Radio Białystok | Wiadomości | Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w naszym regionie - będą m.in. spektakle, wystawy i targi

Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w naszym regionie - będą m.in. spektakle, wystawy i targi

autor: Olga Gordiejew

16.11.2024, 08:03, akt. 10:30

Free Mind Ring! - taneczne starcie, Targi Rzeczy Naturalnych EkoLove, przegląd lokalnej sceny muzycznej "Wizja Lokalna" i spektakl "Kto ma Klucz" w Nie Teatrze - to tylko niektóre z licznych propozycji na spotkania z kulturą i sztuką w ten weekend.

Przestrzenie Sztuki – Taniec, źródło: Białostocki Ośrodek Kultury
Przestrzenie Sztuki – Taniec, źródło: Białostocki Ośrodek Kultury


Wystawa Augustasa Serapinasa "Sosna, świerk i osika"

sobota 11:00



W Galerii Arsenał elektrownia mamy nową wystawę Augustasa Serapinasa "Sosna, świerk i osika" i w sobotę (16.11) o 11:00 możemy ją oglądać z autorem.

Podlasie jest jednym z nielicznych regionów Polski, w których zachowało się tradycyjne budownictwo drewniane, ale ta architektura znika i podobnie dzieje się w sąsiadującej z regionem Litwie. Stare domy niszczeją porzucone, są sprzedawane na drewno lub poddawane przebudowom i modernizacjom. W Białymstoku często płoną, żeby ustąpić miejsca inwestycjom deweloperów.

W tym samym czasie podobne budynki trafiają do muzeów i skansenów, gdzie stają się częścią turystycznej marki Podlasia. Mieszkańcy regionu mierzą się z napięciem między intencjonalną destrukcją, naturalną przemianą i przemijaniem, a potrzebą zachowania unikalnej lokalnej spuścizny architektonicznej. Stają przed pytaniem, jak uznawać własne ludowe dziedzictwo, nie redukując go do stereotypu romantyzowanej, prostej, wiejskiej przeszłości. Podobnymi problemami w ostatnich latach zajmował się mieszkający w Wilnie litewski artysta Augustas Serapinas.

Jego praktyka artystyczna często wiązała się z nabywaniem i demontażem niechcianych budynków oraz ich przenoszeniem i rekonstrukcją w przestrzeniach przeznaczonych do prezentacji sztuki współczesnej. Twórczość Serapinasa charakteryzuje wrażliwość na miejsca oraz zakodowane w materii ślady ludzkich zwyczajów.

Na wystawie w Galerii Arsenał w Białymstoku Serapinas łączy w jedną monumentalną instalację zachowane w podlaskich skansenach budynki kuźni i spichlerza - z porzuconym litewskim domem mieszkalnym.



Komedia Moliera "Skąpiec" w kinie Ton

sobota i niedziela 16:00



Teatr Dramatyczny w sobotę i niedzielę (16-17.11) o 16:00 w kinie Ton pokaże "Skąpca". Jest to klasyczna komedia Moliera o nadmiernej miłości do pieniędzy, której główny bohater tak bardzo kocha swoje bogactwo, że nie potrafi się nim podzielić, nawet z najbliższymi. Zaaranżowane przez niego małżeństwa dla córki i syna okazują się fiaskiem. Dodatkowo znikają jego oszczędności. 

Ta pełna śmiesznych sytuacji i dynamicznych postaci sztuka wciąż zachwyca i bawi swoją ponadczasową aktualnością.



"Zemsta" Aleksandra Fredry w Białostockim Teatrze Lalek

sobota i niedziela o 18:00



W Białostockim Teatrze Lalek też klasyka. Bo któż z nas nie czytał "Zemsty"? To klasyk nad klasykami, jedna z najzabawniejszych polskich komedii pióra niekwestionowanego mistrza humoru - Aleksandra Fredry.

Ta napisana w 1830 r. komedia wciąż pozostaje równie aktualna. Dziś może jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek, obnaża nasze wady, przywary, małostki i śmieszności.

Zrealizowana z rozmachem ponadczasowa komedia Fredry bawi do łez i wzrusza. "Zemsta" w BTLu w sobotę i niedzielę (16-17.11) o 18:00.



Spektakl "Bóg Niżyński" w Supraślu

sobota 19:00



W Supraślu "Bóg Niżyński" Diagilew nie żyje… Tymi słowami zaczyna się "Bóg Niżyński". W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen zaczyna się przedziwna panichida. Nabożeństwo żałobne za swego promotora i kochanka odprawia Wacław Niżyński. Dowiedział się, że słynny twórca Baletów Rosyjskich, Sergiusz Diagilew zmarł w Wenecji. Kiedyś obiecał mu: "Serioża, zatańczę na twoim grobie". I tańczy, błogosławiąc swym wyznawcom tj. grupce pacjentów uczestniczących razem z nim w zadziwiającym obrzędzie. 

Niżyński odgrywa swoje kolejne artystyczne wcielenia z "Pietruszki", "Popołudnia fauna" i "Święta wiosny". Czyni zarazem spowiedź życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia i skruchy staje przed nami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu. "Bóg Niżyński" nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci. Ten spektakl dw sobotę (16.11) o 19:00 w Supraślu.



W Nie Teatrze historia o miłości "Kto ma Klucz" 

sobota 19:00



A w Nie Teatrze - "Kto ma Klucz" uniwersalna, ponadczasowa historia o miłości. Miłości dojrzałej, o której twórcy rzadko opowiadają, bo bardziej spektakularną bohaterką jest zwykle miłość romantyczna. To spektakl dla każdego, kto choć raz w życiu zastanawiał się, czy relacja, w której jest (małżeńska, partnerska, przyjacielska, zawodowa) go wzmacnia, czy osłabia. 

Emilia Komarnicka i Stefano Terrazzino w historii opowiadanej tańcem i muzyką przekazują widzom wspaniałą paletą emocji. Na scenie zobaczymy m.in. zmysłową sambę, a usłyszymy chociażby "Sambę przed rozstaniem" czy włoskie piosenki. Początek w sobotę (16.11) o 19.00.



Free Mind Ring! - taneczne starcie w Białymstoku

sobota 17:00, niedziela 12:00



Przed nami też Taneczne starcie w Białymstoku! Free Mind Ring! Zapraszamy na jedno z najbardziej energetycznych i kreatywnych wydarzeń tej jesieni - Free Mind Ring! Już w sobotę (16.11) w Klubokawiarni Fama (Białostocki Ośrodek Kultury) zderzą się różnorodne taneczne osobowości i style, tworząc widowisko, pełne emocji i spontaniczności. Wydarzenie rozpocznie się o 17:00, a dla uczestników przewidziano rozgrzewkę od 16:30.

Free Mind Ring to taneczne bitwy 1:1, w których o zwycięzcy decyduje aplauz publiczności. Tancerze losują pary oraz inspiracje - tematy, wokół których improwizują swoje występy. Układ par oraz losowanie motywów odbywają się na żywo, co wprowadza do rywalizacji element zaskoczenia i dodatkowej adrenaliny. Widowisko wzbogaca dynamiczny wybór muzyki, dostosowany przez DJ-a do różnorodnych stylów i estetyk.

Występy tancerzy oceniane są przez publiczność - poziom aplauzu mierzony jest decybelomierzem, a wybrani aplauzem tancerze przechodzą do kolejnych rund, aż do finału. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł, a półfinaliści i ćwierćfinaliści otrzymają nagrody rzeczowe od Przestrzeni Sztuki - Taniec Białystok.

Free Mind Ring otwarty jest dla tancerzy w każdym wieku i stylu. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny.

Tegoroczny Free Mind to również Free Mind Sandbox - czyli twórcza piaskownica dla tancerzy.

W niedzielę (17.11) o 12:00 rozpocznie się wydarzenie integracyjne i edukacyjne, oferujące przestrzeń do eksperymentowania z tańcem, rytmem i ruchową improwizacją. Sandbox, odbywający się w siedzibie Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca, to warsztat prowadzony przez tancerzy-animatorów: Alicję Stefaniuk (JASU), Jakuba Piotrowicza oraz Edytę Szachniewicz, którzy zaproponują inspirujące tematy i metody pracy z ciałem.

Podczas 90-minutowej sesji uczestnicy będą mogli współpracować indywidualnie, w parach lub grupach, bawiąc się muzyką i ruchem, a całość zakończy się wspólnym jamem tanecznym. Warsztat jest otwarty dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia tanecznego, a wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji, rezerwacje i zapisy dostępne są na stronie frst.org.pl.



Targi Rzeczy Naturalnych EkoLove

sobota i niedziela 11:00



Będzie można kupić naturalne kosmetyki i produkty, ale też wysłuchać wykładów na ich temat. W ten weekend na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędą się Targi Rzeczy Naturalnych EkoLove.

Zaprezentuje się blisko 50 wystawców z całego kraju. Będzie można kupić kosmetyki, świece, przyprawy, środki czystości i ubrania - wszystko wykonane z naturalnych surowców. Będą też wykłady m.in. o olejkach eterycznych, aloesie czy wpływie żywności funkcjonalnej na zdrowie.

Impreza w sobotę i niedzielę (16-17.11) rozpocznie się o 11:00 i potrwa do 17:00. Wstęp wolny.



Przegląd lokalnej sceny muzycznej "Wizja Lokalna"

sobota 18:00



Przegląd lokalnej sceny muzycznej "Wizja Lokalna", to okazja do zaprezentowania się artystów jak również do rozmów nt. kondycji sceny muzycznej Południowego Podlasia, wyzwań współczesności.

To wszystko już w sobotę (16.11) o 18:00 w Gościńcu Zawyki 16 w gminie Suraż oraz wirtualnie.

Debata online z udziałem publiczności, uczestnikami będą artyści, dziennikarze. A dyskutować będziemy m.in. o tym jak lokalna scena muzyczna sytuuje się w kontekście innych regionów, centralnej Polski i show biznesu w Polsce.

Jakie są słabe i mocne strony na podlaskiej scenie muzycznej. Jak zbudować lokalne grupy odbiorców. Porozmawiamy też o obecności w lokalnych mediach i mediach cyfrowych.



Spotkanie z Katarzyną Roman-Rawską w Centrum im. Zamenhofa

niedziela 16:00



Tą osobistą książką Katarzyna Roman-Rawska zabiera nas w podróż do swojej matczyzny - Gabowych Grądów na Suwalszczyźnie. Opowie o niej w Białymstoku. "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" to rzecz zarówno o jednej z najmniejszych mniejszości religijnych w Polsce, a także o rodzinie autorki.

Starowierkami były jej matka Olga, babcia Anisa, prababki Agafia oraz Warwara, która sprawowała posługę szamanki, a także praprababki: Agrypina, Warwara, Fiewronia, Anna. Katarzyna Roman-Rawska pisze o dumie i wstydzie ze swojego pochodzenia, o trudnej rosyjskiej polskości, a może polskiej rosyjskości. Roman-Rawska, łączy perspektywę badaczki i starowierki, spisuje historię swojej matczyzny i dobrowolnej przynależności do niej.

Spotkanie z nią w niedziele (17.11) od 16:00 w Centrum im. Zamenhofa poprowadzi reporterka Aneta Prymaka-Oniszk.



Pokaz filmu ZBYSZEK "TRZYNASTKA" w Kinie Forum

niedziela 15:00



A w Kinie Forum w niedzielę (17.11) pokaz filmu ZBYSZEK "TRZYNASTKA" oraz spotkanie z reżyserką Beatą Hyży-Czołpińską. Początek seansu o 15:00.

To opowieść o odkrywaniu tajemnicy z przeszłości, a jednocześnie wojenne love story. Dlaczego dziewiętnastoletni bohater najsłynniejszej na Podlasiu akcji w czasie II wojny światowej, o której mówiło nawet BBC - uwolnienia z rąk gestapo ważnych oficerów AK (w pojedynkę i bez oddania jednego strzału), został po wojnie zapomniany? 

Film opowiada tę historię i odsłania kulisy niewiadomego, stawiając aktualne do dziś pytania. Postać podporucznika Zbigniewa Rećki, chłopaka z białostockiej ulicy Drewnianej, to przykład bohatera, który poświęcił wszystko dla Niepodległej Polski. Po dekadach niepamięci warto przypomnieć jego historię z nadzieją na chwilę refleksji nad patriotyzmem i sensem życia.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spektakl stworzony z myślą o dzieciach ze spektrum autyzmu "Cicho... sza..." wyrusza w trasę po regionie

13.11.2024, 15:49

Ten projekt ma przybliżyć świat teatru przede wszystkim dzieciom ze spektrum autyzmu. Teatr Dramatyczny w Białymstoku stworzył we współpracy z psychologami i terapeutami spektakl "Cicho... sza...".


"Tańczyć Konrada" Teatru Wierszalin na Wileńszczyźnie

20.11.2024, 12:42

"Tańczyć Konrada" prezentowany będzie na Litwie od 20 do 24 listopada 2024 roku w historycznej Sali Teatralnej Uniwersytetu Wileńskiego oraz w Centrum Kultury Solecznikach.


Premierowe pokazy spektaklu "Marvin" w BTL

10.11.2024, 11:21

To opowieść o przyjaźni, uważności i o tym, że w życiu najważniejsza jest ta chwila, która właśnie trwa... W Białostockim Teatrze Lalek w ten weekend premierowe pokazy spektaklu "Marvin".





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok








Gala z okazji 30-lecia Stowarzyszenia Pomocy "Rubież", 14.11.2024, fot. Renata Reda
BIAŁYSTOK
14.11.2024, 22:00, akt. 15.11.2024, 07:35

Stowarzyszenie Pomocy "Rubież" działa już 30 lat








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok