Radio Białystok | Wiadomości | Nauczyciele dyskutowali o tym, jak walczyć z wypaleniem zawodowym

Nauczyciele dyskutowali o tym, jak walczyć z wypaleniem zawodowym

autor: Iza Serafin

28.09.2024, 16:15, akt. 16:22

Wypalenie zawodowe dotyka coraz większej grupy nauczycieli - nawet tych z krótkim stażem. Takie są wnioski z ubiegłorocznego ogólnopolskiego raportu na temat dobrostanu nauczycieli. Dlatego Fundacja "Gra w klasy" zorganizowała w Białymstoku konferencję na temat dobrostanu nauczyciela i metodom walki z wypaleniem.

Konferencja nt. wypalenia zawodowego, 28.09.2024, fot. Iza Serafin
Konferencja nt. wypalenia zawodowego, 28.09.2024, fot. Iza Serafin


0:00
0:00
Konferencja o wypaleniu zawodowym nauczycieli - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jej uczestnicy mówili, jak sobie z tym radzą i z jakimi problemami borykają się w codziennej pracy.


Najbardziej przeszkadzają mi ciągłe zmiany, które nie przekładają się na jakość nauczania i pracę z dziećmi - mówi Urszula Szczygieł ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku.


Dla Kamila Popko ze Szkoły "Infotech" największym problemem jest - jak tłumaczy - "znalezienie czasu na dobrostan" i wyjaśnia, że "często sprawy wychowawcze są załatwiane w czasie wolnym: - Czasami otrzymuję telefony o godzinie 17, 18 czy 20. Wiem, że jako wychowawca jestem zobowiązany do odebrania tego telefonu i udzielania pomocy.


Jest to praca rzeczywiście bardzo wymagająca emocjonalnie. Bardzo często nauczyciele spotykają się z brakiem wsparcia, a równocześnie cały czas mierzymy się z jakimś hejtem - podkreśla Krystyna Bezubik z Liceum Ogólnokształcącego "Klanzy".


W pierwszej pracy sobie nie poradziłam, miałam 11 lat przerwy ze względu na totalne wypalenie zawodowe. Wróciłam z trochę innym nastawieniem, teraz mam swoje zajęcia, które mnie odstresowują, ale też daję sobie prawo do tego, żeby mieć weekend totalnie w piżamie, to jest mój czas na odmóżdżenie. Są różne rozwiązania. Można się załamać, możne przejść kryzys, można odejść z zawodu, zmienić ten zawód, ale też można zrobić coś zupełnie innego, wziąć to na klatę i pomyśleć: okey, jestem w tym miejscu i co z tym dalej zrobię - konkluduje Ewa Ziejewska ze Szkoły "Infotech".


W konferencji w Parku Naukowo-Technologicznym w Białymstoku uczestniczyło ponad 100 nauczycieli - głównie białostockich szkół z Białegostoku, ale też innych miast z regionu i kraju.

| red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szkoły przyszpitalne. Trwa konferencja na temat wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

26.09.2024, 15:04

Dla chorych dzieci to nie jest tylko edukacja, ale też forma terapii. W jaki sposób jeszcze lepiej je wspierać w szkołach przyszpitalnych - rozmawiają uczestnicy ogólnopolskiej konferencji szkół szpitalnych i placówek oświatowych w Białymstoku.


Wypalenie zawodowe nauczycieli 

20.09.2024, 14:04

Wypalenie zawodowe - ten problem dotyka coraz większej grupy nauczycieli, nawet tych z krótkim stażem. Tak wynika z wielu badań i ubiegłorocznego raportu na temat dobrostanu nauczycieli. 


Trudne powroty po wakacjach - do pracy i szkoły

6.09.2024, 13:18

To na pewno nie są łatwe chwile w życiu uczniów i ich rodziców, ale też nauczycieli. Trzeba przestawić się z trybu wakacyjnego i wdrożyć do obowiązków związanych ze szkołą czy pracą.





ZNAJDŹ NAS














Sergiusz Niczyporuk, fot. Jarosław Iwaniuk
REGION
27.09.2024, 20:59, akt. 28.09.2024, 10:22

Uroczystości pogrzebowe Sergiusza Niczyporuka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok