Radio Białystok | Wiadomości | Biebrzański Park Narodowy współpracuje z Parkiem na Litwie
Wspólne projekty, wydawnictwa, a także wsparcie w ochronie cennych gatunków - to założenia porozumienia, które Biebrzański Park Narodowy podpisał z Dżukijskim Parkiem Narodowym i Rezerwatem Przyrody Čepkeliai na Litwie.
Jak mówi dyrektor Biebrzańskiego Parku Artur Wiatr, pierwsze projekty już się udało wspólnie zrealizować.
Obszary podobne do naszych, ale wiadomo że każdy ma swoje wypracowane formuły, doświadczenia i przepisy prawne. W związku z tym bardzo zależy nam, abyśmy się spotykali wśród kadry tych Parków, obszarów chronionych, po to, żeby ze sobą dyskutować, wymieniać doświadczenia. Myślimy również o wspólnych projektach już nawet je realizowaliśmy. Niektóre gatunki, tak jak na przykład nasza wodniczka, również ma swoje obszary lęgowe, na niewielką skalę, w rezerwacie Žuwintas i tam chcemy ją przywracać - mówi Artur Wiatr.
Jak mówi Algimantas Černiauskas Dżukijskiego Parku Narodowego, polskie i litewskie tereny chronione są bardzo podobne.
To są te same interesy: ochrona przyrody dla ludzi. Współpracujemy w różnych dziedzinach. Robimy wspólne projekty, wydajemy książki, mapy, czy multimedialne płyty CD ze śpiewem ptaków z naszych Parków. Można zażartować, że one trochę różnie śpiewają - mówi Algimantas Černiauskas.
Parki mają też wzajemnie promować swoją ofertę turystyczną.
W lasach cały czas spotykamy grzybiarzy. Widać ich także w Biebrzańskim Parku Narodowym. Czy zbieranie grzybów w parkowych lasach jest legalne?
Nawet 40 mln zł dla gmin z terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Takie pieniądze przewiduje nowy projekt ustawy o finansowaniu samorządów.
W Goniądzu powstanie Europejskie Centrum Ochrony Klimatu i Mokradeł - placówka edukacyjno-muzealna Biebrzańskiego Parku Narodowego. Koszt inwestycji przekracza 60 mln zł, działkę bezpłatnie przekazała gmina. Centrum ma być oddane do użytku za cztery lata.