Radio Białystok | Wiadomości | Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w woj. podlaskim
Do świątecznego i nostalgicznego początku listopada dostroiły się wydarzenia kulturalne tego weekendu. "Baron cygański", "Liryki Lozańskie", "Dziady na punkowo", czy koncert muzyki filmowej - to tylko niektóre z licznych propozycji na spotkania z kulturą w ten weekend.
"Baron cygański" w Operze i Filharmonii Podlaskiej
sobota 19:00, niedziela 18:00
"Wielka sława to żart" - ten szlagier znowu rozbrzmiewać będzie w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jedna z najsłynniejszych operetek "Baron cygański" wraca na białostocką scenę.
Strauss komponował „Barona cygańskiego” z myślą o scenie operowej, niezwykły dramatyzm i głęboko liryczny tekst pierwowzoru – noweli „Sáffi” Móra Jókaia, na którym oparte zostało libretto, domagały się bardziej opracowania operowego niż operetkowego. Stąd tak długa i skrupulatna praca nad każdą postacią, arią i sceną. Kompozytor w liście do swego librecisty zwierzał się: „Przed wyjściem na długi, samotny spacer po lesie, uczyłem się na pamięć paru Pańskich zwrotek i tam zapisałem melodię na sztywnych mankietach koszuli”.
Sukces premierowy był ogromny. To, co w dziele zwróciło szczególną uwagę, to fakt, że była to pierwsza wiedeńska operetka, której głównymi bohaterami uczyniono Węgrów i Cyganów. Świat „Barona” mieni się więc cygańsko-węgierskim środowisku, w warstwie fabularnej wątki realistyczne przeplatają się z bajecznymi obrazami obozu cygańskiego. A wszystko to w rytmie ognistego czardasza i porywającego walca.
Dzieło Johanna Straussa syna w reżyserii Marii Sartovej można będzie oglądać do połowy listopada. W sobotę (2.11) o 19:00, w niedzielę (3.11) o 18:00.
"LIRYKI LOZAŃSKIE" w Teatrze Wierszalin
sobota 19:00
W Teatrze Wierszalin w Supraślu "LIRYKI LOZAŃSKIE" Adama Mickiewicza w reżyserii Piotra Tomaszuka.
Możemy zanurzyć się w oceanie dźwięków, gdzie myśli Mickiewicza „brzmią” jak poruszone kryształy. Odbijają się w sobie. Wzajemnie ze sobą rozmawiają.
Początek spektaklu o 19:00.
"O co biega?" na scenie Kina Ton
sobota 19:00, niedziela 19:00
Teatr Dramatyczny na scenie Kina Ton proponuje jedną z najzabawniejszych fars brytyjskiego komediopisarza Philipa Kinga "O co biega?".
To spektakl jest pełen szybkiego tempa, niezliczonych zwrotów akcji i humoru.
Fabuła rozgrywa się czasie II wojny światowej w willi lokalnego pastora Toopa i jego żony Penelopy, byłej aktorki. Małżeństwo prowadzi spokojne życie na wsi, jednak wszystko zmieni wizyta niespodziewanego gościa podczas nieobecności duchownego. Rozpoczyna się lawina zdarzeń, która może doprowadzić do skandalu!
Przez dom przewijają się coraz to nowi bohaterowie, z którymi poradzić sobie musi wyzwolona Penelopa i jej sprytna, rezolutna służąca. Kobiety, zamiast rozwikłać sytuacje, wplątują się w coraz większe kłamstwa i intrygi. W pewnym momencie już nie wiadomo kto się pod kogo podszywa, kto jest pastorem, kto biskupem, a kto nazistowskim szpiegiem? O co biega? Sobota (2.11) i niedziela (3.11) o 19:00 w Kinie Ton.
"Invisible” w Teatrze Coincidentia
niedziela 18:00
W niedzielę (03.11) o 18:00 w Siedlisku Kultury Solniki 44 - kolejny pokaz spektaklu w ramach świętowania 15-to lecie Teatru Coincidentia.
Zobaczymy „Invisible” - laboratoryjne przedstawienie dla dorosłych wyróżnione w prestiżowym dorocznym rankingu miesięcznika „Teatr” w kategorii najlepszy spektakl offowy.
Laboratorium rzeczy niewidzialnych. Teatralny eksperyment, ukierunkowany na dowiedzenie nieudowodnionych dotychczas tez związanych z rzeczami, bytami, procesami, których nie da się dostrzec gołym (a czasem nawet uzbrojonym) okiem. Nicość zaprezentowana w materialnej formie, śpiewanie o tańcu, tańczenie o śpiewie, smakowanie zapachu, lalkowe dowody na istnienie światów równoległych i bytów absolutnych; empiryczne pomiary stężenia miłości, tłoczenie esencji procesów myślowych – to unikatowe, oryginalne działania sceniczne z wykorzystaniem środków wyrazu teatru ożywionej formy, które stanowią o niepowtarzalnym charakterze nowego spektaklu Grupy Coincidentia.
"Dziady na punkowo" - koncert w Moto Pubie
sobota 19:00
W sobotę (2.11) w Białymstoku koncert "Dziady na punkowo". Zagrają dwie kapele z Bstoku: Power of Love oraz Arabella & Rumburaks, a także SMOLEŃSK - zespół z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Start o 19:00 w Moto Pubie.
"Pomiędzy Grechutą, a Pink Floyd" - koncert w Sześcian Pubie
sobota 19:00
A w Sześcian Pubie w sobotę (2.11) o 19:00 koncert "Pomiędzy Grechutą, a Pink Floyd" STYCZYŃSKI/ŁUKASZEWSKI/MIŃCZYKOWSKI.
Nazwa „UNAI” pochodzi z najnowszej powieści fantazy Witka „Unai” i oznacza: „Wilk, który śpiewa” (w języku Indian z plemiennia Seneca).
Autorska muzyka „Unai” rozbrzmiewa pomiędzy dźwiękami Marka Grechuty, a Pink Floyd”. Bardzo ważne są też „zielone” „ekologiczne” słowa utworów.
Koncert muzyki filmowej "ALE KINO!" w Nie Teatrze
niedziela 18:00
W niedzielę (3.11) w Nie Teatrze koncert muzyki filmowej "ALE KINO!".
Muzyka filmowa potrafi przenieść słuchaczy w inne światy i przywrócić emocje, które towarzyszyły przy zanurzaniu się w filmową historię po raz pierwszy.
Podczas koncertu ALE KINO! usłyszymy najpiękniejsze standardy stworzone przez jazzowych kompozytorów dla amerykańskich i polskich produkcji filmowych. Od nostalgicznych piosenek ze starego polskiego kina, poprzez klasyczne amerykańskie standardy jazzowe, aż po przeboje z lat 90., w tym hit z serialu "Przyjaciele".
Nie zabraknie również muzyki z klasyki animacji, takiej jak "Królewna Śnieżka".
Początek koncertu o 18.00.