Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy przygranicznych wsi obawiają się wywłaszczeń i wysiedleń
Nie jesteśmy przeciwko Tarczy Wschód, ale budowa nie może odbywać się kosztem ludzi - tak o planach tworzenia umocnień na granicy mówią mieszkańcy przygranicznych wsi.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Choć nie było jeszcze konsultacji w sprawie tworzenia umocnień na granicy, wokół tematu narasta coraz więcej domysłów.
- Największe obawy wywołują pogłoski na temat wywłaszczeń i wysiedleń - mówi pan Aleksy z Opaki Dużej, wsi niedaleko Dubicz Cerkiewnych, która przylega do granicznego muru.
Tarcza Wschód to program przygotowany w MON i Sztabie Generalnym, zakładający budowę umocnień, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią - łącznie na odcinku około ośmiuset kilometrów.
Pierwsze spotkanie przedstawicieli MON i wojska na temat Tarczy Wschód z podlaskimi samorządowcami ma się odbyć we wtorek (12.11) w urzędzie wojewódzkim. Po nim zaplanowano także spotkanie dla mieszkańców - o 15:00 w domu kultury w Hajnówce.
Budowa Tarczy Wschód ruszyła! - przekazał w czwartek (31.10) wieczorem premier Donald Tusk w mediach społecznościowych. Do wpisu dołączył zdjęcie przedstawiające - jak wynika z opisu "pierwsze roboty przy granicy z Rosją".
Czy rządowa koalicja powinna wystawić jednego kandydata w wyborach prezydenckich? Taki pomysł przedstawił ostatnio lider PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz. Kto z kolei będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości i jakie będą wiodące tematy w kampanii? M.in. o tym, ale też o Tarczy Wschód mówiliśmy w Grach Politycznych.
Tarcza Wschód staje się projektem europejskim, są rozmowy o dofinansowaniu go przez Europejski Bank Inwestycyjny, żołnierze wysyłani na granicę będą tworzyli półroczne kontyngenty ze zwartych jednostek, przyśpieszono przejmowanie zadań przez Komponent Obrony Pogranicza - poinformowali w środę (10.07) przedstawiciele MON.