Radio Białystok | Wiadomości | Spacer historyczny po cmentarzu farnym z Andrzejem Lechowskim [zdjęcia]
Jak przyjaciele nazywali Wiktora Wołkowa? Na których drzwiach kościelnych są jeszcze okucia z fabryki Wieczorków i kiedy ksiądz Wilhelm Szwarc doprowadził do rozbudowy kościoła farnego? Nasz spacer historyczny po cmentarzu farnym zgromadził wielu białostoczan, którzy dzięki opowieściom historyka Andrzeja Lechowskiego poznawali historię Białegostoku.
Przez dwie godziny w sobotę (9.11) wieczorową porą odwiedzaliśmy groby najznakomitszych postaci i zapalaliśmy światełko pamięci na grobach lekarzy, dziennikarzy, samorządowców, prezydentów czy artystów. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli cmentarzu farnym. Historia nekropolii sięga 1886 r., co czyni ją jedną z najstarszych w mieście.
Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan, wśród których była m.in. lekarka o pięknym, empatycznym sercu - Irena Białówna, budowniczy okazałej "przybudówki", czyli kościoła farnego - ks. Wilhelm Szwarc, wydawca białostockich gazet - Konstanty Kosiński, pierwsza kobieta w radzie miasta, księgarka, wydająca pierwsze pocztówki o Białymstoku - Jadwiga Klimkiewiczowa, mistrz nastroju w fotografii - Wiktor Wołkow czy Eugeniusz Kazimirowski, który namalował słynny obraz Jezusa Miłosiernego.
Więcej o białostoczanach, którzy zapisali się w historii miasta, jest na stronie "ŚLADAMI PAMIĘCI - Spacer po Cmentarzu Farnym". Tam też są reportaże i audycje dokumentalne poświęcone tym wybitnym postaciom.