Radio Białystok | Wiadomości | Białystok i ukraiński Łuck razem zadbają o bezpieczną kanalizację i ochronę środowiska

Białystok i ukraiński Łuck razem zadbają o bezpieczną kanalizację i ochronę środowiska

20.11.2024, 17:02, akt. 17:12

Prawie 2,4 mln euro z UE dostaną Wodociągi Białostockie i przedsiębiorstwo Lutskvodokanal w Łucku w Ukrainie na wspólny projekt związany z poprawą jakości kanalizacji w tych miastach - poinformowano w środę (20.11) na konferencji prasowej w Białymstoku rozpoczynającej ten projekt.

fot. Sławomir Sawczuk
fot. Sławomir Sawczuk

Jeden z głównych celów tego projektu to poprawa gospodarki ściekowej, uszczelnienie kanalizacji, lepsza ochrona rzek Białej w Białymstoku i Styr w Łucku.

Projekt ma też służyć podnoszeniu kwalifikacji przez pracowników w Białymstoku i Łucku, zaplanowano konferencje, szkolenia, wizyty studyjne w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych Polsce, edukację mieszkańców.

Ogólna wartość projektu to 2,6 mln euro, z czego z UE z programu Interreg Polska-Ukraina NEXT 2021-2027 pochodzi prawie 2,4 mln euro. Strona polska i ukraińska mają otrzymać po połowie tych pieniędzy.


Główna inwestycja - modernizcja kolektora sanitarnego

Główną inwestycją, którą zrealizuje spółka komunalna Wodociągi Białostockie jest modernizcja kolektora sanitarnego (kanału sanitarnego), który obsługuje ok. 72 tys. mieszkańców Białegostoku - poinformował prezes Wodociągów Białostockich Przemysław Tuchliński. W Białymstoku jest ok. 300 tys. mieszkańców. Dodał, że ten kolektor jest ważnym elementem w całym systemie kanalizacji w mieście.


"Kanalizacja to nie śmietnik"

Przemysław Tuchliński zauważył, że ważną część projektu będzie stanowić edukacja mieszkańców, także najmłodszych, pokazująca jakie zagrożenia dla środowiska i systemu wodno-kanalizacyjnego w mieście niesie wyrzucanie do kanalizacji różnych, przypadkowych rzeczy (kampania edukacyjna "Kanalizacja to nie śmietnik"). Będzie też mowa o tym jak ograniczać zanieczyszczenia rzeki Białej w mieście.

W ramach projektu mają być także m.in. kupione przepływomierze ściekowe wysokiej generacji, mobilne laboratorium do prowadzenia inspekcji - wynika z informacji z filmu promującego projekt.

W Łucku ma być również modernizowany kolektor. Jak wyjaśniły w komunikacie Wodociągi Białostockie, modernizacje kolektorów mają, oprócz przyczynienia się do ochrony wód rzek Białej i Stryk, wpłynąć także na zabezpieczenie wód gruntowych przez zanieczyszczeniem ściekami czy przenikaniu tych wód do kolektorów.


Białystok i ukraiński Łuck razem zadbają o bezpieczną kanalizację i ochronę środowiska

"Wyeliminuje też ulatnianie się odorów w tych miejscach, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w otoczeniu. Lutskvodokanal zmodernizuje kolektor ściekowy na odcinku prawie 2 km w pobliżu rzeki Styr, przy gęsto zaludnionej dzielnicy miasta. Wodociągi Białostockie w bliskim sąsiedztwie rzeki Białej zmodernizują metodą bezwykopową 521,5-metrowy odcinek kolektora obsługującego ponad 1/3 powierzchni miasta oraz wieś Klepacze w gminie Choroszcz" - poinformowały Wodociągi Białostockie.

Ukraiński Łuck jest od lat miastem partnerskim Białegostoku. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślił, że trwa wojna w Ukrainie, ale - jak to określił - "życie toczy się dalej" i projekt, który dotyczy ekologii będzie realizowany. Prezydent Białegostoku dodał, że partnerzy, przyjaciele są potrzebni Ukrainie szczególnie w trudnych sytuacjach.

Wicemer Łucka Iryna Chebeliuk dziękowała za pomoc i wsparcie jakie Ukraina dostała od Polski w tym trudnym czasie, który obecnie przeżywa. Dodała, że wojna trwa, ale Ukraińcy wierzą, że ją wygrają, Ukraina będzie niezależna i będzie się rozwijać, w tym będzie rozwijana infrastruktura. Zaznaczyła przy tym, że takie projekty jak ten dotyczący ekologii - przez to także zdrowia, życia mieszkańców - są dowodem na to, że Ukraina nie tylko potrzebuje wsparcia, ale jest gotowa do współpracy z partnerami z UE w realizacji projektów infrastrukturalnych potrzebnych mieszkańcom tego kraju.

Dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Lutskvodokanal w Łucku Viktor Humeniuk dodał, że Ukraińcy chcą dzięki projektowi m.in. skorzystać z doświadczeń swoich kolegów z branży w Polsce, np. przy rozwiązywaniu problemów technicznych, ale także wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, modernizacji.

Projekt potrwa dwa lata do drugiej połowy 2026 r. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


25 mln zł z UE dla gmin z Podlaskiego na projekty podnoszące jakość wody

30.10.2024, 11:30

Gminy z Podlasia liczące do 15 tys. mieszkańców mogą zdobyć 25 mln zł ze środków UE na projekty podnoszące jakość wody - poinformowano w środę na konferencji. Środki można otrzymać m.in. na budowę i modernizację sieci wodociągowej czy systemy ją monitorujące.


Władze Łomży chcą, aby Wody Polskie regularnie udrażniały koryto rzeki Łomżyczka

25.08.2024, 07:34

Władze Łomży wystąpią do Wód Polskich z wnioskiem o przyspieszenie prac przy oczyszczaniu koryta rzeki Łomżyczka.


Te inwestycje mają w przyszłości zapobiec dalszemu podtapianiu suwalskich osiedli po gwałtownych opadach deszczu

25.07.2024, 08:37

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje szereg działań zwłaszcza w obrębie południowej części Suwałk.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok