Radio Białystok | Wiadomości | Uciążliwy remont drogi z Kalinowa do Drozdowa - błoto, nierówności i frustracja kierowców

Uciążliwy remont drogi z Kalinowa do Drozdowa - błoto, nierówności i frustracja kierowców

autor: Paweł Wądołowski

12.09.2024, 16:26, akt. 16:36

To prawdziwy off road - mówią kierowcy, którzy jeżdżą drogą z Kalinowa do Drozdowa koło Łomży. Odcinek drogi powiatowej jest remontowany od kilku miesięcy.

Droga z Kalinowa do Drozdowa, fot. Paweł Wądołowski
Droga z Kalinowa do Drozdowa, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Uciążliwy remont drogi z Kalinowa do Drozdowa - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Są tam fragmenty z ruchem wahadłowym, gdzie nawierzchnia jest już zdjęta. Trzeba jechać po szutrowej, bardzo nierównej nawierzchni. Kiedy spadnie deszcze, jest bardzo głębokie błoto. Według mieszkańców remont trwa zbyt długo, a na placu budowy nie widać pracowników.


"Na drodze widać po kilka osób i nic się tam nie dzieje. Nie wiem, o co tam chodzi."

"Nawierzchnia jest w takim stanie, że uszkodzenie samochodu, to tylko chwila nieuwagi."

"Współczuję tym, którzy muszą tu jeździć codziennie do pracy, bo ja jeżdżę trzy razy w tygodniu i już mam dość."

- mówią kierowcy, z którymi rozmawiał nasz dziennikarz.


Remontowany odcinek to droga powiatowa. Starosta łomżyński Lech Szabłowski mówi, że wie o problemach z przejazdem, ale prace na tym odcinku są bardzo skomplikowane. Prowadzonych jest wiele prac podziemnych związanych z budową nowej sieci wodociągowej, energetycznej i gazowej. Do tego były problemy z dostępnością pasa drogowego czy wysokim poziomem wód gruntowych. 

Część prac objęta jest też nadzorem konserwatora zabytków, ale wszystkie prace mają być zakończone zgodnie z założonym terminem. Poza tym, jeżeli nic się nie zmieni, w październiku lub listopadzie, na całym remontowanym odcinku powinna być już położna jedna warstwa nawierzchni.


Zadaliśmy pytania firmie, która realizuje prace, czyli Unibep S.A. Jej rzecznik Wojciech Jarmołowicz dopowiedział na nie w mailu przysłanym do naszej redakcji:


  1. Czy prace przebiegają zgodnie z planem, czy są opóźnienia? Jeżeli tak to, z czego wynikają?

Prace przebiegają zgodnie z planem, termin nie jest zagrożony. Droga powinna być gotowa w maju 2025 roku. Roboty prowadzone są zgodnie z harmonogramem, pomimo wielu utrudnień, np. na terenie inwestycji był podwyższony poziom wód gruntowych. 

2. Dlaczego wprowadzone są trzy odcinki z ruchem wahadłowym, chociaż pracowników firmy widać tylko na jednym z nich? (Tak twierdzą mieszkańcy).

Prace prowadzone są zgodnie z czasową organizacją ruchu, na trzech wahadłach. Na jednym wahadle prowadzone są roboty konstrukcyjne nowej jezdni, na drugim - usuwane są kolizje elektroenergetyczne, a na trzecim przebudowywana jest infrastruktura gazowa i budowany jest nowy kanał deszczowy. Budowa jest skomplikowana z uwagi na liczne sieci uzbrojenia terenu: linie światłowodowe, kolizje elektroenergetyczne, przebudowa wodociągu i gazociągu, budowa nowego kanału deszczowego. Wszystkie te sieci muszą zostać przebudowane przed przystąpieniem do robót związanych z samą konstrukcją jezdni.

Prosimy o zrozumienie, że pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przyspieszyć. Za wszystkie utrudnienia przepraszamy. 

3. Czy nawierzchnia drogi, po której mogą się poruszać kierowcy, gwarantuje bezpieczne przemieszczanie się? Kierowcy skarżą się, że jej stan powoduje wiele usterek w samochodach.

Nowa nawierzchnia bitumiczna wykonana jest na długości 1 kilometra, prace konstrukcyjne prowadzone są na odcinkach o długości 1,3 kilometra. Przy zachowaniu obowiązującego na terenie całej budowy ograniczenia prędkości do 30 km/h, przemieszczanie się po budowie jest całkowicie bezpieczne i nie spowoduje uszkodzeń pojazdów. Strefy prowadzonych robót są wygrodzone i zabezpieczone. Niestety, zdarza się, że nie wszyscy kierowcy przestrzegają tych ograniczeń. Apelujemy o bezpieczną i uważną jazdę na terenie remontowanej drogi. Obiecujemy, że w maju 2025 roku wszyscy będziemy zadowoleni z jazdy po dobrej, bezpiecznej drodze, która – według naszej wiedzy – nie była remontowana przez wiele lat.  


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Korki w okolicach Hetmańskiej, Popiełuszki i Fieldorfa Nila w Białymstoku - trwa remont skrzyżowania

5.09.2024, 14:55

Uwaga kierowcy - okolice zbiegu ulic Hetmańskiej, Popiełuszki i gen. Fieldorfa Nila w Białymstoku lepiej teraz omijać z daleka. Trwa tam przebudowa jednego z ważniejszych w mieście skrzyżowań.


Podpisano umowę na zaprojektowanie drogi ekspresowej na odcinku Knyszyn-Korycin

3.09.2024, 14:36

To pierwszy, kluczowy krok do wybudowania fragmentu ekspresówki łączącej Białystok z Augustowem, choć sama budowa jest jeszcze niepewna. W białostockim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę na opracowanie projektu nowej drogi na odcinku Knyszyn-Korycin.


Część mieszkańców Wizny protestuje - ich zdaniem remontowana ulica Czarnieckiego jest zbyt wąska

23.07.2024, 14:07

Cieszymy się z przebudowy głównej ulicy, ale po modernizacji będzie ona za wąska. Mówią mieszkańcy Wizny o ulicy Czarnieckiego.


Wojewoda podlaski wydał zezwolenie na budowę odcinka Malewice-Chlebczyn drogi S19

30.01.2024, 13:41

W lutym ma się zacząć budowa 25-kilometrowego odcinka Malewice-Chlebczyn przyszłej drogi ekspresowej S19. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wydał we wtorek (30.01) zezwolenie na realizację tej inwestycji. Ta decyzja to tzw. ZRID czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.





ZNAJDŹ NAS










fot. Mateusz Duchnowski/UMWP
REGION
15.09.2024, 07:11, akt. 07:19

Światowy Dzień Sybiraka w Augustowie










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok