Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum w Tykocinie będzie przybliżać zabytki religii i kultury żydowskiej

Muzeum w Tykocinie będzie przybliżać zabytki religii i kultury żydowskiej

16.11.2024, 12:01, akt. 12:17

Muzeum w Tykocinie, które znajduje się w zabytkowej synagodze, chce przybliżać zwiedzającym religię i kulturę żydowską poprzez opowieści o poszczególnych zabytkach. W ramach nowego cyklu będzie można dowiedzieć się więcej m.in. o ważnych elementach synagogi czy przedmiotach związanych ze świętami.

Synagoga w Tykocinie, fot. Monika Kalicka
Synagoga w Tykocinie, fot. Monika Kalicka

Muzeum w Tykocinie to oddział Muzeum Podlaskiego - mieści się w zabytkowej synagodze z 1642 r., która jest jednym z nielicznych w Polsce zachowanych tego typu obiektów. Słynie z murowanej kazalnicy (bimy) z późnorenesansową sztukaterią i malowidłami. W zbiorach muzeum znajduje się kilkaset pamiątek po Żydach z całego kraju.

W sobotę (16.11) muzeum rozpoczyna swój nowy cykl "Zabytki jako świadkowie historii". 


Chodzi o to, by zabytki, które mamy związane z wyznawcami judaizmu, a które podczas oprowadzań omawiane są w sposób powierzchowny, przybliżyć i przeanalizować je szczegółowo. To sposób, by zrozumieć, jaką rolę pełniły te rzeczy w przeszłości, ale pokazać też, że są ważne dla współczesnych pokoleń - mówi prowadząca cykl Maria Komorowska.


Jako pierwszy omawiany będzie Aron ha-kodesz, zwany też szafą ołtarzową. Jak wyjaśnia Maria Komorowska, to centralny element w synagodze, w którym przechowywane są zwoje Tory - najważniejszej księgi judaizmu. 


Aron ha-kodesz jest świadectwem dawnej sztuki sakralnej, zachwyca zarówno swoim pięknem, jak i głęboką symboliką religijną. Warto docenić ten skarb kultury, który odgrywał fundamentalną rolę w życiu społeczności żydowskich - dodaje Maria Komorowska.


Podczas kolejnych spotkań, które będą odbywać się co miesiąc, będzie można dowiedzieć się m.in. o znaczeniu elementów, którymi ozdabiano Torę podczas przenoszenia, czy też zabytkach związanych z poszczególnymi świętami żydowskimi jak np. o specjalnym talerzu na Święto Pesach.

Gmina żydowska istniała w Tykocinie od 1522 r. Synagoga przestała pełnić funkcję świątyni w sierpniu 1941 r., gdy w pobliskim Lesie Łopuchowskim Niemcy rozstrzelali blisko 2,5 tys. miejscowych Żydów. Do tego czasu obok Polaków mieszkało tam osiemnaście pokoleń Żydów.

Obecnie Tykocin to miejsce licznych wycieczek Żydów z całego świata, którzy odwiedzają odrestaurowaną synagogę.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 50 uczniów wzięło udział w konkursie fotograficznym "Piękno i różnorodność architektury - spuścizny żydowskiej..."

5.11.2024, 16:11

Chodziło o to, żeby uwiecznić na zdjęciach pozostałości budynków i cmentarzy po społeczności żydowskiej. W Białymstoku rozstrzygnięto konkurs fotograficzny na ten temat.


Znamy wyniki konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny w Podlaskiem

5.11.2024, 17:08

Muzeum, impreza plenerowa i sportowa to laureaci XXI edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny województwa podlaskiego. To najważniejsze nagrody w branży.


Mijają 83 lata od zagłady tykocińskich Żydów

26.08.2024, 10:04

W Lesie Łopuchowskim k. Tykocina uczczono w poniedziałek (26.08) pamięć ok. 2,5 tys. tykocińskich Żydów, zamordowanych tam przez Niemców 83 lata temu. W miejscu straceń są zbiorowe mogiły, gdzie spoczywają szczątki ofiar. Kwiaty były też składane pod pamiątkową tablicą z nazwiskami pomordowanych, która trzy lata temu, w 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, została odsłonięta na placu przy wielkiej synagodze w Tykocinie.





ZNAJDŹ NAS






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 17:21

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: pexels.com
REGION
8.01.2025, 10:14, akt. 9.01.2025, 21:23

Operator dźwigu zasłabł podczas pracy






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok