Radio Białystok | Wiadomości | Co robić podczas weekendu? Propozycje Polskiego Radia Białystok

Co robić podczas weekendu? Propozycje Polskiego Radia Białystok

autor: Adam Dąbrowski, Paweł Wądołowski, Ryszard Minko

21.09.2024, 13:30, akt. 18:10

Jednodniowa wirtualna wystawa, zawody spadochronowe, a także historyczne inscenizacje i rocznice. Polskie Radio Białystok przedstawia wybrane weekendowe wydarzenia z regionu.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda



Motoserce, czyli zbiórka krwi i motocyklowe zakończenie lata

(sobota od 9:00)



To doroczna impreza fanów motocykli. Wydarzenie rozpocznie się o 9:00 na terenie kampusu Politechniki Białostockiej. Stanie tam mobilny punkt pobierani krwi, będzie to też okazja do przypomnienia sobie podstaw udzielania pierwszej pomocy. Przewidziano też różne konkursy i pokazy, a o 13:00 ulicami Białegostoku przejedzie parada motocykli.



Puchar Polski Nordic Walking 2024 w Hajnówce 

(sobota od 9:30)



To impreza sportowa organizowana przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Nadleśnictwo Hajnówka, Polskie Zrzeszenie Nordic Walking oraz LOT "Region Puszczy Białowieskiej". Rywalizacja odbywa na dystansie 5 km i 10 km oraz nowość - Mini Nordic Walking dla dzieci, czyli 400 m z instruktorem.

Start z Placu Wąskotorowej Kolejki Leśnej w Hajnówce.

Uczestnicy zawodów mogą liczyć na zniżkowe bilety do rezerwatu pokazowego żubrów i dodatkowe przejazdy kolejką. Kibice mogą skorzystać z licznych konkursów, degustacji regionalnych produktów, warsztatów edukacyjnych i specjalnej strefy zabaw dla dzieci.



XV Bieg Rolnika w Popowie

(sobota od 10:00)


 

To już XV edycja Biegu Rolnika. W tym roku sportowcy będą rywalizowali w Popowie koło Grajewa. Pobiegną na kilku dystansach - najmłodsi od kilkuset metrów, dorośli do 5000 metrów. Trasa będzie prowadziła od placu na terenie sportowo-rekreacyjnym po drodze w kierunku Wojewodzina. Zawodnicy zawrócą koło wiatraków i będą wracali w stronę startu. 

Organizatorzy przygotowali także atrakcje dla kibiców. Będą dmuchańce dla najmłodszych, pokaz sprzętu wojskowego i smakołyki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.



Kondukt żałobny króla Zygmunta Augusta

(sobota od 11:00)



Takiego wydarzenia jeszcze nie było. W sobotę (21.09) w Knyszynie i Tykocinie zostaną odtworzone sceny pogrzebu króla, który 7 lipca 1572 roku zmarł w Knyszynie na suchoty. Później jego ciało przewieziono do Tykocina i właśnie te wydarzenia chcą upamiętnić rekonstruktorzy z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego. 

Wydarzenie składać się będzie z trzech punktów: zacznie się o 11:00 mszą świętą w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Knyszynie w intencji króla Zygmunta Augusta, o 12:00 zaplanowano inscenizację wyprowadzenia zwłok króla z Knyszyna (przy Lamusie), natomiast o 14:00, tym razem na Zamku w Tykocinie, odegrana będzie scena wprowadzenia zwłok króla.



Dzień Pamięci o Żołnierzach Podziemia Niepodległościowego 

(sobota od 11:00)



W Sanktuarium w Świętej Wodzie niedaleko Wasilkowa odbędą się doroczne uroczystości upamiętniające żołnierzy walczących o niepodległość. 

Wydarzenie rozpocznie się o 11:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny, natomiast o 12:00 zostaną otwarte dwie wystawy historyczne Instytutu Pamięci Narodowej: "Cichociemni" oraz "Przed Warszawą było Wilno". Chwilę później odbędzie się poświecenie kapliczki i pamiątkowego krzyża z okazji 82. rocznicy powstania NSZ, a na zakończenie organizatorzy zapraszają na partyzanckie ognisko.



Obchody rocznicy bitwy pod Pruszanką Starą

(sobota od 12:00)



Msza polowa, apel pamięci i pokaz kawalerii obok wsi Pruszanka Stara - to obchody 85. rocznicy bitwy w tym rejonie. Uroczystości co roku odbywają się w sąsiedztwie leśnej mogiły żołnierzy poległych tu we wrześniu 1939 r.

Obchody rozpoczną się o 12:00 od mszy polowej, po której nastąpi część oficjalna z apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem wiązanek przed pomnikiem na mogile. Całość zakończy piknik historyczny z pokazem kawaleryjskim i żołnierskim poczęstunkiem.

Uroczystości w Pruszance organizuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii "Plis", która w tym samym czasie obchodzi 85. rocznicę utworzenia. Oprawę wojskową obchodom tych rocznic zapewnia 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana.



Jubileusz 600-lecia parafii pw. św. Agnieszki w Goniądzu

(sobota od 13:00)



To podsumowanie obchodów 600-lecia parafii św. Agnieszki w Goniądzu. O 13:00 rozpocznie się uroczysta msza pod przewodnictwem metropolity białostockiego, arcybiskupa Józefa Guzdka. 

Jak wynika z przekazów historycznych, parafia została założona na początku XV wieku. Jedną z podawanych dat jest rok 1424. Parafię ufundował wielki książę litewski Witold. Jest ona jedną z najstarszych parafii w archidiecezji białostockiej.

Jednocześnie z obchodami 600-lecia utworzenia parafii odbywają się uroczystości związane ze 100-leciem konsekrowania kościoła parafialnego.



Lotnicze Mistrzostwa w Łomży

(sobota od 13:00)



To dla wielu lotników zakończenie sezonu lotniczego. Na łąkach koło Piątnicy rozpoczynają się Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego Kontakty 2024. Impreza w tym roku obchodzi swój jubileusz - jest organizowana już 25 raz.

Wezmą w niej udział lotnicy z Polski, Czech i Litwy. Przylecą nad Narew moto- i paralotniami, wiatrakowcami i samolotami ultralekkimi. Będą rywalizowali w wielu konkurencjach, które będzie można obserwować bezpośrednio z lądowiska. Jedną z nich, jest bardzo widowiskowy przelot przez bramkę.

Mistrzostwa rozpoczynają się o 13:00 i potrwają do niedzielnego popołudnia. 

Harmonogram XXV Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego Kontakty 2024

Sobota, 21 września:

• godz. 13:00 - oficjalne otwarcie Mistrzostw, możliwość obejrzenia z bliska motolotni, paralotni z napędem, samolotów i rozmowy z ich pilotami przez widzów

• godz. 14:00-18:00 - konkurencje paralotniowe, motolotniowe i samolotowe, wiatrakowcowe i śmigłowcowe

Niedziela, 22 października:

• godz. 10:00 - 12:30 - konkurencje paralotniowe, Mistrzostwa Polski w Przelocie przez Bramkę o Puchar Alka Dernbacha

• godz. 13:00 - oficjalne zakończenie Mistrzostw, dekoracja zwycięzców



VRmuseum, czyli cyfrowa galeria sztuki studentów Politechniki Białostockiej

(sobota od 14:00 do 20:00)



To będzie nietypowa wystawa trójwymiarowych, wirtualnych prac, którą będzie można zobaczyć tylko w sobotę 21 września. W VRmuseum będzie można obejrzeć artystyczne prace 3D, a także 2D autorstwa studentów Politechniki Białostockiej. Każdy będzie mógł wejść w interakcję i zanurzyć się w zaprezentowanych tu "dziełach sztuki" studentów z koła naukowego twórców gier VectoR Development we współpracy z uzdolnionymi artystycznie studentami z koła ARTstudio na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Wsparciem byli pasjonaci bazy danych Data Pigeons z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. 

Wstęp jest bezpłatny. Wystawa będzie czynna między 14:00 a 20:00. Prace można oglądać w budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia oraz w Galerii im. Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki 4.



Dzień Spadochroniarza na lotnisku Krywlany w Białymstoku

(sobota i niedziela od 9:30)



Co prawda amatorscy śmiałkowie raczej nie będą mogli doświadczyć tego na własnej skórze, ale za to będzie można podziwiać kunszt profesjonalistów. 

W sobotę i niedzielę (21-22.09) na lotnisku Krywlany w Białymstoku odbędzie się wydarzenie spadochronowe o nazwie Rumcajsowe Boogie z okazji zakończenia lata i Dnia Spadochroniarza.

W ramach wydarzenia odbędą się zawody spadochronowe w celności lądowania oraz sporo zwyczajnych "funjumpów", czyli skoków dla czystej przyjemności. 

Organizatorzy informują, że w miarę możliwości dostępne też będą skoki spadochronowe w tandemie, choć zastrzegają, że raczej nie będzie ich dużo. 



Bieg Norwegian Foot March w Giełczynie koło Łomży

(niedziela od 5:00)



To bieg wzorowany na sprawdzianie wytrzymałości, który przechodzili żołnierze norweskiej armii. Po 5:00 w Giełczynie koło Łomży rozpoczyna się Norwegian Foot March. Zawodnicy mają do pokonania trasę o długości 30 kilometrów. Muszą ją pokonać z obciążeniem, które przewidzieli organizatorzy. 

W biegu wezmą udział, między innymi żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także żołnierze Grupy Bojowej NATO



Zlot zabytkowych pojazdów

(niedziela od 10:00)



Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki "Moto Retro" zaprasza na zlot zabytkowych pojazdów. Początek imprezy o 10:00 przed Muzeum Motoryzacji przy ul. Węglowej w Białymstoku.



IV Parada Branickich - przez Białystok przejedzie husaria   

(niedziela od 10:00)



Ta impreza już wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i historycznych Białegostoku. Przez miasto przejedzie husaria. Będzie to już IV Parada Branickich. 

O 14:00 wyruszy sprzed archikatedry pod ratusz, a następnie na dziedziniec Pałacu Branickich. Tam będą czekać rekonstruktorzy. Zobaczymy uroczyste powitanie króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. Będzie też prezentacja XVII-wiecznego wojska Rzeczypospolitej, pokaz sprawności łuczników konnych oraz pokaz husarski, a także możliwość zrobienia sobie zdjęcia z parą królewską i wojskiem. 

Wcześniej, o 12:30, w Starej Farze będzie msza w rycie klasycznym. Organizator wydarzenia, Fundacja Obowiązek Polski, chce w ten sposób upamiętnić udział wojsk podlaskich w Bitwie Wiedeńskiej, a także uczcić ważną dla Białegostoku postać hetmana Jana Klemensa Branickiego oraz króla Jana III Sobieskiego.



Traktoriada w Radziłowie

(niedziela od 10:00)



Najnowsze i potężne ciągniki rolnicze, ale także wiekowe Ursusy będzie można zobaczyć w Radziłowie w powiecie grajewskim. O 10:00 rozpoczyna się tam Traktoriada. Jej uczestnicy spotkają się na targowisku wiejskim, gdzie przez cały dzień będzie stała scena. 

Organizatorzy zaplanowali przejazd traktorami po gminnych drogach. Widzowie w tym czasie będą mogli oglądać pokazy psów obronnych, czy spędzić czas na rodzinnym pikniku.

Równolegle będzie odbywał się także konkurs sołectw.



104. rocznica Bitwy nad Niemnem w Kuźnicy

(piątek i niedziela od 11:00)



Obchody rozpoczęły się już w piątek (20.09) nabożeństwem dziękczynnym w cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy i złożeniem kwiatów w Klimówce, Sokółce i Mieleszkowcach Pawłowickich na grobach poległych żołnierzy Wojska Polskiego w Bitwie nad Niemnem w 1920 roku. 

Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano na niedzielę (22.09). Zaczną się o 11:00 mszą świętą w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. 

O 12:00 odbędzie się przemarsz uczestników na cmentarz parafialny w Kuźnicy, a po nim przewidziano główne uroczystości przy grobie żołnierzy 21. Dywizji Górskiej. Po przemówieniach okolicznościowych, około 13:15 przewidziano musztrę paradną w wykonaniu orkiestry Straży Granicznej oraz koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.


| red: at, sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne. Warto się wybrać

13.09.2024, 15:43

Jubileusz 80-lecia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, Polski Dzień Bluesa, Festiwal Kultury Staropolskiej w Starosielcach, Pożegnanie lata w Kleosinie, spektakle Teatru Coincidentia i BTL - to tylko część atrakcji kulturalnych tego weekendu.


Dożynki w Hajnówce, "Biebrzańskie Sianokosy", Święto Siei - to będzie weekend pełen atrakcji

13.09.2024, 11:05

Targi Minerałów i Biżuterii, Dożynki Wojewódzkie, Festiwal Życia i Rodziny - m.in. takie atrakcje będą w ten weekend (14-15.09) w Podlaskiem.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok