011 6,5 procent. - Niestety, już 2022 wzrósł do ponad 3 - informuje kurator sądowy dr Beata Goworko-Składanek z Uniwersytetu w Białymstoku. I dodaje, że ta przemoc nasiliła się w czasie pandemii, kiedy wielu z nas było zamkniętych w domach i na ten problem zwróciła uwagę ankietowana młodzież.
Wzrosła też w Białymstoku liczba rodzin rozbitych
W ostatnich kilkunastu latach wzrosła też w Białymstoku liczba rodzin rozbitych. Kurator sądowy - dr Tomasz Prymak z Uniwersytetu w Białymstoku podkreśla, że o tym też mówią młodzi ludzie w badaniach. Wyjaśnia, że w 2009 roku w rodzinach niepełnych wychowywało się niespełna 30 procent dzieci, teraz ten odsetek wzrósł do 55 procent.
Na podstawie tych badań sporządzone są odpowiednie rekomendacje dla różnych instytucji, by przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom.
Takie raporty sporządzane są w Białymstoku od kilkunastu lat.
To jedyne tego typu badania w Polsce.
Podlaski urząd marszałkowski przeznaczył 25 mln zł na wsparcie rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze. Rodziny do 2 grudnia mogą składać wnioski.
O jakiej szkole marzą polscy uczniowie i czy polska szkoła jest gotowa na zmiany? Czy dobrym pomysłem jest wprowadzanie zakazu używania telefonów komórkowych i czy rodzice mają prawo do tych telefonów zaglądać?
O przeciwdziałaniu przemocy domowej i uzależnieniom rozmawiali uczestnicy seminarium szkoleniowego w Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku. M.in. policjanci dzielnicowi, kuratorzy sądowi i psychoterapeuci przedstawiali swoje perspektywy na walkę z problemem.