Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież z polskich rodzin zza wschodniej granicy zwiedza Podlasie
Ponad 30 uczniów z polskich rodzin zza naszej wschodniej granicy, głównie z Łotwy i Białorusi od kilku dni zwiedza Podlasie. We wtorek (29.10) młodzież odwiedziła białostockie Muzeum Pamięci Sybiru.
Młodzież z polskich rodzin, głównie z Łotwy i Białorusi odwiedziła białostockie Muzeum Pamięci Sybiru. Nie przez przypadek - mówi jedna z opiekunek grupy.
Są wśród uczestników wycieczki takie osoby, których dziadkowie doświadczyli wywózki na Sybir. Dobrze, żeby młodzież wiedziała co to oznacza i skąd to się wzięło, żeby młodzi ludzie się dowiedzieli, że historia Polski jest wielowątkowa - mówi jedna z opiekunek grupy.
Wizyta w takim miejscu to szczególna lekcja historii.
- Oni poznają zupełnie inną wersję historii, niż ta której uczą się u siebie w szkole.
Wycieczka doszła do skutku dzięki Fundacji Suwerenna, Fundacji Polacy znad Niemna. Wyprawę polskich uczniów zza wschodniej granicy organizacyjnie wsparli: Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej, Muzeum Podlaskie, Muzeum Pamięci Sybiru, Opera i Filharmonia Podlaska, Związek Gmin Wiejskich Podlasia, a także kilka podlaskich firm i osoby prywatne.
Mogą nawiązać międzynarodowe kontakty, poprawić poziom znajomości języków obcych czy poznać inną kulturę. Studenci Politechniki Białostockiej coraz chętniej korzystają z wymian studenckich. W tym tygodniu podczas Erasmus Days dzielą się swoimi doświadczeniami.
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, które zajmuje się tematyką deportacji Polaków na Wschód, otrzymało specjalne wyróżnienie prestiżowej nagrody przyznawanej przez Europejską Akademię Muzealną - poinformowano w środę (9.10) na konferencji prasowej. Muzeum wyróżniono za działalność wydawniczą i w internecie.