Radio Białystok | Wiadomości | Wspominamy tych, którzy odeszli
Początek listopada to czas, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli. Oderwani od codzienności zatrzymujemy się, składamy kwiaty i zapalamy światła pamięci.
W Polskim Radiu Białystok w piątek i sobotę (1-2.11) wspominamy tych, którzy odeszli od nas w ostatnim roku. Znanych naukowców, społeczników, sportowców, ludzi kultury, których nie ma już wśród nas. Co godzinę (od 9:00 do 22:00) po wiadomościach przypominamy wybrane osobowości, które zapisały się w historii miasta, regionu.
Pamiętamy, o tych, którzy odeszli, wierząc, że chociaż zniknęli z życia, to możemy ich zatrzymać w sercach i wspomnieniach.
Tomasz Kubaszewski
Tomasz Kubaszewski był dziennikarzem z wieloletnim stażem. Jako redaktor naczelny kierował m.in. redakcją "Tygodnika Suwalskiego", suwalskim oddziałem "Kuriera Porannego" oraz "Gazety Współczesnej". Przez prawie sześć lat kierował Studiem Suwałki Polskiego Radia Białystok. Zmarł 1 października 2024 r. w wieku 61 lat.
Edward Redliński
Edward Redliński był najsłynniejszym pisarzem z Podlasia piszącym o Podlasiu. Na początku swojej kariery był dziennikarzem związanym z białostocką prasą i Polskim Radiem Białystok. Prozaik, dramatopisarz i scenarzysta, autor m.in. słynnej "Konopielki". Zmarł 30 czerwca 2024 r. w wieku 84 lat.
Stanisława Korolkiewicz
Stanisława Korolkiewicz aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym Białegostoku. Była na każdej patriotycznej uroczystości, często jako jedna z organizatorek. Była wiceprzewodniczącą białostockiego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych. Mocno angażowała się m.in. w działania poświęcone upamiętnieniu księdza Stanisława Suchowolca oraz Inki. Zmarła we wrześniu w wieku 80 lat.
Sergiusz Niczyporuk
Sergiusz Niczyporuk był działaczem "Solidarności", społecznikiem, ważną postacią mniejszości białoruskiej w Polsce. Zmarł 25 września w wieku 77 lat.
Józef Maroszek
Prof. Józef Maroszek był historykiem i regionalistą, wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu w Białymstoku. Swoje naukowe zainteresowanie koncentrował przede wszystkim na problematyce historii dawnego pogranicza Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. To autor wielu publikacji na temat historii podlaskich miast. Zmarł w sierpniu w wieku 73 lat.
Marek Matuszelański
Marek Matuszelański urodził się 22 czerwca 1956 w Wysokiem Mazowieckiem. Polski nauczyciel, projektant i konstruktor balonów, pilot balonowy, działacz baloniarski, współtwórca sportu balonowego na Podlasiu. Zmarł 13 września 2024 w Münster.
Wojciech Pędich
Profesor Wojciech Pędich - wybitny internista i współtwórca polskiej gerontologii, nauczyciel akademicki, działacz samorządu lekarskiego. Przez 22 lata kierował Zakładem Gerontologii Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie to Uniwersytet Medyczny). Był autorem ponad 290 prac naukowych i promotorem wielu lekarzy. Naukowiec odszedł we wrześniu w wieku 98 lat.
Jakub Mikołajczuk
Jakub Mikołajczuk pracował w Studiu Suwałki Polskiego Radia Białystok od 2018 r. Prowadził programy, realizował je, był także reporterem i autorem audycji historycznych. Zmarł 11 stycznia 2024 r. w wieku 42 lat.
Michał Bielawiec
Profesor Michał Bielawiec, wybitny hematolog i naukowiec. Był założycielem i wieloletnim kierownikiem Kliniki Hematologii w Białymstoku. Odszedł w maju. Miał 97 lat.
Janusz Kochan
Janusz Kochan był podlaskim działaczem sportowym i samorządowym, założycielem i wieloletnim prezesem Klubu Olimpijczyka, następnie Białostockiego Komitetu Olimpijskiego przekształconego w Podlaską Radę Olimpijską PKOl w Białymstoku. W latach 2002-2014 był radnym Białegostoku. Zmarł w maju w wieku 78 lat.
abp Edward Ozorowski
Arcybiskup Edward Ozorowski był w latach 2006-2017 metropolitą białostockim. Biskupem został w wieku 37 lat i był pierwszym polskim biskupem mianowanym przez Jana Pawła II, wieloletnim rektorem Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytecie w Białymstoku oraz wychowawcą wielu pokoleń kapłanów i teologów świeckich. Zmarł w październiku w wieku 83 lat.
Antonina Sokołowska
Antonina Sokołowska - twórczyni Teatru Klaps i Mandragory. Wychowała rzesze znanych aktorów. Potrafiła nauczyć teatru i być przyjaciółką przez całe życie. Jednoczyła wokół siebie niezwykłe osobowości. Odeszła w lipcu tego roku, spoczęła na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku. Antonina Sokołowska, Pani Tosia, w tym roku obchodziłaby swoje 85. urodziny.
Andrzej Kasperowicz
Andrzej Kasperowicz - były radny Michałowa, działacz społeczny z Sokola. Przez ponad 10 lat był aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sokola. Był autorem i wydawcą kilku publikacji dotyczących historii regionu, m.in. "130 lat Kolei Poleskiej", "Historia wsi Sokole", współautorem książki "Wojenne losy Sokolan". To z jego inicjatywy i dzięki jego staraniom przywrócono pociągi z Białegostoku do Walił.
Andrzej Kasperowicz zmarł pod koniec czerwca w wieku 73 lat.
Jerzy Tomzik
Jerzy Tomzik był człowiekiem pełnym muzycznych pasji, oddanym swoim wychowankom. Współpracował z takimi artystami jak Łucja Prus, Hanka Bielicka i Waldemar Grzech. Sam wychował wiele utalentowanych osób, które zdobywają uznanie na scenach całego kraju. Muzyk spoczął na cmentarzu katolickim w Dojlidach.