Radio Białystok | Wiadomości | Wydarzenia kulturalne na weekend: od historii po rap

Wydarzenia kulturalne na weekend: od historii po rap

autor: Andrzej Bajguz

8.11.2024, 19:00, akt. 19:53

Zapowiada weekend bogaty w różnorodne wydarzenia kulturalne, również te o charakterze patriotycznym. Wszak Narodowe Święto Niepodległości zobowiązuje.

fot. Tomasz Pienicki, źródło: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku (facebook)
fot. Tomasz Pienicki, źródło: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku (facebook)


„Sztambuch syberyjski - exodus” w Polskim Radiu Białystok

niedziela 18:05



Na zaproszenie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - twórcy związani z Akademią Teatralną w Białymstoku - w ramach Światowego Dnia Sybiraka i 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino stworzyli muzyczne widowisko „Sztambuch syberyjski - exodus”. 

To druga część teatralnej interpretacji wydarzeń z historii Polski, które odcisnęły się piętnem na życiu tysięcy obywateli. 

Koncert odwołuje się do wydarzeń z okresu sowieckiego ucisku, tworzenia armii generała Władysława Andersa oraz kampanii włoskiej. Scenariusz powstał na podstawie zapisków Feliksa Konarskiego, jednego ze świadków tych wydarzeń. 

W Polskim Radiu Białystok (w niedzielę 10.11) o 18:05 retransmisja koncertu zarejestrowanego w plenerze Muzeum Pamięci Sybiru.



„Śpiewajmy dla Niepodległej” w Hali Kultury w Łomży

niedziela 17:00



Okolice 11 listopada na pewno nieodparcie nasuwają skojarzenia ze Świętem Niepodległości i imprezami – także kulturalnymi - tematycznie z nim związanymi. I tak np. w łomżyńskiej Hali Kultury w jutro Koncert Patriotyczny „Śpiewajmy dla Niepodległej”.

To śpiewanie z towarzyszeniem Łomżyńskiej Orkiestry Dętej staje się już w mieście nad Narwią okrzepłym zwyczajem, a co roku do mieszkańców Łomży dołącza profesjonalny śpiewak lub śpiewaczka.

W tym roku taką gwiazdą będzie Zuzanna Szary. Początek koncertu w Hali Kultury na Starym Rynku w niedzielę o 17:00.

Koncert jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki - dostępne na miejscu.




Spacer "Śladami pamięci" po Cmentarzu Farnym

sobota 18:00



A już w sobotę, 9.11 organizujemy spacer po Cmentarzu Farnym z historykiem Andrzejem Lechowskim, który przybliży jedenaście najważniejszych dla Białegostoku postaci tuż przed 11 listopada.

Wspomnimy m.in. wydawcę białostockich gazet Konstantego Kosińskiego, pierwszą kobietę w radzie miasta, księgarkę wydającą pocztówki o Białymstoku Jadwigę Klimkiewiczówne czy lekarkę, która patronuje jednej z białostockich ulic.

Spacer "Śladami pamięci" - po Cmentarzu Farnym w sobotę o 18:00.



"Chór 100 na 100-lecie autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego", cerkiew Mądrości Bożej

poniedziałek 17:00



To będzie wydarzenie pod nazwą "Chór 100 na 100-lecie autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego". Fundacja "Oikonomos" zaprasza na koncert stuosobowego chóru, który powstał specjalnie na to wydarzenie.

Zabrzmią dzieła muzyki cerkiewnej polskiego prawosławia. Wybór utworów, przygotowanie chóru, dyrygent — Łukasz Hajduczenia.

To 11 listopada o 17.00 w cerkwi Mądrości Bożej (Hagia Sophia) w Białymstoku (ul. Trawiasta 5). Wstęp bezpłatny. 



Zaduszki Bluesowe w Famie

sobota 19:00



W sobotę, 9 listopada o 19:00 Zaduszki Bluesowe w białostockiej Famie. Wystąpią Caroline & The Lucky Ones oraz Wild Flame.

Caroline & the Lucky Ones wykonuje muzykę określaną mianem americana. Wystąpili na wielu znaczących imprezach blues i country w Polsce – grali m.in. na festiwalach w Suwałkach, Mrągowie, Starachowicach, Ścinawie, Wiśle czy w Bieszczadach.

Z kolei zespół Wild Flame tworzy unikalną muzykę zakorzenioną w bluesie, soulu i funku z odrobiną rocka. Atutem kapeli jest brytyjska wokalistka z Londynu Adeama Walkowiak.



Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych w Pałacu Branickich

sobota 19:00



W Auli Magna Pałacu Branickich też o 19:00 - koncert na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej.

Zabrzmi Muzyka Czeskiego Baroku Muzyki Dawnej w wykonaniu Collegium Marianum (Czechy) oraz Tomáša Šelca – baryton (Słowacja).

Kierownictwo artystyczne nad zespołem sprawuje grająca na flecie poprzecznym Jana Semerádová. Collegium Marianum koncentruje się na prezentacji muzyki z XVII i XVIII wieku, zwłaszcza tworzonej przez kompozytorów urodzonych lub działających w Europie Środkowej. Wstęp wolny. 



„Dziewczyno, takie konfundujące” w Akademii Teatralnej

sobota i niedziela 18:00



W białostockiej Akademii Teatralnej premiera spektaklu dyplomowego studentów i studentek IV roku kierunku aktorskiego „Dziewczyno, takie konfundujące” Jowity Mazurkiewicz w reż. Weroniki Szczawińskiej. Twórczynie i twórcy tego przedstawienia badają, na czym polega doświadczanie współczesnego Internetu i jak można obrócić je w teatr – w jaki sposób media społecznościowe działają na zmysły, wpływają na wyobraźnię, czy też radykalizują i zmieniają swoich użytkowników. Premierowe pokazy w sobotę i niedzielę o 18:00 w Akademii Teatralnej.



Wystawy w Galerii Arsenał

niedziela 12:00



W niedzielę o 12:00 - w Galerii Arsenał oprowadzanie kuratorskie z udziałem Moniki Szewczyk po wystawach: "Alevtina Kakhidze. Rośliny i ludzie" oraz "William Kentridge. I am not me, the horse is not mine".

Pracę obojga łączy myśl dekolonialna, przepracowująca kulturową spuściznę krajów z orbity byłego Związku Radzieckiego. Oboje poddają też nieustającej refleksji swoją kondycję jako ludzi - artystów. 



Spotkanie z Marcinem Halickim w Centrum Zamenhofa

sobota 17:00



W Białymstoku spotkanie Marcina Halickiego z czytelnikami. W jego książce przeczytamy o wielkiej miłości nożownika, o awanturnikach, skrytobójcach, przemytnikach kokainy i radioodbiorników przez polsko-pruską granicę, o szpiegach, koniokradach, niewierności czy samosądach. Jej tytuł to "W oparach eteru. Opowieść o kryminalnej przeszłości Suwalszczyzny, czyli co kto komu ukradł, co przemycał i dlaczego zabił. Historie sprzed wieku". Spotkanie w sobotę, 9 listopada w Centrum im. Zamenhofa o 17:00 i 22 listopada w MDK-u w Augustowie o 19:00.



Łona w Zmianie Klimatu

niedziela 19:00



W niedzielę Białystok odwiedzi raper Łona wraz z producentami Koniecznym i Krupą ze składu Siema Ziemia. To autorzy płyty "Taxi", która opowiada o świecie widzianym z perspektywy taksówki. Twórcy postanowili uchwycić poetykę miasta, na którą składają się historie jego mieszkańców - wiele z tych opowieści słyszą i obserwują kierowcy taksówek podczas swojej codziennej pracy.

Koncert w niedzielę o 19:00 w Zmianie klimatu.

| red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przypominamy dzieje audycji kulturalnych w Polskim Radiu Białystok

3.11.2024, 12:10

Przez cały rok przypominamy dzieje audycji kulturalnych w Polskim Radiu Białystok, przyglądając się osobom, które ją tworzyły i tematom, jakie poruszały. Zaduszkowo wspominamy Teresą Kudelską, Janusza Weroniczaka, Wiesława Szymańskiego. Pamiętamy.


Dni Czeskie w Nie Teatrze, czyli wspólne świętowanie czeskiej kultury

27.10.2024, 14:22

Ahoj! Jeszcze tylko dziś spotkanie z językiem czeskim i próba zrozumienia czym jest ta intrygująca kultura. Dni Czeskie w Nie Teatrze to wspólne świętowanie czeskiej kultury, odkrywanie jej na nowo i czerpanie radości z poznawania tego, co inne, a jednocześnie bliskie - piszą organizatorzy.


Rozpoczyna się Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej

27.10.2024, 14:10

W niedzielę (27.10) zaczyna się wyjątkowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej . Ma być platformą prezentacji kultury, sztuki i muzyki dawnej w nawiązaniu do świetności kulturalnej Wersalu Północy jak zwano wyjątkową rezydencję białostocką Hetmana W.K. Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli Branickiej z Poniatowskich.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok