Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zorganizowano spotkanie "Porozmawiajmy o Profilaktyce!"
Regularne badania, szczepienia, zdrowy styl życia - to jedne z najlepszych sposobów walki z chorobami. Często to właśnie profilaktyka skutecznie przeciwdziała powstaniu niektórych chorób. O tym mówili eksperci na wtorkowym (22.10) spotkaniu w Pałacu Branickich w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wciąż za mało osób korzysta np. z darmowych szczepień na HPV, czy z badań mammograficznych. O profilaktyce raka szyjki macicy i znaczeniu szczepień przeciw wirusowi HPV opowiadał prof. dr hab. Paweł Knapp - szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii USK w Białymstoku.
Znaczenie kolonoskopii w profilaktyce nowotworu jelita grubego zaprezentowałą dr Marzena Konopko - gastroenterolog i specjalista chorób wewnętrznych.
Joanna Zabielska-Cieciuch - specjalistka medycyny rodzinnej - uświadomiła, jak wielka jest rola lekarzy POZ we wspieraniu profilaktyki. A o tym jak zapobiegać nowotworom piersi mówił dr Karol Rogowski Białostockiego Centrum Onkologii.
Podczas wtorkowego spotkania można było dowiedzieć, gdzie w województwie podlaskim bezpłatnie wykonywać badania profilaktyczne, gdzie się szczepić. Każdy chętny skorzystał też z cennych rad stowarzyszeń Amazonki i Eurydyki.
Akcję zorganizowały Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Dowiadują się m.in. tego jak radzić sobie z powikłaniami po terapiach i jak odżywiać się w trakcie terapii. Pacjentki walczące z rakiem piersi, ale też po przejściu choroby, biorą udział czwartej Ogólnopolskiej Konferencji dla kobiet w trakcie i po leczeniu raka w Białymstoku.
W sobotę (10.08) w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku odbędą się wakacyjne pobrania krwi od dzieci w programie wczesnego wykrywania cukrzycy typu I - poinformowano w piątek (9.08) na konferencji prasowej. Program skierowany jest do dzieci w wieku 1-9 lat, krew pobierana jest jednorazowo.
To pieniądze na różne programy zdrowotne skierowane do mieszkańców woj. podlaskiego. Ponad 1,2 mln zł z budżetu województwa trafiło do organizacji, a także stowarzyszeń na ochronę i promocję zdrowia w regionie.