Radio Białystok | Wiadomości | Uczestnicy Podlaskich Spotkań Terapeutycznych mówią o konieczności wprowadzenia w życie nowej ustawy
Nowe regulacje mają chronić tych, którzy szukają pomocy i ułatwić pracę tym, którzy jej udzielają. Gotowy jest już projekt nowej ustawy o zawodzie psychologa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ta dotychczas obowiązująca, z powodu wielu wad prawnych, nie funkcjonowała. Nie jest też zgodna z prawem europejskim. Dlatego jak najszybciej trzeba wprowadzić w życie nowe przepisy - na co zwracali też uwagę uczestnicy Podlaskich Spotkań Terapeutycznych w Białymstoku, jakie odbyły się w sobotę (21.09).
Te nowe regulacje ułatwią osobom, szukającym pomocy, dotarcie do prawdziwych specjalistów - podkreśla psycholog, psychoterapeuta Julita Maleszewska z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom.
Ma być też powołany niezależny samorząd zawodowy, który będzie mógł karać dyscyplinarnie i pozbawiać prawa wykonywania zawodu.
A osobom, które udzielają świadczeń psychologicznych bez uprawnień, będzie grozić odpowiedzialność karna - tłumaczy psychoterapeutka Izabela Trybus.
I dodaje, że tytuły - psycholog czy psychoterapeuta będą zarezerwowane tylko dla osób, które mają uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Teraz nie grozi za to żadna odpowiedzialność.
Mają też być powołani rzecznicy - praw pacjenta i praw psychologa.
Pomóc ma również regionalna lista psychologów, na której będzie można znaleźć specjalistów, którzy mają uprawnienia do wykonywania zawodu.
Ich znakiem rozpoznawczym są kolorowe noski, a metodą pracy terapia śmiechem, która umila pobyt w szpitalu najmłodszym pacjentom. Suwalski odział Fundacji Dr Clown prowadzi nabór wolontariuszy. Poszukiwane są przede wszystkim osoby odpowiedzialne, otwarte i komunikatywne, które nie boją się nowych wyzwań.
W tym dniu promuje się bliskość i pogłębianie więzi. Choć kalendarz świąt nietypowych wskazuje różne daty Dnia Przytulania, to jednym z nich jest też 21 stycznia.
Pandemia, wojna, inflacja - to czynniki, które w ostatnim czasie wpływają na naszą kondycję psychiczną. Psychologowie zwracają uwagę, że cały czas społeczeństwo zmaga się z wysokim poziomem niepewności i lęku. By oswoić pacjentów z możliwościami pomocy, Białostockie Centrum Zdrowia Psychicznego zorganizowało w sobotę (13.01) dzień otwarty.