Radio Białystok | Wiadomości | Powiat sokólski zamierza usunąć kilkaset przydrożnych drzew - sprawie przygląda się RDOŚ

Powiat sokólski zamierza usunąć kilkaset przydrożnych drzew - sprawie przygląda się RDOŚ

autor: Ryszard Minko

23.10.2024, 14:20, akt. 14:50

Mieszkańców i włodarzy niektórych gmin niepokoi skala planowanych prac. Powiat sokólski zamierza usunąć kilkaset, a docelowo znacznie więcej przydrożnych drzew, tłumacząc to pracami pielęgnacyjnymi. Sprawie przygląda się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która ma zaopiniować decyzje wójtów.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Powiat sokólski zamierza usunąć kilkaset przydrożnych drzew - sprawie przygląda się RDOŚ - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Skała wycinki zaskoczyła urzędników

- Do gminy Szudziałowo wpłynął wniosek na wycięcie ponad 500 drzew - mówi wójt Szudziałowa Renata Czaban. Dodaje, że skala wniosku zaskoczyła urzędników i wzbudziła emocje mieszkańców, którzy proszą o zablokowanie planów powiatu.

Wójt dodaje też, że zgodnie z przepisami urzędnicy muszą dokonać oględzin każdego z tych drzew, by potwierdzić, że wniosek powiatu jest zasadny. To oznacza ogrom pracy, która musi być wykonana w nieprzekraczalnym terminie 21 dni.


Ścięcie każdego drzewa musi być uzasadnione

Skalą planów starostw zaniepokojony jest też dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Adam Juchnik zaznacza, że do tej pory tego typu wnioski dotyczyły usuwania drzew ze względu na planowane roboty drogowe - tym razem chodzi o zabieg czysto pielęgnacyjny.

Dyrektor zauważa, że wycinka każdego drzewa musi być uzasadniona merytorycznie, między innymi musi być pewność, że nie są one siedliskiem dla chronionych gatunków roślin i zwierząt. Tymczasem wnioskodawca takiej inwentaryzacji nie przeprowadził.


Starosta: to burza w szklance wody

Starosta sokólski Piotr Rećko uważa, że "jest to burza w szklance wody". Wyjaśnia, że wnioski dotyczą drzew nieszlachetnych, "chwastów”, które zagrażają bezpieczeństwu użytkowników dróg. Chodzi między innymi o topole i wierzby, których gałęzie są łamliwe i mogą spadać na drogę i samochody.

Dodaje, że zachowane maję być wszystkie cenne drzewa, a na miejsce każdego z wyciętych drzew posadzone będą trzy nowe w innej lokalizacji.


| red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koniec konsultacji w sprawie zakazu wycinki drzew - 8 tysięcy głosów przeciw, tylko 1600 głosów za zakazem

13.10.2024, 08:12

Mieszkańcy regionu sprzeciwiają się zwiększeniu ograniczeń w pozyskiwaniu drewna, jakie zaproponowały Lasy Państwowe. W trakcie kilkutygodniowych konsultacji do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wpłynęło ponad 13 tysięcy głosów w tej sprawie. Zdecydowana większość jest na „nie” dla naszych propozycji - mówi rzeczniczka RDLP w Białymstoku Ewelina Szklarzewska.


Powiat białostocki. Radni przeciwko ograniczeniu wycinki lasu

30.08.2024, 15:49

Chcą, aby Ministerstwo Klimatu i Środowiska cofnęło moratorium na wycinkę drzew. Radni powiatu białostockiego niemal jednogłośnie przyjęli na ostatniej sesji rady stanowisko przeciwko ograniczeniu wycinki lasu w Podlaskiem.


Mieszkańcy regionu obawiają się o lasy wokół jeziora Hańcza

22.08.2024, 08:00

Niepokój budzi mapa wycinek drzew, według której pracami jest objęty właśnie ten teren. Leśnicy uspokajają. Są to tylko cięcia pielęgnacyjne, a wycinki na dużą skalę nie są planowane.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok